Najbardziej tajemnicze morderstwa

Okładka książki Najbardziej tajemnicze morderstwa Lionel Fanthorpe, Patrica Fanthorpe
Okładka książki Najbardziej tajemnicze morderstwa
2010-01-01
978-83-7674-033-1
Jan Stanisław Zaus
zabójstwo historia morderstwo

Okładka książki Pictures at an Exhibition Michael Bishop, Lionel Fanthorpe, Patrica Fanthorpe, David Langford, Chris Morgan, Brian Stableford, Ian Watson
Pictures at an... Michael Bishop, Lio...

Dobrze napisana książka. Porusza tematy znanych morderstw, ale także tych, które nie są ogólnie znane we współczesnych czasach/

Przebrnełam. Tak można najlepiej skomentować tą książkę. Pomimo, że kocham Wielką Brytanie i ich autorów to ta książka była dla mnie kłopotliwa. Autorzy skupili się na morderstwach popełnionych w Wielkiej Brytanii, to jeszcze mogło by być interesujące. Jednak każde, naprawdę KAŻDE morderstwo zostało subiektywnie ocenione i autorzy lekko (czasem bardzo mocno) narzucali swoją opinie na temat "kto zabił". Najgorszę jednak były te komentarze, np. "Czy ona napewno zabiła całą rodzinę siekierą?" - obok zdjęcia podejrzanej o mordestwo. Wszystko napisane w typie taniej sensacji. Może być, ale naprawdę nic szczególnego.

"Najbardziej tajemnicze morderstwa" to książka owiana mrokiem i tajemnicą. Zwłoki pływające w rzece, martwe ciało znalezione w łóżku, czy w ciemnym lesie, to tutaj żadna nowość; niezbitym pozostaje fakt, iż do większości przedstawionych przypadków doszło w wyniku popełnienia przestępstwa, a co ważniejsze, przestępstwa nigdy nie wyjaśnionego lub nawet nie udowodnionego. Ciemne strony człowieczeństwa, które często wkradają się do ludzkiego życia, tutaj dają o sobie znać aż nazbyt mocno. Patricia i Lionel Fanthorpe nie próbują na siłę znaleźć wyjaśnień tajemniczych morderstw, ale opisują przeszłe wydarzenia, dodając do treści liczne ciekawostki, a niekiedy posuwając się do wysuwania całkiem prawdopodobnych hipotez; dzięki czemu kolejne rozdziały poświęcone danym postaciom, często takim, o których słyszy się po raz pierwszy w życiu, czyta się niczym świetny kryminał, lecz w odróżnieniu od tego rodzaju literatury, kryminał prawdziwy. Najważniejsze w każdej opowiedzianej historii jest oczywiście miejsce zbrodni, historia życia denata, okoliczności jego śmierci, domniemani winowajcy oraz narzędzie zbrodni. Nic nie jest jasne, konkrety mieszają się ze sobą i w wielu wypadkach nie wyklucza się przynajmniej dwóch rozwiązań, z których prawdziwe może być oczywiście tylko jedno… lub żadne.

W czasach kiedy możliwości funkcjonariuszy do spraw przestępczych były mocno ograniczone, a najważniejszy dowód popełnionej zbrodni stanowiły co najwyżej słowa świadków, których nie zawsze udawało się znaleźć, wytropienie sprawcy przestępstwa musiało graniczyć z cudem; i nie pojawiał się żaden Sherlock Holmes, by swoim wszystkowiedzącym nosem oraz ponadprzeciętnym umysłem, naprowadzić mężczyzn w niebieskich mundurach na prawidłowy trop. A dziś mamy kamery, możliwość pobieranie odcisków palców, pełne policyjne wyposażenie, najbardziej wyspecjalizowanych fachowców do spraw przestępczych, równie, albo może nawet lepiej wyspecjalizowane psy i codzienne informacje typu: Znaleziono włamywacza, Wykryto grupę przestępczą prowadzącą biznes narkotykowy, Złapano na gorącym uczynku złodzieja rowerów [albo:] Dotąd nie udało się odnaleźć sprawcy napadu, który b.r. włamał się do warzywniaka… połamał drzewka w parku, przewrócił słup uliczny, sprzedawał marihuanę, pobił nauczycielkę, wybił 32 szyby w 32-piętrowym budynku… Wymieniać dalej? Nie… nie ma takiej potrzeby, znalazłyby się gorsze rzeczy, o których usłyszymy natychmiast po włączeniu odpowiedniego programu telewizyjnego. Jest się czym chwalić, możliwości wydziału przestępstw wzrosły co najmniej 10-krotnie, możliwości samych przestępców wzrosły być może 100-krotnie. To już jakby nie było sukces, idealnie nadający się do księgi rekordów Guinnesa. Mało prawdopodobne, by Patricia i Lionel Fanthorpe pomieściliby te nieco bardziej nagłaśniane akcenty przestępczego świata na 294. stronach swojej książki (nawet gdyby zająć miejsca puste i te przeznaczone na fotografie i nawet gdyby zmniejszyć czcionkę do 1 punktu). Przybyło lat, przybyło wad, przybyło książek dokumentujących ciemne sprawki naszej ludzkiej natury.

Niestety nie dowiedziałam się (na co liczyłam),czy Napoleon został rzeczywiście otruty. Do połowy rozdziału poświęconego bohaterowi byłam przekonana, że to prawie na pewno arszenik przeniósł cesarza Francuzów na drugi świat; po czym w końcowym fragmencie dowiedziałam się, iż Napoleona prawie na pewno zastrzelono. Prawie na pewno mówi bardzo dużo, czyli właściwie nic, ale co nam na to poradzi przeładowana sekretami historia? Prawie na pewno nic.

