Mahatma Gandhi

Okładka książki Mahatma Gandhi Bogusław Mrozek
Okładka książki Mahatma Gandhi
Bogusław Mrozek Wydawnictwo: RSW Prasa-Książka-Ruch biografia, autobiografia, pamiętnik
RSW Prasa-Książka-Ruch
1977-01-01
1977-01-01
gandhi

Niesamowita postać, tworząca nową historię Indii, bo to on między innymi doprowadził do wyzwolenia spod dominacji brytyjskiej. Swoją postawą wzbudzał zainteresowanie Hindusów i później ludzi na całym świecie. Był niezwykle uduchowionym człowiekiem. "Mahatma" to znaczy Wielki Duchem, traktowany jako autorytet moralny. Religijność dawała mu siłę. Zrezygnował z wszelkich uciech ziemskiego życia. Żona popierała jego ascetyczne wybory i też je stosowała, więc miał wsparcie. Namawiał Hindusów do wyrzeczenia się przemocy, a jeśli mają walczyć to biernym oporem (przykładowo pozyskiwaniem soli z wody morskiej, to dokładnie zostało opisane w tej publikacji) – co w dłuższej perspektywie okazało się sukcesem wyzwoleńczym Indii. Książka zawarła wiele ciekawych szczegółów, opisując biografię Mohandasa Karamchanda Gandhiego przybliżyła kulturę tego kraju.

• Biografie
  • Azjatycko