Klara

Świat Książki
2010-11-10
2010-11-10
romans kobieta rozdarcie

Okładka książki Miłość oraz inne dysonanse Janusz Leon Wiśniewski, Irada Wownenko
Miłość oraz in... Janusz Leon Wiśniew...
Okładka książki Związki i rozwiązki miłosne Katarzyna Grochola, Andrzej Wiśniewski
Związki i rozw... Katarzyna Grochola,...
Okładka książki Makatka Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska
Makatka Katarzyna Grochola,...

Muszę przyznać, że baaaaardzo długo ta pozycja była na mojej liście do przeczytania. Zawsze ważniejsza była jakaś inna pozycja. Teraz niejako zweryfikowałam się sama, ponieważ chciałam zobaczyć serial na podstawie tej książki, w którym grają moi ulubieni aktorzy. A jak już jest adaptacja to najpierw chcę przeczytać oryginał tekstu.
Czytając oczywiście miałam przed oczami Izę Kunę i Adama Woronowicza, ale…
To jest rzeczywiście gotowy scenariusz, tylko go brać. Myślę, że autorka pisząc tę książkę w głębi serca marzyła, że kiedyś zrealizuje tę historię w formie filmu.
Teraz, po przeczytaniu przygód Klary nadal mówię moim klientkom, które siadają naprzeciwko mnie i pytają, co dalej z ich miłością, że jak nie odszedł od żony na początku waszej miłości to nie odejdzie. Ale teraz dodaję: proszę przeczytać „Klarę” Izy Kuny i przemyśleć jej treść.
Oczywiście czyta się ekspresowo, krótkimi rozdziałami i naprawdę można kilka razy zdrowo gruchnąć śmiechem. Ale dla niektórych pań ten śmiech może się okazać śmiechem przez łzy.

Czytając oczywiście miałam przed oczami...

Moja mama: Musisz to przeczytać, fajna książka. A ja spoglądam na ocenę na lubimyczytać.pl i zaczynam się bać

Po przeczytaniu tej książki chyba wiem skąd taka niska ocena. I w sumie moja mama potwierdziła. To nie jest książka dla każdego. Osobiście mnie się podobała. Trochę komedii z czarnym humorem, trochę dramatu, ale w sumie samo życie. W prześmiewczy sposób Autorka ukazuje to, co w naszym życiu smutne, czego się obawiamy, co nas przerasta... Podane w takiej formie, że czyta się szybko, ale nie każdemu podejdzie ta forma. To trochę jakby czytać scenariusz sztuki teatralnej.

A niedługo na podstawie tej książki ma pojawić się serial, którego jestem bardzo ciekawa, a który mocno mnie zmotywował do czytania. Bo wiadomo, że u mnie zawsze najpierw książka, potem ekranizacja. No i zabieram się za drugą część ;)

Nie wiem, jak to się stało, ale przeoczyłam informację o tym, że pani Iza jest autorką dwóch książek. Gdyby nie serial, który niebawem pojawi się w TVN, nadal żyłabym w nieświadomości, przegapiając coś naprawdę fajnego.
Bohaterką książki jest Klara – 39-letnia kobieta, która zamiast męża, dzieci i ustabilizowanego życia, ma żonatego kochanka, czarnego kota, przyjaciółkę Wronkę, na którą zawsze może liczyć oraz matkę, która wiecznie zrzędzi. Klara topi swoje smutki w alkoholu, wierzy w moc xanaxu, kocha i nienawidzi, pragnie umrzeć i rozpaczliwie chce żyć. Klara to kobieta, którą znasz, którą mijasz codziennie, przechodząc obok niej. A może Klara to ty?
Cieszę się, że książkę przyswoiłam w formie audiobooka, który czyta autorka, ponieważ to jest to wartość dodana do tej powieści. Nikt lepiej nie zinterpretowałby tej opowieści w tak cudowny sposób, zarażając czytelnika emocjami, od których aż kipi w środku. Jest miejsce na płacz, śmiech, nostalgię, złość… Jestem zachwycona tym, jak autorka zagrała formą, słowem, jak za pośrednictwem czarnego humoru ukazała prawdę o braku porozumienia między ludźmi, uwypukliła nasze przywary, idealnie ukazała portret współczesnej singielki, opakowując go w tragikomedię. Ode mnie 9/10.
PS. Adam Woronowicz w roli Aleksa to jest strzał w 10.

Rzadko zdarza mi się nie przeczytać książki do końca. Tym razem tak się stało. Kocham czarny humor, wiec opis zachęcił mnie do sięgnięcia po Klarę. Niestety nie znalazłam tu wspomnianego wcześniej. Ciężko się czyta tę książkę, bardzo trudno wejść w historię.

O matko! Za coś takiego powinno się karać. Tego nawet nie da się nazwać książką . To bełkot kogoś kto się upalił bądź upił i pisal co mu ślina na język przyniosła. Fatalne . Jak dla mnie Pani Kuna nie powinna mówić a broń boze pisać niczego poza tym co dostaje w scenariuszu a i to bym ograniczyła do minimum bo każda jej rola to ta sama postać. Generalnie nie rozumiem jak można było zgodzić sie na publikację takiego gniota. Dramat

Audiobook świetnie usypia. Nuda

Audiobook świetnie usypia. Nuda

Nie mam nic dobrego do powiedzenia o tej książce. Dla mnie to była próba skopiowania stylu Koterskiego, znanego z filmów z Adasiem Miauczyńskim. Niestety ta próba była zupełnie nieudana i zupełnie niepotrzebna.

Do wypożyczenia tej książki z biblioteki skusiła mnie krótka opinia Pani Czubaszek znajdująca się na odwrocie okładki. Niestety nie wiem, w którym momencie ta książka miała być zabawna. Ciężko to nazwać książką. Takie "trudne sprawy" literatury. Plus taki, że czyta się szybko.

Beznadziejna. Pierwszy raz w życiu pomyślałam, że zmarnowałam pieniądze na książkę. Sztuczna, denerwująca. Autorka siląca się na oryginalność. Tak się nie da.

No usmialam sie , nie jest to jakies gornoilotne czytadlo ale na cos lekkiego moze byc.

• 2011