Gra możliwości. Esej o różnorodności życia

Okładka książki Gra możliwości. Esej o różnorodności życia François Jacob
Okładka książki Gra możliwości. Esej o różnorodności życia
François Jacob Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Biblioteka Myśli Współczesnej
Le jeu des possibles. Essai sur la diversité du vivant
Państwowy Instytut Wydawniczy
1987-01-01
1987-01-01
Marek Kunicki-Goldfinger
ewolucja nauka dna dziedziczność geny rozmnażanie teoria ewolucji

Okładka książki Emocje odkryć / The Emotion of Discovery François Jacob, Władysław J. H. Kunicki-Goldfinger, Marek Ostrowski (biolog)
Emocje odkryć ... François Jacob, Wła...

Ponownie, po blisko 30 latach od wydania na rynku polskim, sięgnąłem po esej Jacoba. Ta cienka książeczka to zdecydowanie nie pozycja popularnonaukowa a raczej filozoficzna na tematy biologiczne. Czas odcisnął swoje piętno, przez te lata odkryto wiele, również w specjalności samego autora. Dzisiaj, gdyby żył, Jacob zapewne napisałby trochę inaczej ten esej. W końcu odkrycia mechanizmów epigenetycznych przeorały głęboko poglądy na mechanizmy dziedziczenia i regulację genów (choć nie tak głęboko, jak uważają apologeci neolamarckizmu) a postępy w neuronaukach i psychologii ewolucyjnej pokazały, że jednak nie do końca jest prawdą, że etyki nie można wywieść z biologii. O zachowaniach etycznych zwierząt dość pisze de Waal. Ale mimo tych nielicznych fragmentów zweryfikowanych przez czas, esej jest wciąż aktualny i dający do myślenia. Warto po niego sięgnąć choćby poznawczo. Wszak nie jest to opasłe tomisko ;-) No i jeszcze ten język! Niebagatelna w tym zasługa nie tylko autora, ale przede wszystkim tłumacza. Nazwisko mówi samo za siebie.

Audiobook.

Audiobook.

• Biblioteka Myśli Współczesnej
  • Popularnonaukowe/Naukowe
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
  • Nieskonczonosc
  • Literatura popularnonaukowa