Moje miejsce. Autobiografia

2008-01-01
978-83-7552-181-8
Aleksandra Zarzycka
siatkówka sport pamiętnik

Kim jest Raul Lozano nie trzeba przedstawiać ,bo to każdyu wie. Cóż mogę powiedzieć o biografii a właściwie autobiografii? Przecudowna książka i podkreślam to z całą mocą:) Napisana książka w przepiękny sposób. Szczerze,prawdziwie i z uczuciem.Takie biografie lubię. Nawiązuje w tej książce do historii swojego kraju ,jak pięknie pokazuje miłość do kraju ojczystego(prawidziwy patriota) Opisuje przepięknie swoją karaierę tremerską ,która nie była tak pięknie usłana różami. Podziwiam ,cenie za to co zrobił dla Polski. Ogromny szacunek. Jeżeli ktokolwiek uważa że Raul Lozano nie był dobrym trenerem zachęcam do przeczytania tej książki,jestem pewna że te osoby zmienią zdanie.

Jako fan siatkówki, oczekiwałem informacji o człowieku, który doprowadził do jednych z największych sukcesów polskiej siatkówki w tamtych czasach.
Mecz Polska - Rosja przeszedł do historii. Od tamtego czasu siatkówka pięła się tylko do góry.
Polecam, dodatkowo ciekawe zdjęcia no i poznajemy historię i życie Wielkiego trenera.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na rynku nie ma zbyt wielu siatkarskich publikacji, ale ta z pewnością jest wyjątkową, bo jest o „małym, wielkim geniuszu z La Platy” jak powiedział o nim Leo Beenhakker.

Pewnie już z wielu z Was, wie o kim będzie mowa. O człowieku, który uszczęśliwił Polskę i dał jej wielki powód do radości i co więcej tknął nowe życie w polską siatkówkę. Autobiografia Raula Lozano „Moje miejsce” jest bardzo typowym przykładem takiej właśnie publikacji, pod tym względem jest niemal wzorowa. Dla nas, polskich kibiców również powód napisania książki przez Argentyńczyka wyzwala dodatkowe emocje: „ Pozwólcie zatem mi wytłumaczyć - bez cienia skargi! - tę moją warszawską samotność wśród tłumów, a zrozumiecie, że to właśnie potrzeba zwykłej, codziennej rozmowy z Wami skłoniła mnie do napisania tej książki”.

Książka Raula Lozano „ Moje miejsce. Autobiografia” jest doskonałą publikacją opowiadającą historię znanego trenera od jego narodzin do pamiętnych mistrzostw świata w 2006 roku. To przegląd życia Lozano począwszy od jego dzieciństwa, po rodzinę, przyjaciołach, a tragicznych przeżyciach czasów wojskowej junty w Argentynie oraz pierwszych sukcesach, blaskach i cieniach kariery trenerskiej Raula Lozano.

Książka jest barwnym zapisem dojrzewania jednego z najbardziej cenionych szkoleniowców świata.
Autobiografia jest doskonała, bardzo dobrze złożona i w czytelnej szacie graficznej, i jest napisana w pierwszej osobie, co sprawia, iż kontakt z trenerem staje się jeszcze bardziej osobisty i intymny. Jedynym mankamentem są czasem zbyt długie opowieści i historie, które powodują zamieszanie, nie wspominając już o licznej rodzinie z różnymi imionami i nazwiskami. Ale na pewno nikomu kto sięgnie po tę pozycję nie będzie to aż nadto przeszkadzać. Plusem jest na pewno bardzo duża ilość zdjęć, które przeplatają kolejne wątki autobiografii. Trzeba przyznać, że Raul Lozano bardzo otworzył się w tej książce zdradzając kulisy swojej rodziny czy decydując się opowiedzieć o wstrząsających historiach. Najbardziej w pamięci utkwiło mi przyznanie się trenera do czytania książek, polskich książek! Ilu polskich trenerów może się pochwalić znajomością tekstów Zygmunta Baumana i Ryszarda Kapuścińskiego? Raul Lozano może!

Ponownie kilka cytatów z książki:

„Ona tańczyła i śmiała się, a ja piłem jej wino i wino chłopaka, z którym tańczyła, tak że po jakimś czasie musiał iść po nowy kubek i wrócił dopiero po jakichś 10 minutach… Wykorzystałem tę chwilę, żeby zdobyć jej numer telefonu”.

„Skoro Polakom udało się stworzyć nową rzeczywistość społeczną i polityczną, dlaczego nie mielibyśmy dokonać tego samego w sporcie?”

