Czyściciel

Brett Battles Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Jonathan Quinn (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
The Cleaner
Jonathan Quinn (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
Jan Kraśko
literatura współczesna literatura amerykańska XXI wiek sensacja

Książka mi się podobała.Zachowuje tempo nie za szybkie,nie za wolne w sam raz do zagłębienia się w tego typu sensacyjną literaturę. Postacie bohaterów odtworzone dość starannie ,akcja logiczna i linearna,beż żadnych kontrapunktów w przeszłości.Nie jest to literatura wysokich lotów,można,że powiedzieć wagonowa.

Takie czytadło na leniwe popołudnie. Autor nie wysilał się specjalnie. Tak, akcja jest wartka, strzelają, uciekają, ale to za mało aby książka naprawdę wciągnęła. Raczej do zapomnienia.

Moim pierwszym wrażeniem było, że włączyłam telewizor i trafiłam na środek jakiegoś serialu sensacyjnego. Trwa któryś tam odcinek, stały widz zna bohaterów więc pewnych rzeczy mu się już nie tłumaczy. Sam wie z kontekstu a reszta musi się domyślać. Chociaż i tak tło nie jest aż tak ważne. Najważniejsza jest ta jednak sprawa, na której oparty jest akurat ten odcinek. Dlatego...

Fajna pozycja, godna polecenia.

Dla miłośników broni, akcji i spisków.

Książka przyzwoita i nie nudzi pomimo niezbyt zaskakującej fabuły. Autor stawia na akcję, umykanie przed pościgiem i omnipotentnego wroga. Niestety protagonista płaski jest jak kartka papieru a zakończenie do przewidzenia od 20 strony. W taniej książce można kupić, czterdziestu złotych bym nie wydał.

Naprawdę fajnie poprowadzona intryga, sensowna, nieoczywista. Bohaterowie mają sens i głębię psychiczną, ładnie są poprowadzeni, ich zachowania są spójne, a decyzje rzeczywiście z czegoś wynikają - to jeden z moich ulubionych aspektów tej pozycji.

Poza tym jest to po prostu fajny, wciągający kryminał/thriller/sensacja, czyta się to jednym tchem i od razu ma się ochotę...

"Czyściciel" czyli coś w rodzaju: to już było, ale poznajcie moją wersję.

Moją uwagę przykuła oczywiście okładka, do zakupu zachęciły napisy i blurb. Jednakże, na tym moja fascynacja powieścią Battles'a się kończy. Owszem, nie można mu zarzucić zwiększania objętości maszynopisu zbędnymi opisami, bo akcja naprawdę rozwija się szybko. Nie można również powiedzieć, że używa...

Nie powiem by książka czymś zaskakującym w swoim gatunku, ale myślę że całkiem śmiało można po nią sięgnąć. Mamy szybką akcję, broń, pościgi, strzelaninę, raczej szablonowo - rodem z amerykańskich filmów akcji.

Wartka akcja, w związku z tym bardzo szybko się czyta. Błyskotliwy główny bohater wzbudza same pozytywne uczucia mimo wykonywanej profesji.

Fabuła - może nie jakoś bardzo oryginalna, ale trzyma w napięciu.

Dobrze napisana książka. Nie ma zbędnych opisów, niemal każde zdanie posuwa akcję do przodu.

Ogólnie polecam do pocztytania sobie w autobusie lub na plaży .

• Papier
  • 2012