Wiatr od morza

Czytelnik
1973-01-01
1949-01-01
żeromski

Moim zdaniem Autor chciał zawrzeć trochę za dużo w jednej książce. Opis czasów od czasów pierwszych Słowian do czasów jemu współczesnych (lata 20te XX wieku),i o Janie z Kolna i o Koperniku i o Krzyżakach i o Prusakach, i o statku podwodnym niemieckim, i o rewolucji socjalnej. Trochę niespójne. Dodatkowo "typowy Żeromski" opis bitwy a tu nagle zaczyna się roztkliwiać nad płomieniami palących się chat i że takie i owakie i o wy płomienie polskie itp. itd. Mimo wszystko część rozdziałów bardzo miło się czyta a Autor mimo wszystko jest mistrzem i wiele jego opisów jest prawdziwą ucztą dla miłośnika dobrej literatury.

Do lektury nakłonił mnie Grzegorz Piątek, który w "Gdyni obiecanej" wielokrotnie powoływał się na "Wiatr od morza".
Niestety, była to dla mnie droga przez mękę - z pierwszych 2/5 książki kojarzę tylko krew, nazwiska i nazwy miejscowości. Pierwsza historia, która mnie zainteresowała to opis Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku. Żeromski zaskoczył mnie dwiema opowieściami o diabłach zapisując je po kaszubsku ale fonetycznie. Ostatni plus to historia, którą znam ze "Sprawy gminy Ceynowy" W. Brzeskiej, o ostatniej na Kaszubach kobiecie zabitej w 1836 roku za czary.

Spodziewałem się powieści a otrzymałem zbiór różnych form literackich, których motywem przewodnim jest dostęp Polski do morza, półwyspu Helskiego i różnych zawirowań historycznych z Prusami, Krzyżakami w tle.

Dla mnie przez cały czas przebija się tęsknota narodu (i autora) za utraconym dostępem do morza. Dużo faktów historycznych poprzeplatana z lekką nutką fikcji literackiej.

Można przeczytać, ale język trudny, co nie ułatwia czytania :)

Można przeczytać, ale język trudny, co nie ułatwia czytania :)

Ciekawa agitówka pisana językiem wielkiego mistrza. Opowiadanie stylowe, narracja jasna i zrozumiała. Klasyk nie zawodzi.

Żeromski był wielkim pisarzem, ale to mu średnio wyszło. Trudnym i gęstym językiem opisana historia Pomorza i Mierzei Helskiej. Żeromski inspirował się budową portu w Gdyni, a o samym powrocie Polski nad Bałtyk traktują jedynie ostatnie rozdziały. Książka polityczna, pisana na ówczesne zamówienie.

Ciekawy pomysł, niestety razi trochę, że Polacy wszyscy są kryształowi. Książka składa się z opowiadań dziejących się na Kaszubach. Kolejne opowiadania dotyczą ważnych wydarzeń w historii Polski, niestety po średniowiecznych Krzyżakach jest już Fryderyk Wielki, tak jakby autorowi zabrakło pomysłów. Natomiast bardzo podobało mi się pokazanie, jak dużo ważnych wydarzeń Polski miało miejsce na Pomorzu, wręcz, że bez Kaszub Polska by nigdy Polską nie była.

To oczywiście tęsknota II Rzeczpospolitej za dostępem do morza i w pewnym sensie powieść propagandowa, szczególnie opowiadanie o budowie Gdyni. Jednak warsztatowo moim zdaniem bardzo wysoki poziom, chociaż rażą białe niedźwiedzie polujące na pingwiny.

Dobry klimat powiastki. Czyta się nieźle, plastycznie napisana.

Dobry klimat powiastki. Czyta się nieźle, plastycznie napisana.

smętek po raz pierwszy i to jak

smętek po raz pierwszy i to jak

Najlepsza książka Żeromskiego - moja ulubbiona.

Najlepsza książka Żeromskiego - moja ulubbiona.

• Beletrystyka
  • Żeromski Stefan