Więcej na mateuszminda.blogspot.com

Kim jest Raul Lozano? Kibicom polskiego sportu raczej go przedstawiać nie trzeba, jednak wiadomo, że nie wszyscy się sportem interesują.
Raul Lozano to argentyński trener. Był pierwszym zagranicznym selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówce. To on przyczynił się do "odbudowania" potęgi polskiej siatkówki (byliśmy nią w latach 70. ubiegłego wieku, gdy zdobywaliśmy złoto Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich pod wodzą Huberta Jerzego Wagnera) w XXI wieku. Objął kadrę w 2005 roku, a już rok po rozpoczęciu pracy u nas, zdobyliśmy pierwszy medal w męskiej siatkówce dla Polski po latach "pustki" (wcześniej w 2003 i 2005 roku złoto mistrzostw Europy zdobyliśmy w siatkówce kobiecej pod wodzą Andrzeja Niemczyka) - srebro na mistrzostwach świata (8 lat później znowu zagraliśmy w finale przeciwko Brazylii, tym razem rewanżując się i tym samym... Jesteśmy aktualnymi mistrzami świata, jednak pod wodzą... Już trzeciego trenera po Argentyńczyku).
Podziwiam Raula Lozano i jest dla mnie swego rodzaju legendą. Uważam, że to dzięki niemu zdobywaliśmy potem sukcesy pod wodzą Daniela Castellaniego (złoto mistrzostw Europy),Andrei Anastasiego (złoto Ligi Światowej, srebro Pucharu Świata czy brązowe medale Mistrzostw Europy i Ligi Światowej) i Stephane'a Antigi (złoto mistrzostw świata). Żeby odnosić sukcesy, trzeba jakoś tą "dobra passę" zacząć, a to właśnie jemu zawdzięcza polska siatkówka.
W książce "Moje miejsce. Autobiografia" możemy przede wszystkim poznać historię życia popularnego Argentyńczyka, ale i historię Argentyny w drugiej połowie XX wieku, argentyńskiej siatkówki, a potem też kulisy włoskiej Serie A w latach 70.-90. ubiegłego wieku. Raul Lozano opowiada o swoim dzieciństwie i młodości w Argentynie, emigracji do Włoch, pracy w Hiszpanii i Polsce. Możemy też poznać historię jego przyjaciół, którzy zginęli tragicznie podczas wojny domowej w Argentynie.
Po przeczytaniu autobiografii Raula Lozano mogę szczerze przyznać, że oprócz sportu, sporo tu historii Argentyny, a pod koniec książki również porównań historii Polski i ojczyzny Lozano. Dzięki tej lekturze wiem, że mamy wiele z Argentyńczykami wspólnego oraz znam różnice między naszymi narodami.
Jeżeli ktoś interesuje się historią, mogę bez wahania mu polecić tę pozycję. Książka jest połączeniem sportu i historii, można dzięki niej się sporo dowiedzieć.
Jeżeli chodzi o mnie, kibica siatkówki, jestem bardzo zadowolona, że przeczytałam "Moje miejsce. Autobiografię".

Nie boję się stwierdzić, że Raul Lozano przyczynił się do odrodzenia polskiej siatkówki. Ten człowiek przeprowadził rewolucję w kadrze, nie bał się wyzwań i kontrowersyjnych nieraz decyzji. Pamiętam, jak w środowisku siatkarskim mówiło się o nim: "168 centymetrów naszej dumy". Nie sądzę, by było to przesadzone - polska siatkówka naprawdę wiele mu zawdzięcza.
Dzięki jego autobiografii można raz jeszcze przeżyć te najpiękniejsze chwile, a także poznać jego samego i drogę, która zaprowadziła go tak daleko. Wspomina o wielu ciekawych rzeczach, także o tych, które pamięć już nieco zatarła. Najpiękniejszym momentem dla mnie w tej książce jest przywołanie postaci Arka Gołasia.

Dzięki jego...

Autobiografia wspaniałego trenera i człowieka. Polecam wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o mrocznej historii Argentyny. Gwarantuję, że dowiecie się więcej niż z jakiegokolwiek podręcznika historii.

REWELACJA!

REWELACJA!

Książka kapitalna opisuje nie tylko pracę Raula Lozano z naszą reprezentacją ale także jego życie w Argentynie, można poznać trochę historii tego państwa. Polecam ją nie tylko dla fanów siatkówki ale i dla pozostałych

• Sport
  • 2016