Polak potrafi: Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne

Okładka książki Polak potrafi: Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne Jerzy Bralczyk
Okładka książki Polak potrafi: Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Świat Książki językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Świat Książki
2006-01-01
2006-01-01
83-247-0231-8
przysłowia język polski polszczyzna

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

profesor rozprawia sie z kilkoma zagwostkami jezyka polskiego, godne polecenia!

profesor rozprawia sie z kilkoma zagwostkami jezyka polskiego, godne polecenia!

Gwałtu, rety, co się dzieje!

Proszę się nie ekscytować niezdrowo, bowiem gwałt nie odnosi się jedynie do przemocy seksualnej, ale do przemocy w ogóle, a kiedyś też mocy i siły. Zwyczajowo woła się „gwałtu”, tak samo jak „pomocy”, „wody” czy „ratunku”, czyli dla wyrażenia bardzo pilnej potrzeby. Zabawne, jakież to ludzie miewają nagłe zachcianki, no ale „nic, co ludzkie nie jest mi obce”. To, jak mówimy, jest odzwierciedleniem sposobu, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. W polszczyźnie potocznej, i nie tylko, funkcjonuje cała masa takich utartych powiedzonek, które wplatamy w nasze wypowiedzi aby im dodać kolorytu i ekspresji. Często zapominamy jednak o ich pierwotnym pochodzeniu, a nawet właściwym znaczeniu. Dlatego warto zajrzeć do książeczki Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne autorstwa Jerzego Bralczyka – polonisty, językoznawcy i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, aby nieco odświeżyć sobie pamięć i słownictwo a przede wszystkim trochę się pośmiać.

Gwałtu, rety, co się dzieje!

• Językoznawstwo
  • TEMAT: Językoznawstwo
  • 07.Pdf+
  • Może przeczytam
  • FORMA: Publicystyka, felietony, eseje, reportaże
  • Wypożycz z Biblioteki Raczyńskich
  • Posiadam/ sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki Polak potrafi: Przysłowia, hasła i inne polskie zdania osobne