Zabić ptaka

Okładka książki Zabić ptaka Ewa Maria Ostrowska
Okładka książki Zabić ptaka
Ewa Maria Ostrowska Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Interster literatura dziecięca
literatura dziecięca
Agencja Wydawnicza Interster
1990-01-01
1990-01-01
dojrzewanie problemy nastolatków matka i córka dla dzieci dla młodzieży wobec śmierci psychologiczne

Ktoś się tutaj grubo pomylił. To NIE JEST LITERATURA DZIECIĘCA. Fakt, że głównymi bohaterami książki są nastolatkowie - nie czyni książki literaturą dziecięcą DO JASNEJ CHOLERY. Już wyjaśniam skąd to wzburzenie. To, że ktoś zaklasyfikował tę książkę w ten sposób robi jej niezwykłą krzywdę i odbiera szansę na poznanie jej wielu rozsądnym czytelnikom. APELUJĘ do moderatorów - ZMIEŃCIE TO. Gdybym miał scharakteryzować o czym jest ta powieść, to wystarczyłyby tylko dwa słowa. Ta książka jest o tym, że już ZA PÓŹNO. To "za późno" przebija się niemal przez całą treść tej książki. Najpierw za późno by zmienić nastawienie do własnej matki, potem za późno by samemu sobie wybaczyć, potem za późno, by po zrozumieniu swojego zachowania je zmienić. Główną bohaterką powieści jest nastoletnia Ola, która wraz z rodzicami mieszka w małej mieścince. Uczęszcza do szkoły średniej, gdzie poznać możemy kilku jej "przyjaciół". Gdy matka Oli umiera, coś w niej pęka, zaczyna coś rozumieć i targają nią wyrzuty sumienia. Fatalne traktowanie własnej matki i żony przez Olę i jej ojca powoduje, swoiste katharsis, na które jak już wspominałem jest już za późno. Wraz z rozwojem akcji, dowiadujemy się, że do szkoły przybywa nowy uczeń - syn prominenta, któremu od razu reszta szkolnej społeczności stara się uprzykrzyć życie. Dodajmy również, że książka jest osadzona w realiach socjalistycznej Polski, co dodaje jej niezwykłego wyrazu i tym dobitniej świadczy o myśli, którą chciała przekazać autorka. Myślę, że ta książka jest swoistą przestrogą dla czytelników. Sam biję się w pierś - bo zdarzyło mi się przeżyć owo "za późno" i odnoszę wrażenie, że doskonale rozumiem jaka myśl kierowała autorką przy jej tworzeniu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że życie płynie nieubłaganie i na naprawę własnego zachowania może kiedyś nie starczyć już czasu. Osoba, której wyrządzamy jakąś krzywdę może odejść, pozostawiając nas z własnym bólem i własnymi wyrzutami sumienia. Bardzo podobała mi się myśl, pewnego kapłana (już nie pamiętam nazwiska),że najgorszą torturą piekła jest to, że już właśnie "za późno". Można stwierdzić, że Ola przeżywa w tej książce takie piekło.
Reasumując - uważam, że jest to arcydzieło. Nie ze względu na to, że ta książka jest wyciskaczem łez. Momentów do wzruszenia jest w niej bez liku. Arcydziełem jest dlatego, że jej myśl przewodnia jest tak potrzebna każdemu człowiekowi. Warto poznać siłę tego "za późno" na cudzym, nie na swoim, przykładzie. Tę książkę powinien przeczytać każdy. Ponownie jednak muszę stwierdzić, że dzieci to akurat powinny ją czytać jako ostatnie - BO TO NIE JEST KSIĄŻKA DLA DZIECI. Dawno nie wstrząsnęła mną tak bardzo żadna książka. Szczerze Wam ją polecam i mogę tylko bezradnie pokręcić głową z żalu, że ma ona jak dotąd tak niewielu czytelników.

