Stwarzanie świętości. Ślady biologii we wczesnych wierzeniach religijnych
- Kategoria:
- religia
- Tytuł oryginału:
- Creation of the Sacred: Tracks of Biology in Early Religions
- Wydawnictwo:
- Homini
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 253
- Czas czytania
- 4 godz. 13 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8389598779
- Tłumacz:
- Lech Trzcionkowski
- Tagi:
- mitologia wierzenia
Ofiara – od złożenia na ołtarzu dziewicy, przez obrzezanie, po poświęcenie tego, co najcenniejsze – jest istotnym elementem wszystkich religii. Czy istnieje naturalne – a nawet biologiczne – wytłumaczenie tych praktyk? Coś, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego religie tak różnorodnych kultur podzielają tak wiele idei i rytuałów? W tej niezwykłej książce jeden z najwybitniejszych autorytetów w zakresie religii starożytnych bada możliwość istnienia religii naturalnej – poczucia religijnego i praktyk naturalnie wywodzących się z imperatywów biologicznych.
Jako wolne od późniejszych przekształceń, najdawniejsze religie Bliskiego Wschodu, Izraela, Grecji i Rzymu mogą dostarczyć nam wielu danych, jeśli chodzi o podstawowe właściwości i dynamikę religii — i to właśnie ku tym kulturom Walter Burkert zwraca się w poszukiwaniu odpowiedzi. Jego książka wciąga nas w intelektualną przygodę, która rozpoczęła się 5000 lat temu, i w fascynujący świat boskich znaków i omenów, ofiar i darów, rytuałów i wierzeń nie poskromionych jeszcze przez współczesną naukę i wyrafinowanie. Śledząc paralele między zachowaniem zwierząt i ludzkimi czynnościami religijnymi, Burkert sugeruje, że istnieją naturalne podstawy dla ofiar i rytuałów ucieczki, idei winy i kary, praktyki wymiany podarunków i pojęcia kosmicznej hierarchii oraz rozwoju systemu znaków mających umożliwiać komunikację z niepewnym otoczeniem. Jednocześnie powraca nieustannie do teraźniejszości, przypominając nam, że mimo całej naszej światowości nie znajdujemy się wcale tak daleko od pierwszego Homo religiosus.
Porywając nas w tę zapierającą dech podróż, w sposób tyleż zajmujący, co prowokacyjny, Stwarzanie świętości proponuje nowy wgląd w przeszłość i teraźniejszość myślenia religijnego i stawia poważne pytania o najgłębsze przyczyny i najgłębsze znaczenie ludzkiej religijności.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 76
- 16
- 9
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Stwarzanie świętości. Ślady biologii we wczesnych wierzeniach religijnych
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Walter Burkert, posługując się nowoczesnymi metodami antropologii poststrukturalnej, przestawia fascynującą analizę kwestii religii, świętości, rytuałów. Stara się odpowiedzieć na pytania skąd pochodzi religia i jakie jest jej znaczenie od najdawniejszych czasów ludzkości czy rozpoznawalnych programów biologicznych. Czy religia jest naturalna jak popęd, czy i jakie relacje zachodzą między religią a szeroko rozumianą biologią. Jakie są źródła ludzkich zachowań religijnych? Czy religia, to stwarzanie sensu przez redukcję znaczeń, wprowadzanie porządku i zasad wzajemności w przerażających kontekstach biologicznej samolubności i przypadkowości. Jaka jest rola języka i budowania znaczeń przez, i w zachowaniach rytualnych czy narracyjnych - to zagadnienia, którymi z powodzeniem zajmuje się autor "Stwarzania świętości". Spora dawka nowoczesnej antropologii dotycząca spraw najważniejszych.
Walter Burkert, posługując się nowoczesnymi metodami antropologii poststrukturalnej, przestawia fascynującą analizę kwestii religii, świętości, rytuałów. Stara się odpowiedzieć na pytania skąd pochodzi religia i jakie jest jej znaczenie od najdawniejszych czasów ludzkości czy rozpoznawalnych programów biologicznych. Czy religia jest naturalna jak popęd, czy i jakie relacje...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to