Tomek w krainie kangurów

Alfred Szklarski Wydawnictwo: Śląsk Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1) literatura dziecięca
Śląsk
Tomek Wilmowski Smuga Sally Dingo
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 1)
literatura dziecięca
Tomek Wilmowski Smuga Sally Dingo

Lektura szkolna od kilkudziesięciu lat, mimo że świat w tym czasie zmienił się ogromnie. Pochwała polowań na dzikie zwierzęta i sprzedaż ich do europejskich ogrodów zoologicznych, transport w okropnych warunkach. Podobnie z zabijaniem zwierząt. Czy takie historie chcemy przekazywać dzieciom w XXI wieku?

Podróżując razem z Tomkiem. Dotarłem do Australii. Poznałem florę i faunę. Kopalnia wiedzy a przy okazji bawi i uczy.

"Tomek w krainie kangurów" (a właściwie cały cykl, którego ta książka jest prologiem) w swojej kategorii jest niekwestionowaną klasyką; trudno chyba znaleźć kogoś z pokolenia dzisiejszych 30- i 40-latków, kto w dzieciństwie czytał książki, a nie było wśród nich przygód Tomka. I dlatego niełatwo ocenia się takie przypadki, bo to trochę tak, jakby w skali 1-10 opiniować -...

Do niektórych lektur nie powinno się wracać. Ciekawostki, które kiedyś rozpalały wyobraźnię, teraz toną w morzu cierpienia zwierząt i absurdalnych elementów.
Na deser "rosół z młodych papużek".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Tomek w krainie kangurów" to książka o przygodach nastoletniego Tomka. Chłopiec razem z załogą łowi australijskie zwierzęta, by umieścić je w europejskim zoo. Akcja dzieje się podczas zaborów Polski. Tomek jest bardzo mądry, bystry i sprytny. Można o nim powiedzieć: encyklopedia. Alfred Szklarski w swej książce zawarł wiele historycznych informacji, m.in. o dawnych...

W końcu mam za sobą. W dzieciństwie nie przepadałem za czytaniem, teraz muszę się kryć.
Książka zgrabna, ciekawa, nieinfantylna. Zobaczę, co dalej. Mało czasu na czytanie i słuchanie. Tyle jeszcze warto poznać lub przeczytać na nowo.

Książki młodzieżowe, pokolenie moich rodziców... Serię Tomka czytam z ogromną przyjemnością, chyba świat korporacji tak mnie zniszczył, że lekka książka o tematyce dalekich podróży i wielu przygód jest jak balsam po całym dniu 😁

To dla mnie to bardzo ważna książka. Nie bardzo lubiłem czytać w klasach 1-3. Przygnębiające były wtedy lektury. W 4 klasie tata przyniósł mi "Tomka w krainie kangurów" i powiedział spróbuj tego. Spróbowałem i zakochałem się w czytaniu. Dobrze było mieć takiego Tatę...

Jako nastolatka kochałam się w Tomku. Razem z nim przeżywałam wszystkie jego przygody na wszystkich kontynentach. To dzięki niemu zainteresowały mnie podróże i historia i to zostało ze mną na całe życie.

Przyjemna, lekka, z odrobiną przygody, humoru, akcji ale i geograficznych oraz przyrodniczych ciekawostek. W sam raz na leniwą sobotę, niedzielę i rozluźnienie. Przyjemnie mi się czytało - lubię wracać do tej części

7 524
    1 590