Jak każda książka tej autorki tak i ta jest godna polecenia. Ogrom emocji różnego rodzaju przemycony w relacjach między rówieśnikami w szkole a także w rodzinie. Polecam

Świetna książka, nie dla młodzieży, ale dla wszystkich.
To opowieść o nastolatce, która pod wpływem tragicznego zdarzenia, zaczyna drogę ku samodzielnemu myśleniu, wyzwoleniu się spod wpływu dorosłych i nastoletnich znajomych. Okazuje się, że ta droga jest bardzo, bardzo wyboista. I nie ma skrótów. Ewa Ostrowska jest dla swojej bohaterki fragmentami okrutna. Lecz, aby zrozumieć kim się jest, trzeba być dla siebie bezlitosnym, i taka jest bohaterka.
Akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku - przypominamy sobie (lub poznajemy :)) realia tamtych czasów, ja wówczas, kiedy czytałam tę książkę po raz pierwszy, dowiedziałam się o istnieniu zespołu Kult - ich piosenka odgrywa w powieści ważną rolę, podobnie jak wiersze Tuwima, Grechuta, Anna German. Pojawia się też wątek wojenny, motyw Holocaustu.
Całość napisana nowoczesnym językiem - rodzajem strumienia świadomości, bez ozdobników.
Bardzo dobra książka, uważam, że powinna być lekturą szkolną.

Świetna książka, nie dla młodzieży, ale dla wszystkich.

Przepiękna, niesamowita i głęboko poruszająca książka. Chciałabym napisać coś więcej, ale nie potrafię to trzeba przeczytać i poczuć.

'' Zabić ptaka '' , to kolejna opowieść pani Ostrowskiej , która absolutnie nie jest tylko dla '' dzieci / młodzieży '' , jest jak najbardziej dla wszystkich . To jedna z tych książek przy czytaniu których '' spociły mi się oczy '' . Autorka doskonale kreśląc swoje postacie , prawdziwie aż do bólu , potrafi chwycić za serce , wywlec najgłębsze emocje i przeczołgać po nich . Każda książka pani Ewy zostaje w mojej pamięci na bardzo bardzo długo , a kto wie , może i na zawsze...Ta pozycja opowiada o nastoletniej Oli Marciniak i jej rodzinie , a także jej perturbacjach szkolnych i tych przez które przechodzą wszystkie nastolatki na świecie . Mama Oli jest zwyczajną gospodynią domową , która nic nie robi , na niczym się nie zna , nic nie rozumie . Takie właśnie zdanie o swojej mamie ma Ola , jak i jej ojciec . Który jest ważnym urzędnikiem i rzadko bywa w domu . Właściwie od żony wymaga tylko tyle co od służącej , ciepłego , smacznego obiadu na czas i wysprzątanego mieszkania . W końcu , któregoś zwyczajnego dnia , mama Oli podając do stołu obiad przewraca się i najzwyczajniej w świecie umiera...Rodzina jest zszokowana , ba , nawet zła na matkę i żonę , bo kto teraz będzie to wszystko robił , co tak cichutko i z pokorą robiła matka ? Nagle okazuje się że Ola wcale nie znała swojej matki . Dopiero po jej śmierci oddając do biblioteki jej książki , pomału dowiaduje się jaką osobą była jej niezauważalna na co dzień matka . W dziewczynie zachodzi zmiana , czy na lepsze , przeczytajcie sami . Cała akcja książki dzieje się w czasach PRL- u , czasach trudnych i wymagających dla ludzkiej uczciwości i etycznego postępowania . Polecam i gwarantuję mega emocje .

2037

Poruszająca książka. Odkrywanie własnego świata, patrzenie w końcu własnymi oczami. Bolesne, ale konieczne, aby zacząć żyć w pełni, świadomie.

"Zabić ptaka" przyniosła mi wiele wzruszeń i przemyśleń,czytałam tę książke kilka razy i za każdym razem odnajdywałam w niej coś nowego.
Jest to książka świetnie napisana,bardzo plastycznie i zostaje w czytelniku na długi czas.Mam takie książki,które powracają do mnie,nagle,jadąc tramwajem,myjąc naczynia czy spacerując po parku z synkiem,przypominam sobie jakąś scene z jakiejś książki i myślę o niej godzinami.To znaczy,że to lektura ważna ,a nie papka pozbawiona przesłania,książka do obgadania i przeżywania kolejny raz.
Lubię książki z wenetrznymi rozmowami bohaterów,książki ,które ukazują,że życie nie jest ani białe ani czarne."Zabic ptaka" jest właśnie taką cudowną książką.
Pozdrawiam!

