Kwestia miłości

2005-07-01
2005-07-01
8324122044
Ewa Spirydowicz
miłość romans zdrada sukces teleturniej

Zirytowałam się!
Ale to dobrze. Jeśli autorka chciała takiego efektu, to udało się jej. Każda emocja byłaby dobra, byle nie obojętność. Byłam więc bojowo nastawiona wobec postaw, zachowań, postępowań i logiki myślenia (zwłaszcza logiki myślenia!) trzech sióstr. Laury, rozpoznawalnej prowadzącej teleturniej telewizyjny, której mąż zaginął, a jego miejsce zajął były chłopak z lat studenckich, Luke. Felicity, świeżo upieczona, spontaniczna, żywiołowa mama Olivii, wokół której kręcił się jej świat. Hope, zawsze opanowana, zdystansowana i dobrze zorganizowana, mająca określone i niezmienne poglądy na posiadanie własnych dzieci – żadnych i nigdy. Siostry różniły się wszystkim – poglądami, temperamentem, wyglądem, osobowością i stylem życia.
Łączyło je jedno – kwestia miłości.
W jej imię trwały w związkach, z którymi nie radziły sobie najlepiej. Małżeństwo Laury rozpadło się, kiedy jej mąż Nick wyszedł z domu po mleko i nie wrócił. Nowy związek z Lukiem wymagał od niej poświęcenia prawa do własnego szczęścia w imię dobra dziecka Luke’a z pierwszego małżeństwa. Felicity, skupiona wyłącznie na córce, nie zauważała potrzeb męża, które zaspokajał u innej kobiety. Hope swoją nieugiętą postawą wobec posiadania dzieci, doprowadziła swoje małżeństwo prawie do rozpadu i to wcale nie z powodu ewentualnej zdrady ze strony męża.
Wyraźnie widziałam ich destrukcyjne myślenie.
Ich postępowanie niszczące albo siebie, albo partnerów. A wszystko w imię miłości, by utrzymać związek. To przejaskrawienie, umyślnie osiągnięte przez autorkę, miało służyć jednemu celowi – zmusić mnie do zastanowienia się i odpowiedzenia sobie na kilka pytań. Czy każde postępowanie i wybór można wytłumaczyć miłością? Czy miłość toksyczna, niszcząca, destrukcyjna, krzywdząca jeszcze nią jest? Czy krzywdzenie siebie i innych w jej imię jest usprawiedliwione?
Po takiej dawce irytacji nie miałam problemu z odpowiedziami.
To niejedyne przesłanie autorki w opowieści o siostrach próbujących odnaleźć się w życiu. Pracę Laury w telewizji wykorzystała do pokazania mechanizmów tworzenia negatywnego PR osób publicznych, podyktowanych nastawieniem na zysk, osiągnięcia zawodowe lub korzyści osobiste. Ale żeby nie było tak denerwująco i przygnębiająco, autorka wprowadziła kobiece osobowości równoważące charaktery sióstr. Nerys, która swoim rozsądkiem, realizmem i praktycyzmem przywracała mi wiarę w mądrość kobiet oraz Cynthię z ogromną witalnością i poczuciem humoru na przekór przeciwnościom losu, wzbudzającą we mnie pokłady sympatii i rozbawienia.
Pozornie romantyczna komedia zamieniła się w pouczającą opowieść, zmuszającą do przyjrzenia się bohaterkom i dostrzeżenia w nich swojego odbicia. Moim była Nerys, chociaż wolałabym zobaczyć siebie w Cynthii. Może to sygnał wyznaczający kierunek pracy nad sobą? No proszę! Miało być lekko, łatwo i przyjemnie, a skończyło się poważnie.

Zirytowałam się!

Książkę czyta się łatwo, przyjemnie, jednak jest to dla mnie kolejna banalna książka typu: kobieta - trzech mężczyzn: o jednym chce zapomnieć, drugi pojawia się znikąd, cudowny romans wyobrażenie miłości oraz trzeci ten który jest najbliżej i okazuje się, że miłość była tak blisko..

