Porzucona żona. Dzieje pierwszej chińskiej rozwódki

Okładka książki Porzucona żona. Dzieje pierwszej chińskiej rozwódki Pang-Mei Natasha Chang
Okładka książki Porzucona żona. Dzieje pierwszej chińskiej rozwódki
Pang-Mei Natasha Chang Wydawnictwo: Fakty biografia, autobiografia, pamiętnik
191 str. 3 godz. 11 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Bound feet and western dress
Wydawnictwo:
Fakty
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
191
Czas czytania
3 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8373111042
Tłumacz:
Iwona Zych
Tagi:
rozwód Chiny Chińczycy biografie obyczaje
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
2

Na półkach:

Zaskoczyły mnie opinie. Na mnie ta książka zrobiła ogromnie wrażenie.

Wyjątkowe jest móc posłuchać tak szczegółowej historii życia kogoś kto urodził się na początku XIX wieku w Chinach, w czasach wielkich przemian kulturowych.

W książce widzimy jeszcze stary świat, który był bardzo poukładany i przekazywał wiele wartości, ale dawał bardzo mało miejsca kobietom. Jak małe miały znaczenie, jak przedmiotowo były traktowane. To nie tylko biografia, ale także literatura feministyczna, mówiąca o wyzwoleniu.

Głównym tematem książki wcale nie jest rozwód, to polskie tłumaczenie położyło na to nacisk. Oryginalny tytuł to "Bound feet and western dress", czyli skrępowane nogi i zachodnia sukienka. Opisując prawdziwą historię życia, kobiety żyjącej w tym okresie, pokazuje jak wpływy kulturowe z zachodu i rodzinne tradycje ukształtowały ją i jej życie.

Pokazuje dzieje pokolenia radzącego sobie w czasach okołowojennych, emigrujących do Europy i Ameryki, bardzo ceniących wykształcenie i rodzinę.

Ta książka jest piękna i wyjątkowa. Przypomina biografię rodzinną Lisy See, Na Złotej Górze.

Zaskoczyły mnie opinie. Na mnie ta książka zrobiła ogromnie wrażenie.

Wyjątkowe jest móc posłuchać tak szczegółowej historii życia kogoś kto urodził się na początku XIX wieku w Chinach, w czasach wielkich przemian kulturowych.

W książce widzimy jeszcze stary świat, który był bardzo poukładany i przekazywał wiele wartości, ale dawał bardzo mało miejsca kobietom. Jak małe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1077
221

Na półkach:

Autorka opowiada historię swojej babci – Chang Yu-i. Choć obecnie wydaje się być osobą niepozorną, miala bardzo bogatą przeszłość. Jako Chinka wykształcona pełniła funkcję prezesa Szanghajskiego Banku Oszczędności dla Kobiet. Jako kobieta – przeżyła niespełnioną miłość i przeszła do historia jako pierwsza Chinka, która przeżyła rozwód. W ówczesnych Chinach rozwód z kobietą był czymś nagannym, czymś przynoszącym kobiecie ujmę. Ale nie naszej Chang Yu-i. Jej przygody są naprawdę interesujące, choć dosyć przyziemne. Z pewnością chciałbym poznać tę Panią i przekonać się jakim człowiekiem była, a była przez wielkie CZ.

Autorka opowiada historię swojej babci – Chang Yu-i. Choć obecnie wydaje się być osobą niepozorną, miala bardzo bogatą przeszłość. Jako Chinka wykształcona pełniła funkcję prezesa Szanghajskiego Banku Oszczędności dla Kobiet. Jako kobieta – przeżyła niespełnioną miłość i przeszła do historia jako pierwsza Chinka, która przeżyła rozwód. W ówczesnych Chinach rozwód z kobietą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
21

Na półkach:

Całkiem ciekawa, przyznam, że od tej książki zaczęłam śledzić temat krępowania stóp.
Nie wiem, czy problemem jest przekład, ponieważ chwilami nie byłam pewna czy wypowiada się autorka czy sama bohaterka książki (Yu-i).
Ogółem niezła lektura.

Całkiem ciekawa, przyznam, że od tej książki zaczęłam śledzić temat krępowania stóp.
Nie wiem, czy problemem jest przekład, ponieważ chwilami nie byłam pewna czy wypowiada się autorka czy sama bohaterka książki (Yu-i).
Ogółem niezła lektura.

Pokaż mimo to

avatar
2337
2334

Na półkach:

Książka wyjątkowo nietuzinkowa ze względu na opowieść jaką rozsnuwa przed czytelnikiem. Mamy możliwość spojrzeć na społeczność chińską w latach dwudziestych i jest to obraz rzeczywisty, a nie zbeletryzowany. „Przykładem doskonałego posłuszeństwa jest dziecko, które zimą przed snem własnym ciałem rozgrzewa posłanie dla rodziców, a latem pozwala komarom toczyć własną krew do syta. Posłuszne dziecko, kiedy skończy pięćdziesiąt lat, przebiera się w ciuszki niemowlęce i tańczy przed rodzicami, aby mogli poczuć się znów młodo i pełni werwy”. „Tak mnie wychowano. Nigdy nie przychodziłam do ojca nie proszona, nigdy nie odchodziłam bez wyraźnego polecenia. Nie odzywałam się w jego obecności, chyba że zwrócił się do mnie. Gdy mnie beształ, chyliłam głowę w podziękowaniu za wskazówki”. Moim zdaniem główna bohaterka mówi więcej między wierszami, niż miała zamiar. Na przykład twierdzi, że po rozwodzie była niezależna finansowo, lecz już za kilka stron przyznaje, iż jej teść przysyłał jej miesięcznie trzysta dolarów. Opowiada, że była dyrektorem Banku Oszczędności dla Kobiet, a potem nadmienia, iż powierzono jej to stanowisko ze względu na rozległe znajomości brata, licząc że w ten sposób uda jej się odzyskać pieniądze od wierzycieli. Uważny czytelnik dowie się, że protekcja była ważna w Chinach już wiele lat temu. Niemniej jednak należy przyznać Czang Yu-i, że poradziła sobie wyśmienicie w sytuacji, w jakiej postawiło ją życia, a do której zupełnie nie była przygotowana. Szkoda tylko, że potencjał tej historii został zmarnowany przez niedbałą korektą i byle jaki styl pisarski autorki. Oto przykład: „Kiedy byłam mała, do zwyczaju należało mieć malutkie, drobniutkie stopy”. Niestety, nie należy on do wyjątków. Bardzo często nie wiadomo, czyje dzieje opisuje narratorka – swoje, czy też swojej ciotecznej babki. Czy polecam? Tak, ale nie mam odwagi zachęcać.

Książka wyjątkowo nietuzinkowa ze względu na opowieść jaką rozsnuwa przed czytelnikiem. Mamy możliwość spojrzeć na społeczność chińską w latach dwudziestych i jest to obraz rzeczywisty, a nie zbeletryzowany. „Przykładem doskonałego posłuszeństwa jest dziecko, które zimą przed snem własnym ciałem rozgrzewa posłanie dla rodziców, a latem pozwala komarom toczyć własną krew do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    78
  • Chcę przeczytać
    50
  • Posiadam
    26
  • Chiny
    4
  • Chińska historia i kultura
    2
  • Azja
    2
  • Sprzedane
    1
  • Audiobook
    1
  • Nieprzeczytane
    1
  • 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Porzucona żona. Dzieje pierwszej chińskiej rozwódki


Podobne książki

Przeczytaj także