Jak nie zginie ludzkość

Okładka książki Jak nie zginie ludzkość Andrzej Zimniak
Okładka książki Jak nie zginie ludzkość
Andrzej Zimniak Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
Solaris
2008-04-11
2008-04-11
978-83-7590-014-9
Jak nie zginie ludzkość Zimniak Andrzej s-f

"Oddychamy, obserwujemy, rozmawiamy, myślimy, komunikujemy się - czyli po prostu żyjemy, nie do końca zdając sobie sprawę, w jak zadziwiające procesy została uwikłana materia, z której zbudowane są nasze organizmy. Zamieszkujemy cywilizacyjną niszę, a więc swoisty świat równoległy, gdzie na co dzień zajmujemy się wzajemnymi relacjami, korzystamy z technologii lub ją ulepszamy, albo kierujemy percepcję na destylat z tych obu aktywności, czyli kulturę. Coraz mniej ludzi ma kontakt z naturą, a jeśli już, to raczej z pozycji mody z poprawką kulturową, formułując wrażenia np. w taki sposób: o, jaki ładny widok, jakie puszyste zwierzątko, jaka fatalna pogoda! Innymi słowy, egzystujemy w sztucznym świecie piętrowej kreacji, wytworzonym przez cywilizację i świadomość, celowo dystansując się od wiedzy co mamy pod skórą i jak to funkcjonuje, a także od kontemplowania niewiarygodnej sytuacji, w której kilkadziesiąt kilogramów węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i innych pierwiastków połączyło się w specyficzny sposób najpierw na poziomie molekularnym, a potem makroskopowym, aby w końcu stać się ostoją świadomości istnienia."

Zbiór popularnonaukowych artykułów. To chyba jedyna osoba, która potrafi w ciekawy sposób opowiadać o fizyce kwantowej i innych tego typu sprawach. Podobały mi się niebanalne porównania.

Trochę trudno się czyta bez wcześniejszego powtórzenia materiału z licealnej biologii i chemii, ale pomysły autora ciekawe i pobudzające wyobraźnię.

• Popularnonaukowe
  • Lit. polska
  • Do tego wrócę
  • 2016

Dodaj cytat z książki Jak nie zginie ludzkość