Tobi. Oczy Eliszy

2009-04-09
2009-04-09
Janina Błońska
Tobi drzewo miłość

Kilka lat temu przeczytałam książkę "Tobi", pamiętam jak byłam nią zachwycona. Wreszcie przeczytałam kolejną część o Tobim Lolnessie. Po raz kolejny była to uczta. Jakże cudowny i pełen wdzięku jest język tej powieści! Ileż tu czułości i wzruszeń! To niby powieść dla dzieci, młodzieży, lecz ja jestem rozczulona totalnie i czegoś tak pięknego dawno nie czytałam. Walka dobra ze złem i każdy detal przyrody opisane są wspaniałą jakością słów.

Sięgając po te książeczki nie miałam pojęcia, że doczekam się takich emocji. Historia milimetrowych bohaterów zdobyła moje serce i szczerze przyznam, że nie powinna być postrzegana, jako bajka dla dzieci. Przekazuje mnóstwo życiowej mądrości i porusza serca czytelników, nawet tych dorosłych. Polecam z całego serducha.

Chyba najlepsza seria dla dzieci, z jaką się zetknęłam

Chyba najlepsza seria dla dzieci, z jaką się zetknęłam

Polecam wszystkim tą książkę. Na pierwszy rzut oka wydaje się dziecinna, ale wcale taka nie jest.Powiedziałabym nawet, że jest ona od dziesięciu lat.

Kontynuacja przygód Tobiego i Eliszy zachwyciła mnie bardziej niż część pierwsza.Jest pełna zwrotów akcji, wzruszająca, trzymająca w napięciu.Tobi wraca na Drzewo,wraca by ratować rodziców i Eliszę, wraca choć grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo, wciąż jest poszukiwany przez Jo Mitcha ale Drzewo to jego cały świat i nie zważa na ryzyko.
Polecam nie tylko dzieciom , młodzieży ale dorosłym również powinna się podobać.

Polecam nie tylko dzieciom ,...

Must have, jeśli przeczyta się pierwszą część. Ja nie kupiłam od razu i musiałam na następny dzień biec do księgarni!

Książka o wartościach, priorytetach i silnych emocjach. Jest niezwykle zaskakująca, wymaga skupienia, by połączyć wszystkie, czasem bardzo odległe wątki i ciągi przyczynowo-skutkowe. Bardzo dobrze przemyślana, czytając odnosiłam wrażenie, że autor pisząc pierwszy rozdział pierwszej części Tobiego, wiedział już, jak potoczy się całe życie Jego bohatera.
Myślę, że to historia nie tylko dla Dzieci. Dorosły zachwyci się drzewem-światem, może zastanowi się do czego prowadzi niszczenie swojego "drzewa" oraz przypomni sobie, jak ważni są ludzie wokół niego i wartości, którymi się kieruje.

Szczerze polecam!

Myślę, że to historia...

„Tobiemu wydawało się, że słyszy Nilsa Amena: „Troszczę się o tych, którzy mnie otaczają”. Tak, to piękna zasada. Ale co zrobić z tymi, o których nikt się nie troszczy?”

Czas płynie nieubłaganie, a Drzewo coraz bardziej niszczeje…
Tobi powraca z krainy Traw, by stawić czoła wrogowi, który zabrał mu wszystko, co najcenniejsze! Jego świat legł w gruzach, ale nie złamał w nim woli walki, dlatego chłopiec pragnie nie tylko odnaleźć swoich rodziców i ukochaną Eliszę, ale również sprawić, by mieszkańcy Drzewa odzyskali w końcu spokój i poczucie bezpieczeństwa…

Zatem wyścig z czasem trwa, przygoda goni przygodę, a baśniowa fabuła opowieści trzyma w napięciu do ostatnich stron, oferując czytelnikowi nieoczekiwane zwroty akcji i odkrywanie wielu tajemnic z przeszłości…

Czas płynie nieubłaganie, a Drzewo coraz bardziej niszczeje…

1931

To był poważny błąd.
Naprawdę.

Zamiast świątecznych porządków klops. Klops z tytułem.
Zamiast sprzątać poszłam bowiem do księgarni i kupiłam "Oczy Eliszy". A reszta jest czytaniem.

Jeśli bowiem otworzysz książkę, to raczej na pewno nie będziesz mogła/mógł się od niej oderwać. Superman Tobi, subtelna acz charakterna Elisza, tajemnica, groza, Dahlowski humor ("Pani Asseldor nie całkiem była dziewczyną. Była jeszcze młodą, bardzo piękną kobietą, ale nie ukrywała swoich sześćdziesięciu pięciu lat."),mikrokosmos tak bardzo nasz.

To nie jest książka tylko dla dzieci, choć smakuje baśnią.
I zdecydowanie nie jest to książka, którą można czytać ot tak sobie, od czasu do czasu między trzepaniem dywanu a pieczeniem mazurka. Dywan niewytrzepany. Mazurek kiedyś się upiecze.
"Oczy Eliszy" czekać bowiem nie mogły.

To był poważny błąd.
Naprawdę.

Zamiast świątecznych porządków klops. Klops z tytułem.

Tobi ma już piętnaście lat i postanawia opuścić krainę traw. Drzewo i jego mieszkańcy go potrzebują. Wraz z Główką w Pełni - dziesięcioletnim chłopcem oraz Dżalamem - doświadczonym przez życie Paździerzem Tobi wyrusza odnaleźć Eliszę, wyzwolić rodziców spod niewoli okrutnego Jo Mitcha oraz uratować Drzewo przed nieuchronną zagładą. Zadanie nie będzie łatwe, gdyż niegdyś najlepszy przyjaciel stał się jego zaciekłym wrogiem. Leo Blue więzi piękną Eliszę w Gnieździe na Najwyższych Gałęziach i próbuje zmusić ją do ślubu. Na szczęście Tobi będzie mógł liczyć na pomoc Nilsa Amena - założyciela osiedla drwali oraz zawsze mu życzliwą rodzinę Asseldorów.

Kolejna część przygód mieszkańców Drzewa, jak i Traw jest jeszcze bardziej fascynująca od poprzedniej. Nasz bohater dorasta i mierzy się z kolejnymi problemami, a my dostajemy wgląd w przeszłość jego rodziny. Również Elisza - tajemnicza dziewczyna o niezwykłych oczach odsłania przed nami swoje tajemnice. Jej historia okazuje się dość niezwykła, a wszystkie fakty w końcu idealnie się zazębiają. Bardzo podobał mi się ten cały wachlarz postaci, w którym każda odgrywała niezwykle ważną rolę. Znowu mamy tutaj retrospekcje, które pozwalają nam jeszcze bardziej zacieśnić więź z bohaterami. Nie brakuje nagłych i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Są intrygi i manipulacje, a wreszcie honor i męstwo, czyli idealne składniki do przygotowania naprawdę dobrej powieści.

Czy Tobi jest tylko dla dzieci? Zdecydowanie nie. Zadziwiające jak bardzo złożoną powieść udało się skomponować autorowi. Wymagający czytelnicy powinni być usatysfakcjonowani. Szczerze polecam!

kronikachomika.blogspot.com

• 2015