Pacyfik. Piekło było za oceanem

Magnum
2010-09-14
2010-09-14
Maciej Antosiewicz, Władysław Jeżewski
II wojna światowa wojna na Pacyfiku

Historia wojny na Pacyfiku opisana przez losy kilku żołnierzy. Jak wielu wiadomo na jej podstawie powstał mini serial, tym co różni to losy dwóch dodatkowych osób, moim zdaniem bardzo wzbogacające narrację autora i przede wszystkim rozszerzające perspektywę. Poruszono m.in sprawę dość mało znaną (poza może słynnym Mostem na rzece Kwai) u nas jak losy więźniów alianckich na terenach zajętych przez Japonię. Surowość, realistyczność opisu daje dużo do myślenia czytelnikowi, daje szansę zrozumieć motywy jakie kierowały bohaterami. Tłumaczenie naprawdę bardzo porządne, widać, że poświęcono czas - nie zauważyłem jakichś "kosmicznych" błędów terminologicznych. Polecam, czyta się błyskawicznie.

Baaaaardzo dobra książka. Jeżeli do kompletu przeczyta się wspomnienia Eugene'a Sledge "Piekło Pacyfiku" to daje to ładny acz krwawy obraz walk na Pacyfiku. Czyta się bardzo dobrze. Wyjątkiem jest opis kampanii promocyjnej Manili Johna po Stanach, która przynudza i można ją bez żadnej straty dla książki pomijać. Wielki szacunek dla Autora za wykorzystane źródła choć ze względu na objętość książki niektóre mogłyby być zamieszczone pod tekstem a nie na końcu książki. POLECAM!

Dobre uzupełnienie serialu o fakty historyczne oraz losy dwóch żołnierzy, którzy w serialu nie wystąpili. Momentami wątki bitew się trochę dłużyły, jednak daję mocne 6.

Bardzo dobra powieść wojenna, choć np. do Kompanii Braci się nie umywa.

Bardzo dobra powieść wojenna, choć np. do Kompanii Braci się nie umywa.

Udana, wielowątkowa i bardzo bogata w opisy książka. Dzięki tym pięciu zupełnie różnym historiom, możemy spojrzeć na działania na Pacyfiku z zupełnie innej strony. Momentami była trochę zbyt chaotyczna, ale ostatecznie wyszła z tego obronną ręką.

Co prawda książki jego ojca Stephen'a E. Ambrose'a bardziej mi się podobały ale dla wszystkich zainteresowanych walkami na największym z oceanów pozycja obowiązkowa.

Życie pisze najlepsze scenariusze!

Życie pisze najlepsze scenariusze!

Pacyfik okazał się dla mnie książką miejscami trudną w odbiorze. Szczególnie we fragmentach morskich i podniebnych bitew. Było to dla mnie nużące. Historie, losy żołnierzy oraz ich przeżycia frontowe były już o niebo ciekawsze i zdecydowanie bardziej wciągały. Nie mniej Hugh Ambrose stylem mniej przypadł mi do gustu, niż ojciec. Choć może to tematyka książki sprawia że Kompania Braci jest mi bliższa, tak jak temat wojny w Europie jest mi bliższy, niż tej "Pacyficznej". Książka warta przeczytania i poznania bohaterów tych walk.

Bardzo fajne przedstawienie wojny na Pacyfiku z kilku perspektyw. Przeczytałem po obejrzeniu serialu i fajnie uzupełniłem o wątki niestety usunięte (zwłaszcza wątek pilota przypadł mi do gustu).

Super książka !

Super książka !