Historia prawdziwa o Petrku Właście Palatynie

Okładka książki Historia prawdziwa o Petrku Właście Palatynie
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 7)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1968-01-01
1959-01-01
historia Polski średniowiecze rozbicie dzielnicowe Bolesław Krzywousty

więcej Więcej

Po śmierci Bolesława Krzywoustego kraj zostaje podzielony między jego synów. Petrek Włast zostaje palatynem na dworze księcia władysława zwanego później wygnańcem

Jedna z książek Kraszewskiego opisująca historię Polski. Kraszewski ro rekomendacja sama w sobie jeśli ktoś lubi wspaniałe opisy przyrody, barwne postacie, dobrą akcję historyczną.

Bardzo kiepska książka! Bohaterowie dzielą się na złych Niemców i dobrych Polaków. Postacie negatywne są złe do szpiku kości, postacie pozytywne są bez skazy. Poza tym autor narzuca jednoznaczną ocenę złożonych wydarzeń. Taka czarno-biała wizja świata wypacza go, więc trudno traktować tą pozycję jak rzetelną relacji historycznej. Jeśli kogoś interesuje to jak dzieje...

Kolejna powieść z cyklu historii Polski stworzona przez J.I. Kraszewskiego przenosi czytelnika w czasy Władysława Wygnańca. Mamy tu barwny opis trudnych czasów rozbicia dzielnicowego tuż po śmierci Krzywoustego, gdzie najstarszy z jego synów usiłuje zdobyć jedynowładztwo. Głównym oponentem tej działalności jest postać jak najbardziej historyczna, Piotr Włostowic. Jak zwykle...

Tak powinno się uczyć dzieci historii.

Stara, ale jara.

Mając na uwadze "Starą baśń", którą przeczytałam kilka lat temu, pomyślała, że może i ta książka będzie warta mojego czasu. Rzeczywiście, przeczytałam ją jednym tchem i teraz zabieram się za kolejną powieść Kraszewskiego :D

• Powieść historyczna
  • Historyczne