Pociąg do opowiastek

1991-01-01
8385199071
Marek Puszczewicz
opowiadania francuskie

W sposób szczególny honoruję i doceniam książki z których wybuchają ogromne pokłady wyobraźni, szaleje surrealizm. Jestem wtedy w stanie przymknąć oko na oczywiste braki w fabule i ucieszyć się np. z historii, w której bohater, bada silnik stetoskopem. Tego rodzaju opowieści zapewnia Boris Vian. Co prawda mam nieodparte wrażenie, że opowiadania są ułożone od najlepszego do najsłabszego i przy końcówce zaczynałem lekko wątpić, lecz nie zmienia to faktu, że pozostałem przy dobrej opinii o tej pozycji. Zostałem wyprowadzony przez tę książkę na żyzne pola, które porastają bujne strąki fantazji.

tomek

tomek

...cudownie surrealna garść dosłownie opowiadań, na pograniczu Viana i Topora, do pochłonięcia w jeden wieczór, w dobrym przekładzie (czytałam w tłum. Marka Puszczewicza). No, po prostu - bajka!! Wszystkim bardzo polecam!!

Absolutnie genialna. Warto czytać wolniej aby móc docenić surrealizm i fantastyczną zabawę słowem i sytuacją.

Świetna. Przewrotna. Raczej nie dla każdego, ale wielbiciele nieoczywistych historii będą zachwyceni.

Zakręcone, smakowite i krótkie. Absolutnie odleciane opowiadania, które mogą zadziwić siłą wyobraźni. Trudne do opowiedzenia. Ale wrażenia - nie do zapomnienia.

Vian nie sprawdza się w krótkiej formie - przynajmniej dla mnie. Z tylu opowiadań tylko pierwsze ("Wilkołak") przypadło mi do gustu, reszta to sama forma, bez treści, do tego z pointą, która jest płaska i nudna.

• Literatura francuska
  • Oddam