Brzeg bez słońca

Okładka książki Brzeg bez słońca
Dušan Kalić Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska literatura piękna
literatura piękna
Ewa Getter
Bałkany Jugosławia Serbia literatura serbska proza współczesna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Powieść składa się z dziewięciu rozdziałów. Jej bohaterowie to jugosłowiańscy emigranci w Wiedniu, w większości wojskowi, którzy spotykają się na barce zacumowanej na Dunaju będącej połączeniem baru z burdelem. Po wyrzuceniu rozdziałów 3-6 można byłoby tę książkę potraktować jako gorzką historię miłosną o ludziach, którym życie spłatało figla rzucając ich na obczyznę i na margines społeczeństwa. Losy byłych (jugosłowiańskich) i obecnych (amerykańskich) żołnierzy oraz prostytutek są napisane naprawdę przyzwoicie. Jednak rozdziały dotyczące wewnętrznej polityki powojennej Jugosławii bez przybliżenia kontekstu historycznego dla osoby nieznającej tematu wieją nudą. Poza tym mnogość bohaterów tych rozdziałów i ich wzajemne powiązania są zawiłe, nieciekawe i psują odbiór tej książki.

Nie odradzam zdecydowanie, ale jeśli czytelnicy korzystający z mojej opinii przeczytają tylko rozdziały 1-2 i 7-9 to z pewnością nie wynudzą się tą książką tak jak ja, a i fabuła będzie wtedy spójniejsza.

Dodaj cytat z książki Brzeg bez słońca