Buszujący w zbożu

powieść amerykańska - XX w literatura piękna
Inne

DNF na 75 stronie

Na półkach: , , , , , ,

Opowieść o zaledwie kilku dniach, podczas których Holden Caulfield poszukuje własnej drogi życiowej. Relacja, którą zdaje główny bohater, jest pełna rozczarowań, niepewności oraz dojmującej samotności. Buszuje on w zbożu, czyli w miejscu w wyobraźni gdzie próbuje uratować własne marzenia i ocalić życie innych dzieci przed pełnym niedoskonałości światem dorosłych.

Autor...

Na wstępnie muszę zaznaczyć, że było to moje pierwsze zetknięcie z literaturą piękną, więc nie mam doświadczenia z tym gatunkiem. Spodziewałam się wyszukanych opisów, słownictwa, fabuły, która została przepięknie ubrana w słowa i szczerze mówiąc, trochę się rozczarowałam, bo Buszujący w zbożu nie różni się pod tym względem od zwykłych młodzieżówek.

Język wcale nie jest...

Książka nie bez kozery była w wielu krajach często i gęsto cenzurowana. Bohater bezpardonowo obnaża w niej świat amerykańskiej młodzieży, często okrutny i zdemoralizowany. Holden nie przebiera w słownictwie, ostro sprzeciwia się nieprawidłowościom, które godzą w jego poczucie moralności. Myślę, że to jest najbardziej charakterystyczna cecha bohatera. Jako jednostka wybitnie...

Co tu dużo mówić? - piękny klasyk.

Z jednej strony bohater irytujący - jak to określiła młodsza siostra Phoebe: "Tobie nic się nie podoba". Z drugiej, jego dylematy i wątpliwości są dosyć zrozumiałe dla jego wieku - każdy przeżywa je jednak inaczej i to co dla Holdena było głównie destrukcyjne, dla nas może stanowić lekcję.

Książka pokazująca młodym ludziom, że okres buntu to nic złego, a wręcz coś normalnego.

Oczywiście człowiek, który ma już ustabilizowany światopogląd, prawdopodobnie nie zachwyci się tą książką, ale w czasach nastoletnich oceniłbym ją zapewne bardzo wysoko.

Nadrobiłem brak w znajomości literatury północnoamerykańskiej. Zrobiłem to oczywiście jakieś 40 lat za późno, aby czytać tę książkę z wypiekami. Ale nie nudziłem się i nawet w pewien sposób sympatyzowałem z protagonistą. Wiek dorastania to wiek pełen sprzeczności – tych wewnętrznych (hormony buzują, ale nikt nie traktuje cię na poważnie) i tych zewnętrznych (dorośli mają...

Fajna fajna

Podoba mi się mniej, niż gdy miałam naście lat, ale wciąż jest to klasyka warta przeczytania
Bardzo ważna i kultowa książka, którą można analizować na wiele sposobów, a jednocześnie zapewnia całkiem niezłą rozrywkę
Polecam zapoznać się z oryginałem (styl autora nie jest jakoś bardzo trudny) , a nie z polskim tłumaczeniem, które według mnie faktycznie ma w sobie dawkę "krindżu"

36 246
    12 759