Komodor

Cecil Scott Forester Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 9) powieść przygodowa 315 str.
The Commodore

Tekop, Wydawnictwo Morskie
powieść przygodowa
Marynistyka Hornblower

Porównaj ceny i

"Młody" jest juz młody ale doświadczony... wyższe stanowisko to inne obowiązki,
ale też i inne przygody. W związku z tym, że są bardziej stateczne to i więcej w niej tematów pobocznych który mniej mi odpowiadają...
ale poza tym książkę dalej dobrze się czyta.

Książek Forestera nie trzeba zachwalać. Są one wielką wartością samą w sobie. Wyżej wymieniony "Komodor" wyróżnia się, przynajmniej dla mnie, z całej serii o naszym ulubionym Kapitanie Horacym Hornblowerze. I nie jest to bynajmniej negatywna odmienność. Właśnie w tym punkcie nie zgadzam się z większością sceny recenzenckiej. W tej książce mamy po raz pierwszy zaszczyt...

Jak zawsze doskonała. Nie znam innych książek o tematyce marynistycznej, które by w tak doskonały sposób opisywały warunki życia marynarzy na żaglowcach w XVIII/XIX wieku. Osobiście polecam.

Czytam po raz n-ty

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl. Ta pozycja jednakowoż trochę słabsza od poprzednich.

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

Kolejna ciąg przygód Horatio Hornblowera.
Tym razem rozkazy rzucają go na nasz znajomy Bałtyk. Gdzie w razie rozwoju sytuacji ma pomóc Rosji, lub też zwalczać jej okręty na równi z francuskimi.
Nadal jest to świetna powieść przygodowa rozgrywana na morzu, ale czytając miałem wrażenie, że autor trochę na siłę stara się pokazać Hornblowera jako siłę przełomową w Wojnach...

• Marynistyka
  • Historia