Czarna woda. Księga tajemnic

Okładka książki Czarna woda. Księga tajemnic Natasha Beaulieu
Okładka książki Czarna woda. Księga tajemnic
Natasha Beaulieu Wydawnictwo: Fu Kang Cykl: Miasta wewnętrzne (tom 2) fantasy, science fiction
Miasta wewnętrzne (tom 2)
L’Eau noire
Fu Kang
2010-10-29
2010-10-29
Ewa Pfeifer

Naprawdę ciekawa ksiązka, na początku trudno było mi się połapać kto jest kim, ale potem, to już na spokojnie dawałam radę. Nie przyczytałam pierwszej części, bo dowiedzialam się o niej dopiero po preczytaniu tej, aczkolwiek nie żałuję i uważam, że można czytać ją oddzielnie nie przeczytawszy cz.1. Na początku nudna i dziwna miesznina rożnych gatunków (przynajmniej według mnie),potem wciąga to środka i ukazuje ukryty świat jak tytułowa Czarna Woda. Polecam.

Zaczęłam czytaj od tej części (czyli II) i na początku nie mogłam za bardzo połapać się co i jak. Trochę mnie nużyła przez kilkanaście pierwszych stron, ale mroczny świat, mroczni bohaterzy, wielowymiarowość miejsc z czasem wciągają i powodują chęć zagłębienia się w lekturze.
Teraz tylko pytanie: kiedy zostanie wydana na papierze III część, bo mam nadzieję, że zostanie w ogóle wydana.

Kaguesna. Penlocke. Montreal. Londyn. Miasto bez Nazwy. Wiele miejsc, wiele postaci, wszystkie mają wspólne korzenie. Wspólną przeszłość, teraźniejszość i prawdopodobnie przyszłość. Czy można przechodzić między miastami tylko za pomocą Czarnej wody? Oczywiście, ale mogą to tylko wybrani przez nią.

"Czarna Woda" Natashy Beaulieu jest drugą częścią trylogii o Miastach wewnętrznych. Trafiłam na nią czystym przypadkiem w punkcie z używanymi książkami - całe szczęście! Z początku treść "Czarnej Wody" wydawała mi się dziwna, ale nie zniechęciłam się do niej tak szybko - było warto. Natasha Beaulieu wie jak przyciągnąć czytelnika i nakreślić świat zupełnie odmienny od tego do czego przywykliśmy. Nawet ja, stary wyjadacz fantastyki i science-fiction, byłam mocno zaintrygowana i momentami zszokowana przedstawianą mi rzeczywistością. "Czarna woda" ma podtytuł "Księga tajemnic". Dwie pozostałe to "Księga prawdy" oraz "Księga żądz".

Miasta Wewnętrzne to skomplikowana trylogia. W każdej książce dostajemy garść nowych informacji o równoległych światach, ich mieszkańcach i niecodziennych problemach. Autorka zręcznie miesza codzienność z zupełnie irracjonalnymi faktami. Zachwyciła mnie jej umiejętność połączenia szarej rzeczywistości, jaką zna każdy z nas, z zupełnie obcą "normalnością". W "Czarnej Wodzie" przeplatają się światy tak różne, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, jak jest możliwe porozumienie między nimi i dlaczego pewne fakty nikogo nie dziwią?

Jakieś przykłady? Proszę bardzo. Poznajmy piękną Mercury Chesterfield, która pod rudą peruką i ametystowymi tęczówkami, ukrywa łysą głowę i srebrzyste jak rtęć oczy. Oprócz anomalii fizycznych, które udaje jej się skrzętnie schować przed ciekawskimi, dziewczyna starzeje się cztery razy wolniej niż zwyczajni ludzie. Gdyby to Wam nie wystarczyło - wyraźnie cierpi po intymnych stosunkach z mężczyznami, czego nie ułatwiają jej ogromne pokłady pożądania. Dodatkowo wszystko komplikuje spotkanie z nieśmiertelnym Dawidem Foxem, którego można poznać już w "Księdze Żądz", czyli tomie pierwszym trylogii.

Chcecie wiedzieć więcej, bo to Was nie przyciągnęło? Kaguesna to miasto, które Dawid Fox ma ochraniać, tylko i wyłącznie dlatego dostał w prezencie nieśmiertelność (i nie, absolutnie nie jest żadnym wampirem...). Pytanie tylko, jak ochraniać coś, co widzi się jedynie jako zarys w swojej głowie, w dodatku za piękną niebieską poświatą...Czy może umożliwi mu to intrygująca Miss Blackwall, słynna pani architekt, której wyzwania budowlane nie są straszne? Czy Dawid utraci swoją nieśmiertelność, bo uzna prośbę swojego "stwórcy" Listara, za zbyt drastyczną?

W "Czarnej Wodzie" Natashy Beaulieu nic nie jest przypadkowe. Bohaterowie są bardzo rozwinięci - mnóstwo miejsca w książce jest poświęconego na przemyślenia, opis uczuć i rozwiewania nagromadzonych wątpliwości. Dobrze możemy poznać otoczenie, w którym żyją poszczególne charaktery. Opisy świetnie pobudzają wyobraźnię, czytając każdy rozdział naprawdę fantastycznie można sobie wszystko wyimaginować. Zdecydowanie polecam każdemu, kto docenia innowacje w kwestiach fantastyki i science-fiction.

Dawno nie przeczytałam nic, co nie bazowałoby w pewnym sensie na stanie obecnym. Tutaj autorka jednak rzuciła sobie duże wyzwanie, któremu podołała. Stworzyła świat, z którym wcześniej nie miałam do czynienia. Wypełniła go bohaterami, których nigdy wcześniej nie spotkałam i w dodatku mimo swoich często nadprzyrodzonych cech - nie pozbawiła ich ludzkich atrybutów.

"Czarna Woda" Natashy Beaulieu jest drugą częścią trylogii o Miastach...

• **Przeczytane w 2012
  • Chcę kupić/dostać w prezencie