Wirus

Okładka książki Wirus Chuck Hogan, Guillermo del Toro
Okładka książki Wirus
Chuck HoganGuillermo del Toro Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Wirus (tom 1) horror
horror
2010-11-10
Anna Klingofer
wampiry przetrwanie wirus

Okładka książki Wieczna noc Chuck Hogan, Guillermo del Toro
Wieczna noc Chuck Hogan, Guille...
Okładka książki Upadek Chuck Hogan, Guillermo del Toro
Upadek Chuck Hogan, Guille...
Okładka książki Wirus Chuck Hogan, Guillermo del Toro
Wirus Chuck Hogan, Guille...

Nie będę Was oszukiwać, Wirus nie jest powieścią najwyższych lotów. Autorzy nie bawią się w subtelności, mamy tu wyraźnie do czynienia z historią będącą książkowym odpowiednikiem filmów klasy B. A jednak podczas lektury doskonale się bawiłam. Nie zmroziła mi wprawdzie krwi w żyłach, mimo że rozlewu krwi jest tu akurat sporo, jak przystało na dość klasyczną historię o wampirach. Nie brak tu licznych plastycznych, krwawych opisów ataków, można powiedzieć, że mniej więcej od połowy powieść wręcz ocieka posoką, z pewnością nie będzie więc to lektura dla każdego. Całość może nie przeraża, mimo prawdopodobnie zamierzeń autorów, ale dosyć wciąga. W pewnym momencie można odczuć przesyt krwi, stajemy się wręcz obojętni na śmierć kolejnych ludzi – czego jak czego, ale rozmachu wampirom odmówić nie można.

Książkę kupiłem po obejrzeniu serialu i przez kilka miesięcy leżała na półce. W końcu nastał ten dzień i przeczytałem ją przez 10 godzin, czyta się szybko, akcja i fabuła są rewelacyjne (zwłaszcza po około 150 stronach). Pomimo faktu, że nie jest to może literatura wysokich lotów to czyta się znakomicie. Zdecydowanie warto polecić dla fanów książek z tego gatunku.

Połączenie Draculi z historią katastroficzną. Genialne.
Pierw otrzymujemy tajemniczy przypadek. Następuje dochodzenie. CDC, lekarze i patolodzy próbują odnaleźć potrzebne ślady. W sprawę mieszają się media. Po czym następuje przełom i coraz więcej masakry i grozy i elementów gore. Szerzy się strach i moje uwielbienie.

Połączenie Draculi z historią katastroficzną. Genialne.

Cykl "Wirus" to doskonała metafora tego, co dziś serwują nam wampiry - politycy: sukcesywne odbieranie wolności, wysysanie krwi, niepohamowana pazerność. Książkę tę czytać/słuchać można zarówno dla rozrywki, jako całkiem niezły horror, ale dla mnie jest ona właśnie smutną zapowiedzią lat 20. XXI wieku. Przestrogą nie mniej ważną niż słynny "Atlas zbuntowany" Ayn Rand, którą każdy myślący i świadomy człowiek powinien bezwzględnie poznać...

Maciej Dutko
www.evolu.pl

Byłaby o wiele lepsza gdyby nie była taka rozciągnięta. I jeszcze jednym minusem jest powtarzalność motywów w książce. Nie widzę sensu sięgać po kolejne tomy fabuła jest przewidywalna jak w słabym serialu 😕

No cóz, spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. A znalazłam: rozwleczony choć ciekawy początek, srodek dużo słabszy i brak pomysłu na zakończenie. Pomysł całkiem OK, ale "wykonanie"- bohaterowie płascy i bezrefleksyjni. Ot, taka historyjka dla niewymagających. Szkoda czasu. Jakby ktoś liczył, że serial jest lepszy- nie bardzo ;)

Pierwszy tom trylogii o wampirach przejmujących świat.
Autorzy napisali powieść o krwiopijcach w stylu Brama Stokera i nie kierowali się ostaniami trendami przystojnych, kochliwych wampirów.
Potwory są na powrót przerażające, pożądają jedyni krwi i władzy.
Wampiryzm przenoszony jest przez robaki dostające się do krwi.
Od dawna nie czytałam tak dobrego horroru o wampirach i ich przeciwnikach. Nastrój grozy i uciekającego czasu a by powstrzymać przeciwników narasta przez całą książkę.
Czy ekipa prowadzona przez Abraham Setrakian powstrzyma zagrożenie i zarazę?

Pierwszy tom trylogii o wampirach przejmujących świat.
Potwory są na powrót przerażające, pożądają jedyni krwi i władzy.
Wampiryzm przenoszony jest przez robaki dostające się do krwi.
Od dawna nie czytałam tak dobrego horroru o wampirach i...

Nie porwała mnie. Sam pomysł na fabułę całkiem niezły. Jednak z realizacją trafiającą do czytelnika - już gorzej. Nie potrafiłam się w nią wystarczająco zaangażować.

Znów perełka. Dawno mnie książka nie przestraszyła tak jak "Wirus". Napięcie w niektórych momentach sięgało zenitu. Nie można oderwać się od lektury by poznać ciąg dalszy. Świetne opisy powodujące, że ciarki przechodzą po plecach. Przedstawienie wampirów jako budzące grozę postacie, zmienia pogląd dobrego i przystojnego krwiopijcę przedstawionego w niektórych książkach. Groza z jaką człowiek podchodzi do tematu, pytanie co by było gdyby spotkało to nas lub naszych bliskich? pokazuje czego się najbardziej boimy.

Po kolejnej lekturze Wirusa, zarzynam dostrzegać pewne mankamenty tego tytułu, Gdy przeczytałem książkę po raz pierwszy (tuż po premierze) byłem niesamowicie urzeczony całokształtem, a w szczególności przedstawioną "bardziej realistyczną wersją wampirów", (a trzeba pamiętać w jakim okresie pojawiła się książka, panowała wtedy moda na romantyczne przedstawianie krwiopijców). Gdy kolejny raz przeczytałem powieść Hogana, zaczęły mnie delikatnie uwierać prostota i taka nieporadność językowa w dialogach i opisach. Teraz po kolejnej lekturze mocno rażą mnie już braki warsztatowe autora, ale wampiry i świat przedstawiony nadal sprawiają niesamowitą frajdę z czytania. Największym problemem całej trylogii spłodzonej w współpracy przez Guillermo Del Toro i Chucka Hogana w naszym kraju były niesamowite perturbacje wydawnicze tego cyklu, którego polskie wydanie zostało dokończone dopiero po kilku latach (od ich światowej premiery) przez innego wydawcę, co zdecydowanie odbiło się na niziutkiej popularności tego cyklu w Polsce. Przymykając oko na pewne niedociągnięcia i stosunkowa prostotę, Wirus stanowi niezmiernie ciekawą i satysfakcjonującą lekturę. Gorąco polecam całą trylogię.

• Horror