Portret Doriana Graya

2010-09-30
2010-09-30
Maria Feldmanowa
literatura angielska nieśmiertelność

Okładka książki Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, Theo Gift, Zygmunt Krasiński, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, Mrs Henry Wood, Jin Yong, Roman Zmorski
Ocena 6,6
Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, T...
Okładka książki Hynh+ 15, Wnuk Fausta Antonin Artaud, Charles Barbara, Charles Baudelaire, Dariusz Bednarczyk, Félicien Champsaur, Paul Compton, Ernest Dowson, Xavier Forneret, Alfred Jarry, Jean Lorrain, Octave Mirbeau, Henri de Régnier, Jean Richepin, Oscar Schmitz, Marcel Schwob, Eric Stenbock, Émile Verhaeren, Oscar Wilde, Jacek Wójciak, Farnsworth Wright, Jerzy Żuławski, Remy de Gourmont, Jane de La Vaudère, Gaston de Pawlowsk
Ocena 0,0
Hynh+ 15, Wnuk... Antonin Artaud, Cha...

Dobra pozycja, jednak nie rozumiem przypisywanych jej zachwytów.

Dobra pozycja, jednak nie rozumiem przypisywanych jej zachwytów.

W postaci Lorda Henryka zakochałem się namiętnie od pierwszych stron! Jego relacja z tytułowym bohaterem, w której Harry wlewa w młodego Doriana swoje cyniczne, hedonistyczne, toksyczne, a za razem tak niesamowicie ciekawe i pociągające poglądy, jest wręcz uzależniająca dla czytelnika... Cała reszta mocno powiewa nudą. Również przedstawienie Graya jest nieco karykaturalne, zwłaszcza na początku - chociaż w ten sposób ciekawie Wilde podkreśla pewną tendencję do idealizacji świata przez młodych ludzi. Ciekawie ukazuje estetyzm.
Warto przeczytać!

Piękna historia z bardzo ważnym, wartościowym zakończeniem.
Do zarzucenia jest definitywnie długość pewnych wątków, których rozwinięcie nic książce nie dodało, a wręcz zabrało.

Piękna historia z bardzo ważnym, wartościowym zakończeniem.

"Portret Doriana Graya" to książka, która rozszerza umysł. Nie jest najdłuższa, ale posiada niezliczoną ilość wartościowych treści. Bohaterowie są ciekawi i nawet nie zgadzając się z ich poglądami, sposób wypowiedzi skłania do refleksji i spojrzenia na temat z innej perspektywy.

Parę lat temu szukając czegoś ciekawego do obejrzenia natrafiłam na film "Portret Doriana Graya" zaciekawiona opisem postanowiłam go obejrzeć i gdy tylko zakończyłam seans byłam pewna jednego, ta historia w jakiś sposób już zawsze będzie mi towarzyszyć. Po jakimś czasie zaczęłam czytać książki oraz interesować się nimi i odkryłam, że film, który oglądałam jest tak naprawdę ekranizacją książki, ale jednak natłok lektur szkolnych skutecznie odstraszył mnie od tej pozycji i tak było aż do czasu ukończenia szkoły, ponieważ stwierdziłam, że może czas spróbować czegoś innego niż tylko książki obyczajowe oraz fantastyczne, a jednak zanim kupiłam tą książkę minęło jeszcze sporo czasu. Teraz, gdy jestem po przeczytaniu tej książki wiem, iż całkowicie niepotrzebnie zwlekałam, ponieważ ta historia wciągnęła mnie tak jak podczas oglądania filmu, a dodatkowo miałam czas na przeanalizowanie zachowania bohaterów i ich postępowania. Czytając i zagłębiając się w tą historię miałam wiele przemyśleń i interpretacji tego co czytam i szczerze mówiąc bardzo mi się to podobało, nareszcie zrozumiałam co ludzie widzą w literaturze klasycznej i może nawet częściej będę jej dawać szansę, ponieważ czytanie o tym jak dusza Doriana ulega degeneracji za sprawą właściwie słów jednego człowieka była dla mnie niezwykle wciągającą i mimo wszystko przyjemną przygodą. Oprócz jednego rozdziału przez większą część książki po prostu płynęłam i przykro mi, że historia Doriana zakończyła się w taki sposób.

Doskonała, opowiedziana w rewelacyjny sposób historia młodego, pięknego narcyza o bardzo brzydkim wnętrzu. Polecam gorąco.

Zdecydowanie warta polecenia klasyka. Książka daje do myślenia, pokazuje jaki człowiek może być próżny i podatny na wpływy innych. To jak tytułowy bohater zmienia się pod wpływem rzekomego przyjaciela sprawia, że powinniśmy się zastanowić czy przypadkiem otaczamy się właściwymi ludźmi. Jedyny minus to momentami zbyt długie opisy, moim zdaniem zbyt szczegółowe, a przede wszystkim niepotrzebne, ale nie było ich dużo ☺️
Polecam

"Ja nie powiedziałem, Harry, że mi się podobała. Powiedziałem, że jest fascynująca." - Portret Doriana Graya, Oscar Wilde

Na półkach: , , , , ,

Napisana pięknym językiem literatura przez wielkie L. Klasyka, która na przykładzie postępowania młodego i pięknego Doriana zmusza do refleksji na własnym sobą i swoim postępowaniem. Autor przedstawiając nam głównego bohatera, jego uczynki i postępujące zepsucie, każe nam się zastanowić nad tym, co tak naprawdę jest w życiu dla nas ważne i ile jesteśmy w stanie poświęcić, żeby to osiągnąć. Dorian zapragnął na zawsze być młodym i pięknym, jak na tytułowym portrecie, ale zapłacił za to wysoką cenę.

Ś w i e t n a! Wspaniały pomysł na fabułę, zróżnicowane i ciekawe postacie, zaskakujące zwroty akcji, idealne zakończenie, a do tego kwiecisty, ujmujący język. Czytanie było czystą przyjemnością. Świetna pozycja, żeby przekonać się do klasyków!