Za każdą cenę

Okładka książki Za każdą cenę John Gilstrap
Okładka książki Za każdą cenę
John Gilstrap Wydawnictwo: Amber Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Srebrna Seria
At All Costs
Amber
1998-01-01
1998-01-01
837169914X
thriller psychologiczny

Okładka książki Miedziana bransoleta Linda Barnes, Brett Battles, Lee Child, David Corbett, Jeffery Deaver, Joseph Finder, Jim Fusilli, John Gilstrap, David Hewson, Jon Land, David Liss, Gayle Lynds, P.J. Parrish, James Phelan, Lisa Scottoline, Jenny Siler
Miedziana bran... Linda Barnes, Brett...
Okładka książki Manuskrypt Chopina Lee Child, David Corbett, Jeffery Deaver, Joseph Finder, Jim Fusilli, John Gilstrap, James Grady, David Hewson, John Ramsey Miller, P.J. Parrish, Ralph Pezzullo, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Peter Spiegelman, Erica Spindler
Manuskrypt Cho... Lee Child, David Co...

Nie mam na swoim koncie zbyt dużo przeczytanych kryminałów i thrillerów, gdyż są to gatunki, których raczej unikam, ta książka jednak naprawdę mi się spodobała. „Za każdą cenę” to świetny thriller, który wciąga i skutecznie trzyma w napięciu. Niemal każda strona dostarcza nowych emocji, czasem aż zbyt dużo i kolejne kartki przewraca się z drżeniem ręki. Jeśli chodzi o fabułę, styl, bohaterów – naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Polecam.

Książka, to emocjonujące czytadło z fabułą sensacyjną i wartkim przebiegiem akcji.
To, co mnie razi nie tylko w tej książce, ale w całej twórczości autora, to niekompetencja w podstawowych dziedzinach nauki, także dotycząca nieznajomości kryminologii, psychologii, chemii, medycyny niekompetentne i niemożliwe nieprawdziwe opisy szybkich wydarzeń, w których czas biegnie nierealistycznie i tak dalej: tu litościwie powstrzymam się od wymieniania wszystkich niekompetencji.
W tej książce rozbawiła mnie sytuacja, w której do wymuszenia zeznań użyto kwasu solnego, który według autora śmierdział zgniłymi jajami i siarką oraz wypalał dziury w ubraniu.
Gdyby autor chodził do szkoły podstawowej w Psiej Wólce w Polsce i zdobył promocję do gimnazjum wiedziałby, że zgniłymi jajkami śmierdzi siarkowodór, a nie kwas solny, że ów siarkowodór rozpuszczony w wodzie, to rodzaj zdrowej wody mineralnej i że wzór kwasu solnego (a właściwie aktywnego składnika) to HCl, a zatem nie ma w nim ani trochę siarki, a ponadto wcale nie przeżera ubrań. Gdyby autor skończył podstawówkę w Polsce, to użyłby dymiącego kwasu siarkowego będącego zresztą oleistą cieczą bez zapachu i wtedy mógłby wypalać dziury w ubraniu oraz powodować szkody na ciele. Gdyby był jeszcze mądrzejszy, to użyłby roztworu NaOH, ale zostawmy już to z politowaniem...
Gdyby amerykańskie organa ścigania zbierały dowody przestępstw w taki sposób, jak to sobie wyobraża autor, to nie złapałyby ani jednego prawdziwego przestępcy, co najwyżej takiego, co po dokonaniu zbrodni sam udałby się na policję i przyznał do wszystkiego.
Niekompetencja w dziedzinie medycyny jest widoczna w wielu wydarzeniach, nie tylko dotyczących objawów zatrucia chemicznego, ale także w opisie faceta, który z odstrzeloną ręką i przetrwaniu półgodzinnych tortur porusza się niczym łasica zagrażając dwóm zdrowym facetom. Wiadomo, że przy takich obrażeniach, jakich doznał, musiałby się wykrwawić na śmierć po kilku minutach.
Ta niekompetencja autora w naukach szczegółowych jest dla mnie bardzo irytująca.
Następna rzecz, która mnie zirytowała, to selektywnie wybrany Polaczek-sadysta jako zła postać w jednym z epizodów (jakby nie było tam rdzennych troglodytów). Gdyby to był Żydek-sadysta, to natychmiast oburzono by się na antysemityzm autora, natomiast Polaczków można sobie wybierać jako przykłady najprymitywniejszych mętów zabrudzających rdzenną, wspaniałą populację Ameryki. Ciekawe, że w tylu powieściach amerykańskich pisarzy troglodytą-sukinsynem jest zawsze jakiś "Polaczek".
Co do świata rzeczywistości amerykańskiej pokazanego w książkach Pana Gilstrapa, to mamy do czynienia z przeważnie głupimi politykami, jeszcze głupszymi od nich lokalnymi policjantami (ci ostatni wydają się być głupsi od milicjantów PRL z tych najcięższych kawałów o milicjantach),agentami FBI dbającymi wyłącznie o własną karierę, prokuratorami dbającymi o to, by wsadzić do więzienia kogokolwiek (winny czy niewinny),byle zaliczyć trafienie i wdzięczność gawiedzi żądnej linczu i sprawiedliwości. Amerykanie są populacją nienawidzącą wszelkich "obcych" na własnym terenie, a zamiast myślenia - jedyną umiejętnością godną podkreślenia jaką władają jest użycie broni palnej wszelkiego rodzaju, kalibru i maści; a także bezmyślne strzelanie do wszystkiego co się rusza — a przy chwilowym braku pod ręką broni palnej — sięgający do noży (wydaje się, że bez tych akcesoriów nie potrafią raczyć się nawet piwem w knajpie).
Opisywana rzeczywistość amerykańska napawa mnie nie tylko przerażeniem, ale wręcz obrzydzeniem. Gdyby była prawdziwa, to biada całemu światu.
Postaci są niespójne pod względem moralnym i psychologicznym, no i emanują one podług moich kryteriów jakąś niezrozumiałą głupotą - co wywołuje uczucia... ambiwalentne... wobec samego autora...

John Gilstarp jest grafomanem. To druga i ostatnia jego książka, za którą się wzięłam.

Ksiazka dobra, koncowka troche naciagana, ale w sumie ujdzie.

Ksiazka dobra, koncowka troche naciagana, ale w sumie ujdzie.

Autor zadbał by główni bohaterowie irytowali czytelnika swoją głupotą od pierwszych stron książki - czy do ostatniej nie wiem bo nie doczytałem. Poza tym to grafomania.

• Kryminalne
  • Kryminał, Thriller, Sensacja
  • KARTON
  • Dawniej
  • Mam w swojej bibliotece
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
  • ஐ LongTime Ago ஐ

Dodaj cytat z książki Za każdą cenę