Twórczość Ewy Ostrowskiej lubię. I to lubię bardzo. Zaprzyjaźniłyśmy się przy okazji lektury "Co słychać za tymi drzwiami", rewelacyjnej powieści, którą odkryłam w skrzyni ze skarbami na własnym strychu. Przeczytałam ją wiele razy, między jej stronami były pajęczyny, a kartki brudziły moje dłonie kurzem. Nie przeszkadzało mi to, bo opowiedziana historia była z gatunku tych ważnych...

Ale dziś chcę napisać o powieści "Zabić ptaka", niepozornej książeczce, którą odkryłam na półce bibliotecznej przy okazji ostatniej wizyty.

Matka Oli Marciniak odeszła niespodziewanie. W jednej chwili podawała rodzinie półmisek z mięsem, a w następnej leżała na podłodze wpatrując się w córkę i męża niewidzącym spojrzeniem. Umarła - tak jak żyła - cicho i wręcz przepraszająco. Po jej śmierci dziewczyna uświadomiła sobie, że matka była w domu traktowana jak "robol", służąca, która poda, posprząta i usunie się w kąt. Z bólem dochodzi do wniosku, że także ona - na podobieństwo ojca - traktowała w ten sposób matkę. Bez jednego ciepłego słowa, bez podziękowania, bez wyręki. I że nic o własnej marce nie wie. Czy chorowała? Kim była jej rodzina? Jakie zainteresowania miała? Czy to z poczucia wstydu, żalu, czy traktując to jako sposób na przeżycie żałoby - Ola podąża niewidzialnymi śladami własnej matki i dokonuje w sobie przemian. Otwiera oczy.
Równocześnie w liceum, w którym uczy się Ola, pojawia się nowy uczeń - syn naczelnika. Od początku traktowany jest z wielką wrogością, szykanowany. Czy Ola znajdzie w sobie odwagę, by stanąć po stronie niesłusznie dręczonego kolegi?

"Zabić ptaka" to wspaniała książka o dojrzewaniu i o przemianach zachodzących w życiu młodej dziewczyny. Jest opowieścią trochę smutną, trochę gorzką, aż do bólu prawdziwą. Wzruszającą i wyzwalającą w nas kaskadę emocji. Podczas lektury nie sposób okiełznać tych emocji. Autorka potrafi zajrzeć w człowieczą duszę i uzewnętrznić to, co jest schowane w najciemniejszych jej kątach.

Nie można nazwać tej książki ładną. Nie jest napisana pięknym językiem, nie chwali urody polskich krajobrazów czy bohaterskich cech charakteru. Wprost przeciwnie. Historia odsłania to, czego być może trochę się wstydzimy, co odpychamy, jakby tego nie było. Ludzką zawiść, małostkowość, chciwość, zazdrość. Uczucia odległe od ładnych i przyjemnych. Na szczęście jest też mały promyczek nadziei. Przemiana jaka dokonuje się w głównej bohaterce, to że uświadamia ona sobie swoje błędy, że ich żałuje... daje jakiś mały przedsmak radości. Zachęcam do zapoznania się z historią Oli i innych bohaterów Ewy Ostrowskiej...

Świetna książka. Jedna z najlepszych jakie dotąd przeczytałam. Ukazuje przemyślenia córki po śmierci matki, która za życia była dla niej tylko sprzątaczką i kucharką. Jednak po śmierci bohaterka dostrzega w matce nie tylko robola, ale także osobę samotną i opuszczoną mimo najbliższych wokół. Książka zawiera także skłaniające do refleksji stosunki młodzieży w PRL-u. Naprawdę warto przeczytać. Polecam!

Książka, która chwyta za serce, boli i ciężko o niej zapomnieć.

Książka, która chwyta za serce, boli i ciężko o niej zapomnieć.

• 2013 chcę koniecznie przeczytać
  • Dzieciństwo
  • Literatura z PRL

Dodaj cytat z książki Zabić ptaka