Szalony Kowboj. Historia amerykańskiego farmera, który przestał jeść mięso

Okładka książki Szalony Kowboj. Historia amerykańskiego farmera, który przestał jeść mięso Howard Lyman, Glen Merzer
Howard LymanGlen Merzer Wydawnictwo: Vega!POL popularnonaukowa
popularnonaukowa
Mad Cowboy. Plain Truth from the Cattle Rancher Who Won't Eat Meat
Vega!POL
1998-01-01
1998-01-01
Roman Rupowski
wegetarianizm ochrona zwierząt zwierzęta przemysł mięsny wołowina

Stara sprawa - amerykański kowboj po osobistej tragedii przekształca swoją farmę na ekologiczną i nagle ma pod górkę, wszyscy się od niego odwracają, traci cały dobytek.
I tak przypadek sprawił, że "wilk" stał się wegetariańskim aktywistą i mocnym krytykiem współczesnego przemysłu mięsnego i ukrywanych przed opinią publiczną [(pół)legalnych] praktyk tego środowiska.

Lyman napisał tą pozycję 20 lat temu. Daje to pewną nadzieję, że opisane tutaj procedery już nie mają miejsca. Oby nie było gorzej.

Lyman jest byłym hodowcą bydła w Stanach Zjednoczonych. Podczas oczekiwania na operację miał chwilę refleksji nad swoim życiem i postanowił się zmienić. Po pierwsze postanowił przestać jeść mięso a po drugie przejść na gospodarkę ekologiczną. Pierwszy cel osiągnął i przeskoczył go zostając weganinem, w realizacji drugiego przeszkodził mu bank. Sprzedał wiec swoją farmę i poświęcił się walce o ekologię w rolnictwie.

W książce poruszone są dwa bardzo ważne aspekty hodowli bydła. Po pierwsze wpływ mięsa na zdrowie człowieka, po drugie wpływ hodowli bydła na środowisko naturalne. Autor odsłania przed nami kulisy chemicznej hodowli, czym te zwierzęta są karmione i jak mało wydajna jest taka produkcja w stosunku do uprawy roślin.

Pomimo, że książka jest dawno temu wydana wiele z poruszonych tu tematów jest nadal aktualnych. Warto przeczytać, żeby zastanowić się gdzie to wszystko prowadzi i czy kotleta nie warto zastąpić np. brokułem.

Realia amerykańskie są z pewnością inne od naszych polskich, jednakże, lektura tej książki daje do myślenia.
Autor, farmer i hodowca bydła od wielu pokoleń, już w pierwszym rozdziale książki nakreśla nam jak wygląda hodowla mięsa w USA. Zdrowotny incydent spowodował, że w jego życiu dokonała się transformacja, wtedy to przestał jeść mięso. Obecnie jest prezydentem Międzynarodowej Unii Wegetariańskiej.

Więcej na blogu: http://tiny.pl/qmvst

Przeczytajcie Szalonego Kowboja, ale nie spodziewajcie się rozrywki. To lektura ciężkiego kalibru dla osób wrazliwych.

• Wege
  • Prawa zwierząt