Kres Obłoków

Okładka książki Kres Obłoków Sean Stewart
Okładka książki Kres Obłoków
Sean Stewart Wydawnictwo: Mag fantasy, science fiction
Clouds' End
Mag
1998-01-01
1998-01-01
Michał Jakuszewski

Co i kogo można poświęcić w imię ratowania własnego świata? "Czy zrobiłbyś coś, o czym wiedziałbyś, że jest złe?"
Książka nieco trudna w odbiorze, porusza ciężkie tematy, ale przy tym posiada niesamowity klimat. Urzekł mnie świat przedstawiony w powieści, wszechobecna Mgła i lud opierający swoje zwyczaje na węzłach żeglarskich. Ogólnie lektura jest jednak przygnębiająca, a większość wątków kończy się "nie tak, jak powinny".
Zdecydowanie nie jest to "literatura dla dzieci i młodzieży", choć na takiej właśnie półce znalazłam ją w bibliotece. Niemniej jednak dojrzałym czytelnikom polecam.

Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, żebym nie zdołał książki zmęczyć do końca. Jak łatwo zgadnąć mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem.

Składa się na ten fakt kilka rzeczy. Są to:
a) Bardzo skomplikowany, wydziwiony świat fantasy rządzący się skrajnie odmiennymi od ziemskich regułami. W innych okolicznościach byłaby to zaleta powieści, jednak na skutek pozostałych dwóch wad cecha ta również staje się wadą.
b) Zły tłumacz, który być może jest świetnym anglistą, ale bardzo słabo radzi sobie z językiem polskim.
c) Redakcja, która nie potrafiła wtórnie przełożyć książki z tłumaczowego na nasz język ojczysty.

W efekcie książka napisana jest językiem polskoidalnym, przez co nie da się ani zrozumieć reguł rządzących światem przedstawionym, powieść, ani niektórych zdań.

Składa się na ten fakt kilka rzeczy. Są to:

• Wymienię na coś nowego
  • Na regale
  • Pożyczone/Biblioteka
  • Do czytania

Dodaj cytat z książki Kres Obłoków