Sięgnęłam po tę książkę w dużej mierze, ze względu na to, bo poprzednia pozycja literacka tej autorki, jaką miałam okazję przeczytać, a mianowicie "Niezapominajka" bardzo przypadła mi do gustu. Tym razem, także Isabel Wolff pisze w bardzo przyjazny sposób, ciekawie i z poczuciem humoru. Powoduje, że treść jest lekka, w sam raz na odstresowanie w ponury wieczór.

Ostatnia przeczytana w 2013 :) I było to całkiem udane zakończenie roku :)
A sięgnęłam po nią, bo... Nie mogłam się zdecydować, którą książkę wybrać, nie miałam ochoty na nic konkretnego, a ta już siedem miesięcy prawie leżała na półce i czekała, czekała, czekała... Aż niespodziewanie się doczekała!
Nie spodziewałam się po niej niczego szczególnego, raczej durnego pseudoromansidła w stylu 'Kocham Hollywood' (brr, wzdrygam się na samo wspomnienie),a tu takie miłe zaskoczenie. Nazwisko autorki nie było mi obce - od jakiegoś czasu czeka na mnie jej 'Cel matrymonialny', który wydębiłam od babci i...no cóż...stoi sobie :) Wyprosiłam ją w ramach fascynacji serią... 'My, 20latki, 30latki', którą to przeszłam...w gimnazjum. Haha. 20 lat to ja będę mieć, za 4 tygodnie :)
No dobra, ależ odchodzę od tematu.
Narracja w powieści prowadzona jest w 1 osobie (+),przez Laurę. Cieszę się, że nie jest to kolejna głupiutka kobietka. Wręcz przeciwnie - wiedzy i pamięci można jej pozazdrościć. Życia osobistego zaś niekoniecznie. Przed laty została bez słowa wyjaśnienia porzucona przez męża. W jej życiu pojawił się dawny ukochany, ale obarczony bagażem w postaci na w pół byłej żony i ukochanej córeczki. Laura zmaga się z humorami Magdy, demonami przeszłości, bzdurami, które na jej temat wypisują brukowce... Na dodatek jedna z sióstr prosi ją o nietypową przysługę.
Jakie tajemnice skrywa Laura? A jakie Tom? A Mike? Czy Nick wróci? I z kim główna bohaterka ułoży sobie życie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w lekturze :)
Nie żałuję spędzonego z nią czasu. Te niespełna 240 stron czytało się bardzo szybko, nie zabrakło także humoru słowno-sytuacyjnego. A kozy śniły mi się nawet w nocy ;)

Ostatnia przeczytana w 2013 :) I było to całkiem udane zakończenie roku :)
Nie spodziewałam się po niej niczego szczególnego, raczej durnego...

Ta książka to istne arcydzieło. Spodziewałam się jakiegoś chłamu, ale po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów byłam pozytywnie zaskoczona. Fabuła buduje napięcie, aż nie miałam ochoty odkładać książki na bok. Przeczytałam ją bardzo szybko, wciąga jak mało jaka książka. Szczególnie zaskoczył mnie koniec. Myślałam, że Laura zwiąże się na dobre z Lukiem, jednakowoż było zupełnie inaczej. Zostawiła go za to, co robił dla mężczyzny, którego uważała za podłego, ale pomimo to była jego przyjaciółką. Zaskoczenie pozytywne, podoba mi się. Chętnie wrócę do tej książki.

Książka w sam raz na chłodny wieczór, jaki jest dzisiaj :)
Przyjemnie się czyta, lekkie pióro autorki, momentami zabawna, nie wymagająca skupienia.
Typowe romansidło, które szybko się pochłania.

Książka w sam raz na chłodny wieczór, jaki jest dzisiaj :)
Typowe romansidło, które szybko się pochłania.

Książka jak dla mnie bardzo średnia.Niby wszystko jest bo i dramaty życiowe,radości ,smutki rozstania i miłości, ale to wszystko napisane językiem, który mnie nie wciągnął i mimo że, książka nie jest obszerna męczyłam ją bardzo długo.

• 2015
  • 2012 rok
  • Biblioteka Obidza
  • Prezenter telewizyjny/Telewizja

Dodaj cytat z książki Kwestia miłości