Czyściciel

Okładka książki Czyściciel Brett Battles
Okładka książki Czyściciel
Brett Battles Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Jonathan Quinn (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jonathan Quinn (tom 1)
The Cleaner
Świat Książki
2010-10-13
2010-10-13
Jan Kraśko
literatura współczesna literatura amerykańska XXI wiek sensacja

Książka mi się podobała.Zachowuje tempo nie za szybkie,nie za wolne w sam raz do zagłębienia się w tego typu sensacyjną literaturę. Postacie bohaterów odtworzone dość starannie ,akcja logiczna i linearna,beż żadnych kontrapunktów w przeszłości.Nie jest to literatura wysokich lotów,można,że powiedzieć wagonowa.

Moim pierwszym wrażeniem było, że włączyłam telewizor i trafiłam na środek jakiegoś serialu sensacyjnego. Trwa któryś tam odcinek, stały widz zna bohaterów więc pewnych rzeczy mu się już nie tłumaczy. Sam wie z kontekstu a reszta musi się domyślać. Chociaż i tak tło nie jest aż tak ważne. Najważniejsza jest ta jednak sprawa, na której oparty jest akurat ten odcinek. Dlatego byłam bardzo zdziwiona gdy okazało się, że ,,Czyściciel" to pierwszy tom przygód Jonathana Quinna.

Nasz bohater jest agentem wynajmowanym do zadań specjalnych. Ma za zadanie ,,sprzątać" po akcjach tajemniczego biura: zaciera ślady, sprawia, że ciała znikają i nikt nie zadaje niewygodnych pytań. Ostatnie zadanie jednak się komplikuje (a jakże!) a Quinn zostaje wciągnięty w aferę o zasięgu międzynarodowym.

,,Czyściciel" to idealna książka na leniwy wieczór. Sprawnie napisana sensacja, obfitująca w dramatyczne zwroty akcji, pościgi, śledztwa, mnóstwo krwi i strzelanin. Świetnie się to czyta dzięki wartkiej narracji. Przemieszczamy się wraz z bohaterami po całym świecie, mając tylko krótkie momenty na złapanie oddechu. Trochę poobijani i zziajani docieramy do finału, który (przynajmniej mnie) zaskoczył. Świetnie się bawiłam przy tej książce. Chętnie sięgnę po kolejne tomy cyklu aby uprzyjemnić sobie jesienno-zimowe wieczory.

Książka przyzwoita i nie nudzi pomimo niezbyt zaskakującej fabuły. Autor stawia na akcję, umykanie przed pościgiem i omnipotentnego wroga. Niestety protagonista płaski jest jak kartka papieru a zakończenie do przewidzenia od 20 strony. W taniej książce można kupić, czterdziestu złotych bym nie wydał.

Naprawdę fajnie poprowadzona intryga, sensowna, nieoczywista. Bohaterowie mają sens i głębię psychiczną, ładnie są poprowadzeni, ich zachowania są spójne, a decyzje rzeczywiście z czegoś wynikają - to jeden z moich ulubionych aspektów tej pozycji.

Poza tym jest to po prostu fajny, wciągający kryminał/thriller/sensacja, czyta się to jednym tchem i od razu ma się ochotę sięgnąć po więcej i ja zamierzam tak właśnie zrobić.

Polecam wszystkim, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z sensacją i spodobała im się choć trochę - "Czyściciel", wydaje mi się, powinien odpowiadać każdemu, nawet tym, którzy na co dzień nie czytują sensacji czy thrillerów.

"Czyściciel" czyli coś w rodzaju: to już było, ale poznajcie moją wersję.

Moją uwagę przykuła oczywiście okładka, do zakupu zachęciły napisy i blurb. Jednakże, na tym moja fascynacja powieścią Battles'a się kończy. Owszem, nie można mu zarzucić zwiększania objętości maszynopisu zbędnymi opisami, bo akcja naprawdę rozwija się szybko. Nie można również powiedzieć, że używa męczącego języka, bo ten akurat jest dość barwny. Na plus działają również bohaterowie, gdyż nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać po ich zachowaniu.

Męczy natomiast sam styl.
Dziwne zdania, czasami jakby wyrwane z kontekstu, powtarzające się wyrazy, które spokojnie można było zastąpić innymi. Sceny walk i "pościgi", których wcale nie ma tak wiele - zaledwie jeden i nie za specjalny - napisane jakby bez weny. Poza tym błaha fabuła - nawet, jeśli trzyma w napięciu, - to jest to powielenie dziesiątek innych powieści i ekranizacji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wzorowana na Jamesie Bondzie, "Moonraker", bo znów ktoś chce za pomocą wirusa wybić połowę ludzkości, a ci dobrzy za wszelką cenę próbują zapobiec katastrofie.

Tak więc, publikację można sobie spokojnie darować, a jeśli ktoś bardzo chce przeczytać, niech lepiej wypożyczy z biblioteki. Przynajmniej zaoszczędzi na bardziej ambitną pozycję.
Jeśli chodzi o mnie, do książki tej już nie wrócę, a tym bardziej nie sięgnę po następną powieść tego autora.
Pozdrawiam :)

"Czyściciel" czyli coś w rodzaju: to już było, ale poznajcie moją wersję.

Wartka akcja, w związku z tym bardzo szybko się czyta. Błyskotliwy główny bohater wzbudza same pozytywne uczucia mimo wykonywanej profesji.

Fabuła - może nie jakoś bardzo oryginalna, ale trzyma w napięciu.

Dobrze napisana książka. Nie ma zbędnych opisów, niemal każde zdanie posuwa akcję do przodu.

Ogólnie polecam do pocztytania sobie w autobusie lub na plaży .

Fabuła - może nie jakoś bardzo oryginalna, ale trzyma w napięciu.

Ogólnie polecam do pocztytania sobie w autobusie lub na plaży .

Nie porwało mnie. Prawdopodobnie w założeniu miała to być powieść sensacyjna, ale wyszło tak sobie. Pogmatwana akcja, ale mało wciągająca. Spokojnie można sobie darować.

Dla miłośników broni, akcji i spisków.

Dla miłośników broni, akcji i spisków.

Fajna pozycja, godna polecenia.

Fajna pozycja, godna polecenia.

Takie czytadło na leniwe popołudnie. Autor nie wysilał się specjalnie. Tak, akcja jest wartka, strzelają, uciekają, ale to za mało aby książka naprawdę wciągnęła. Raczej do zapomnienia.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał