Pierwszy dzień wolności

- Data wydania:
- 1969-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1969-01-01
- Liczba stron:
- 139
- Język:
- polski
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Tagi:
- Kruczkowski Niemcy naziści
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 1969-01-01
- Liczba stron:
- 139
- Język:
- polski
- Tagi:
- Kruczkowski Niemcy naziści
Lekarz niemiecki, doktor Rhode, pozostał wraz z dwiema córkami, Ingą i Luzzi, w rodzinnym miasteczku. Zjawia się tu grupa polskich oficerów, wyzwolonych z niemieckiego oflagu. Inga została zgwałcona przez mężczyzn wracających z przymusowych robót w Niemczech. Jan, jeden z oficerów, staje w jej obronie przed tymi, którzy chcą korzystać z "prawa zwycięzców". W miasteczku zjawia się także Otto, narzeczony Ingi, wraz z oddziałem SS.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 98
- 51
- 23
- 4
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
Cytaty
Zdaje mi się, że w całym naszym życiu chodzi tylko o jedno z dwojga: żeby coś m i e ć albo kimś b y ć.
-Prawdę mówiąc, trochę się boję...
-Czego, mój stary?
-Czy będę miał odwagę wszystko zaczynac od nowa. Nie jesteśmy już tymi sam...
Opinie [6]
W stu dwudziestą rocznicę urodzin.
więcejInformacje i cytaty pochodzą głównie z posłowia Zbigniewa Żabickiego zamieszczonego w wydaniu Państwowego Instytutu Wydawniczego, 1974 r.
Smuci mnie mała popularność tego pisarza, choć dociekliwiec mógłby wymienić przyczyny takiego stanu. Kruczkowski, mimo że nad wyraz zdolny i interesujący, przegrywa w walce o czytelników z pisarzami...
WOLNOŚĆ !!! Mówią o niej wszyscy i każdy z osobna, a dwie najciekawsze pozycje w powojennej literaturze polskiej mają na LC wyniki żenujące: dramat Kruczkowskiego opinii pięć, a zbiór esejów ks. J. Tischnera pt „Nieszczęsny dar wolności” - dwie. (bez moich 4 i 1). Obecnie, gdy mam prawie 1500 znajomych i obserwujących na LC ...
więcejMiałem 'Pierwszy dzień wolności' w lekturze. I pamiętam burzliwą dyskusję na lekcji polskiego. Wolność. Jak mamy ją rozumieć ? Czy jest to uniwersalne słowo - wytrych ? A może każdy, tak jak bohaterowie dramatu rozumie ją po swojemu. Warto przeczytać.
Pokaż mimo toKruczkowski fenomenalnie pogłębia przemyślenia na temat problemu wolności.
więcejKto się interesuje tematyką wojenną, obozową, powstańczą, w ogóle - waleczną, będzie to strzał w dziesiątkę. Jeden z niewielu dramatów, przez który brnęłam chętnie i bez postojów. Różnorodność spojrzeń prezentowanych przez bohaterów na pojęcie wolności jest niesamowite. W dodatku nakreślone...
Uwielbiam dramaty Kruczkowskiego. Ten ma bardzo enigmatyczne zakończenie.
Pokaż mimo toAch, ten Kruczkowski... Niedoceniany a tak wartościowy pisarz. Ubolewam nad tym, że pewna grupa ludzi nie ma już możliwości odkryc go na lekcjach języka polskiego.
więcejKiedyś "Pierwszy dzień wolności" to była szkolna lektura. Ale właśnie, kiedyś... I ja się pytam: po co te zmiany? To był błąd wycofywac taki utwór z kanonu lektur. Ale nie ma co się dziwic - toż to nasze...