Tajemnicze, niewyjaśnione czy wyjątkowo brutalne morderstwa od zawsze stanowiły pożywkę dla masowej wyobraźni i budziły całą gamę emocji: od paraliżującego strachu po niezdrową ekscytację. Wyjątkowe miejsce w zbiorowej pamięci mają zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, przypadki nagłej śmierci osób powszechnie znanych oraz morderstwa popełnione w niewyjaśnionych okolicznościach.
Autorzy niniejszej publikacji wychodzą naprzeciw powszechnej fascynacji makabrą, tajnikami zwyrodniałych psychopatycznych umysłów czy też po prostu wrodzonej ciekawości, za sprawą której snujemy rozmaite przypuszczenia i domysły kto zabił i dlaczego.

Książka Fanthorpe'ów prezentuje sprawy kryminalne, które od lat rozpalają ludzką wyobraźnię z różnych względów. Umieszczone są one w imponującym przedziale czasowo - przestrzennym uwzględniającym rozmaite okresy historyczne - od panowania faraona Tutenchamona w czasach Nowego Państwa po lata 50-te XX wieku i londyński rewir polowań seryjnego mordercy Johna Christie.
Każda z tych spraw została zaprezentowana w zaskakująco wszechstronny i obiektywny sposób: autorzy przedstawili nie tylko niezwykle szczegółowo sylwetki ofiar, świadków, podejrzanych i morderców, ale również pokusili się o wnikliwą analizę ich motywacji i psychiki oraz osadzenie postaci w szerokim kontekście historycznym i społeczno - obyczajowym. Dzięki temu czytelnik z łatwością może wczuć się w klimat sprawy oraz spróbować wyrobić sobie własny na nią pogląd (zwłaszcza w przypadku, gdy jest to sprawa, która nie doczekała się satysfakcjonującego i bezspornego wyjaśnienia). Autorzy w niezwykle interesujący sposób przytaczają rekonstrukcje przebiegu zbrodni, przedstawiają dowody, policyjne ustalenia, najbardziej fantastyczne podejrzenia oraz wszelkie możliwe hipotezy i wersje wydarzeń, dokonują logicznej analizy motywów, faktów, dowodów. Trzeba przyznać, że Fanthorpe'owie bardzo rzetelnie podeszli do tematu, ujęli go z każdej możliwej strony zachowując przy tym bezstronność i inspirując czytelnika do dalszych własnych eksploracji.

Dzięki niniejszej publikacji czytelnik dowie się, kto mógł mieć powód do zamordowania młodego faraona Tutenchamona; czy możliwe jest karkołomne przypuszczenie, by na schodach senatu Brutus nie uczestniczył w zabójstwie Juliusza Cezara, ale próbował go ocalić; czy śmierć lady Amy Robsart, żony protegowanego Elżbiety I lorda Dudleya, była przypadkowa; czy Napoleon rzeczywiście został otruty; jaką tajemnicę kryje nagła śmierć Mozarta; czy Edgar Alla Poe był mordercą niejakiej Mary Rogers, nowojorskiej sprzedawczyni cygar, uwiecznionej w opowieści detektywistycznej "Tajemnica Marii Roget" oraz kto mógł dokonać podwójnego morderstwa w Mayerlingu na księciu Rudolfie i jego kochance Marii Vetserze. Poznamy sylwetki i ponure czyny budzących największą grozę psychopatycznych seryjnych morderców z Kubą Rozpruwaczem, Belą Kissem i Johnem Christie na czele.

Muszę przyznać, że książka Fanthorpe'ów szalenie mnie zaintrygowała. Wielką jej zaletą jest to, że autorzy nie ograniczyli się do pospiesznego nakreślenia sylwetek głównych bohaterów, ale przedstawili je w szerokiej i barwnej perspektywie, która siłą rzeczy uruchamia wyobraźnię i z łatwością pozwala śledzić wszelkie analizy i ustalenia, jak również snuć własne przypuszczenia. Znajdziemy tu zarówno poważne naukowe hipotezy, jak i najbardziej nieprawdopodobne domysły, co moim zdaniem świadczy o otwartości i profesjonalizmie autorów. Rozmaitość źródeł informacji, różnorodność spraw kryminalnych, kompleksowe potraktowanie tematu oraz przystępny, lekki styl czynią tę lekturę intrygującą pozycją dla szerokiego grona odbiorców. Jestem pewna, że każdy znajdzie tu historię, która go zainteresuje i skłoni do dalszego zgłębiania konkretnego przypadku. Pofolgujcie swojej fantazji i naturalnej ciekawości, wejdźcie do tajemniczego świata nierozwiązanych i budzących największe emocje zagadek kryminalnych wszech czasów.

Szczerze przyznam, że niektóre rozdziały omijałem albo przerywałem po jednej stronie ponieważ najzwyczajniej w świecie mnie nie interesowały.
Spodziewałem się więcej "spraw" seryjnych morderców. Dwa rozdziały troszkę podniosły mi ciśnienie. Pierwszy o Napoleonie ponieważ jeżeli wspomina się o niektórych rzeczach to powinno się je rozwinąć i poprzeć jakimiś faktami. Drugi o słynnym księdzu Sauniere i jego bardzo szybkim wzbogaceniu się co po wielu latach doprowadziło do powstania "Kodu Leonarda da Vinci" (tak w skrócie). Zdenerwowało mnie to, że autorzy opierają się na literaturze, która przedstawia troszkę inne fakty niż oni przytaczają.
Plusem tej książki jest na pewno to, że wzbudza ciekawość i popycha do wyszukania dodatkowej literatury na niektóre tematy.

• Historia, reportaż
  • Popularnonaukowe