Wejście na orbitę. Okamgnienie.

Okładka książki Wejście na orbitę. Okamgnienie. Stanisław Lem
Okładka książki Wejście na orbitę. Okamgnienie.
Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora Seria: Dzieła Stanisława Lema publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Dzieła Stanisława Lema
Agora
2010-01-01
2010-01-01
Lem

Okładka książki Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Stanisław Lem, Tomasz Lem, Ewa Lipska
Boli tylko, gd... Stanisław Lem, Toma...
Okładka książki Kierunek Księżyc Jay Barbree, Howard Benedict, Alan Shepard, Donald Kent „Deke” Slayton
Kierunek Księżyc Jay Barbree, Howard...
Okładka książki Miles. Autobiografia Miles Dewey Davis, Quincy Troupe
Miles. Autobio... Miles Dewey Davis, ...

Wejście na orbitę. Okamgnienie. to zbiór esejów, felietonów i tekstów publicystycznych Stanisława Lema, napisanych w latach 1954-1960. Książka jest podzielona na trzy części, w których autor porusza różne tematy związane z literaturą, nauką i kulturą. W pierwszej części Lem krytycznie analizuje współczesną mu literaturę, zarówno polską, jak i zagraniczną, wskazując na jej niedostatki i błędy. W drugiej części Lem pisze o rozwoju nauki i techniki, zwłaszcza o energii atomowej, astronautyce i sztucznej inteligencji. W trzeciej części Lem bawi się formą humoreski, tworząc zabawne i ironiczne teksty o różnych aspektach życia codziennego.
Książka ta jest ciekawym świadectwem myśli i osobowości Lema, który był nie tylko wybitnym pisarzem science fiction, ale także erudytą i wizjonerem. Jego eseje są pełne trafnych spostrzeżeń, oryginalnych pomysłów i błyskotliwego humoru. Lem wykazuje się szeroką wiedzą i zainteresowaniami, które obejmują literaturę, filozofię, fizykę, matematykę, biologię, psychologię, historię i sztukę. Jego teksty są napisane językiem prostym i przystępnym, ale jednocześnie bogatym i eleganckim.
Jest to książka nie tylko interesująca i pouczająca, ale także zabawna i inspirująca. Stanowi ona dowód na to, że Lem był nie tylko genialnym pisarzem, ale także wyjątkowym człowiekiem.

Poszczególne eseje są albo bardzo ciekawe albo deprymujące i fatalne w odbiorze. Widać autor jest dla mnie pełen skrajności, o czym zresztą pisałem już przy okazji "Solaris". Największą przyjemność sprawiało mi porównywanie przyszłości według Lema z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ze stanem faktycznym.

• Stanisław Lem
  • 2019 Przybyło
  • Szkice, eseje, dzienniki, listy, rozmowy
  • Biblioteczka domowa

Dodaj cytat z książki Wejście na orbitę. Okamgnienie.