Kraków za Łoktka

Okładka książki Kraków za Łoktka
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 12) literatura piękna
literatura piękna
Dzieje Polski (tom 12)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1953-01-01
1953-01-01
historia

więcej Więcej

Kolejna książka z cyklu historii Polski. Okres dochodzenia do władzy i panowania Łokietka to jeden z najciekawszych okresów budowania państwowości polskiej. Wygnanie, walka, porażki i zwycięstwa, życie miasta i mechanizmy władzy. Dobrze się czyta, jak to Kraszewskiego. Wspaniałe opisy i sporo prawdy historycznej opartej na kronikach.

Powieść z czasów Władysław Łokietka. Opisana jest w niej walka księcia o koronę królewską, oraz niechęć możnych w stosunku do władcy

Biblioteki zamknięte, więc trzeba sięgnąć na zakurzone półki w meblościance. Książkę wręcz pochłonąłem w 2 dni. Już wielokrotnie pisano, że jest to oznaka dobrej książki i mogę potwierdzić : dobra. Jeśli u babci w meblościance znajdziesz Kraszewskiego - spróbuj.

W mojej ocenie jedna z lepszych pozycji w katalogu powieści historycznych J.I. Kraszewskiego. Niezwykle barwny opis średniowiecznego Krakowa. Autor bardzo realistycznie odmalowuje architekturę rozbudowującego się miasta, jego klimat ale także ukazuje szeroki przekrój społeczeństwa (rządzący zamkiem Czesi, kupcy Niemieccy i Polscy, Żydzi, ziemianie, kler). Cała powieść...

Książka rozpoczyna się gdy w zagrodzie Zbyszka Suły pojawia się jego dawny pan książę Władysław Łokietek. Jest ścigany, ale zbiera wojska żeby przejąć panowanie nad Krakowem i dzielnicami. Ubogi, bez wsparcia i nie poddaje się, od Zbyszka dostaje syna Marcika. Książka jest napisana żywo, lekko. Czyta się szybko. Sceny knowań mieszczan prawie jak u szpiegów :). Pięknie...

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Biblioteka
  • Historia
  • 🕒 Historia
  • Literatura piękna, obyczajowa, historyczna, romans

Dodaj cytat z książki Kraków za Łoktka