Nowohucka telenowela

reportaż/zbiór reportaży nowa huta
literatura faktu
Reportaż
reportaż/zbiór reportaży nowa huta

Okładka książki Odwaga jest kobietą Joanna Cieśla, Iza Klementowska, Iza Michalewicz, Joanna Podgórska, Renata Radłowska, Kamila Sypniewska, Marta Szarejko, Sylwia Szwed, Anna Wiatr, Ewa Winnicka, Joanna Wojciechowska, Ewa Wołkanowska, Joanna Woźniczko-Czeczott
7,1
Odwaga jest ko... Joanna Cieśla, Iza ...

Bardzo czuły reportaż. Książka dla mnie bardzo ważna - część dzieciństwa to Nowa Huta. I moi dziadkowie byli właśnie takimi junakami. Czytałam z dużym wzruszeniem.

Krótkie opowieści o budowniczych Nowej Huty. Każda historia inna: radosna, wzruszająca, poruszająca, przypominająca o przemijaniu, dodająca wiary w ludzi i ją odbierająca. Warto.

Nowa Huta - idealne miasto komunizmu, wybudowane w czynie społecznym przez robotników napływowych z całej Polski, miasto samowystarczalne, miasto legenda, którego piękno można obserwować do dziś. Ja jestem zachwycony, to dzisiejszą jedną z 12 dzielnic Krakowa, tak od niego różną, nie tylko w sensie wyglądu, architektury, ale także ideowo oraz ludzko.
Autorka chce poprzez...

Autorka chce poprzez...

Książka ma w sobie coś. Opowiada jak powstawała huta i jakie myśli towarzyszyły zasiedleńcom. Polecam.

Piękno prozy ludzkiego życia w historiach pozornie banalnych. Autorka usunęła się w cień całkowicie oddając głos bohaterom reportażu, ludziom, którzy od podstaw zbudowali swoje miejsce na ziemi - Nową Hutę. Reportaż ten nie ma wydźwięku moralizatorskiego i antykomunistycznego, choć większość bohaterów książki została w ten czy inny sposób oszukana przez system. Jedyną...

Ta publikacja poświęcona Nowej Hucie jest bardzo przeciętna. Autorka w krótkiej syntezie zgromadziła relacje jej mieszkańców. Historie są różnorakie, ale bohaterowie często ubarwiają swoje opowieści.

Zapraszam:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/04/opowiem-wam-o-nowej-hucied.html

Jestem zachwycona stylem pisania. Delektowałam się czytaniem tej książki.

Istnieje realizm magiczny, istnieje proza poetycka, ale czy istnieje poetyckie non-fiction?
Seria krótkich tekstów o ludziach i tym co zapamiętali ze swojego (zmierzchającego) życia. Anegdota, klimat i pamięć autobiograficzna zamiast drobiazgowej rekonstrukcji na podstawie rocznika statystycznego. Język miękki, przystosowujący się do rozmówcy i jego sposobu narracji. W...

Na półkach: , , , , ,

Świetny dowód na to, że tak zwane „małe życia”, te życiorysy jak z tasiemcowatej telenoweli, mają całkiem sporo do zaoferowania. Tylko że ze starymi ludźmi jest tak jak z pianinem do nastrojenia: trzeba umieć słuchać. A Renata Radłowska udowodniła powyższym zbiorem opowieści (bo to chyba niezbyt typowe reportaże, ale mogę się mylić), że co jak co, ale słuchać to ona...

• 2019
  • Reportaż
  • 2020
  • 2020
  • 2018
  • Czarne

Dodaj cytat z książki Nowohucka telenowela