Komodor

Cecil Scott Forester Wydawnictwo: Tekop, Wydawnictwo Morskie Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 9) powieść historyczna
The Commodore
Henryka Stępień
Tekop, Wydawnictwo Morskie
Marynistyka Hornblower
The Commodore
Powieści Hornblowerowskie (tom 9)
powieść historyczna
Henryka Stępień
Marynistyka Hornblower

"Młody" jest juz młody ale doświadczony... wyższe stanowisko to inne obowiązki,
ale też i inne przygody. W związku z tym, że są bardziej stateczne to i więcej w niej tematów pobocznych który mniej mi odpowiadają...
ale poza tym książkę dalej dobrze się czyta.

Książek Forestera nie trzeba zachwalać. Są one wielką wartością samą w sobie. Wyżej wymieniony "Komodor" wyróżnia się, przynajmniej dla mnie, z całej serii o naszym ulubionym Kapitanie Horacym Hornblowerze. I nie jest to bynajmniej negatywna odmienność. Właśnie w tym punkcie nie zgadzam się z większością sceny recenzenckiej. W tej książce mamy po raz pierwszy zaszczyt...

Jak zawsze doskonała. Nie znam innych książek o tematyce marynistycznej, które by w tak doskonały sposób opisywały warunki życia marynarzy na żaglowcach w XVIII/XIX wieku. Osobiście polecam.

Czytam po raz n-ty

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl. Ta pozycja jednakowoż trochę słabsza od poprzednich.

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

Kolejna ciąg przygód Horatio Hornblowera.
Tym razem rozkazy rzucają go na nasz znajomy Bałtyk. Gdzie w razie rozwoju sytuacji ma pomóc Rosji, lub też zwalczać jej okręty na równi z francuskimi.
Nadal jest to świetna powieść przygodowa rozgrywana na morzu, ale czytając miałem wrażenie, że autor trochę na siłę stara się pokazać Hornblowera jako siłę przełomową w Wojnach...

• Marynistyka
  • Mam