Tomek na tropach Yeti

Okładka książki Tomek na tropach Yeti Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek na tropach Yeti
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4)
Wydawnictwo "Śląsk"
1971-01-01
1971-01-01
Tomek Wilmowski Smuga Sally Bosman Dingo Syberia meteoryt tunguski

"Tomek na tropach Yeti" to jedna z tych książek, które się czyta szybko i z dużym zainteresowaniem. Autor przytaczał sporo szczegółów związanych z krajami azjatyckimi, gdzie rozgrywa się akcja oraz informacji o wierzeniach i zasadach w nich panujących.
Ktoś zaznaczy, że książka mocno nieaktualna. Ja odpowiem - i co z tego. Jest to dobry punkt wyjścia do porównań kiedyś - dziś.

Kolejny powrót do dzieciństwa. Czwarta książka cyklu jest jak zwykle rewelacyjna. Może przemawia przeze mnie nostalgia ale to mój ulubiony cykl z dzieciństwa. Jak to u Szklarskiego wiele wiadomości z różnych dziedzin.

Czytałem w podstawówce , teraz audiobook .
Jednak fajnie czasami wrócić do tamtych lat.
Wtedy była wielka egzaltacja, teraz jest ale mniejsza.
Cały czas na topie i pod wrażeniem .

Czytałem w podstawówce , teraz audiobook .
Jednak fajnie czasami wrócić do tamtych lat.
Wtedy była wielka egzaltacja, teraz jest ale mniejsza.
Cały czas na topie i pod wrażeniem .

Kompania Tomka mówi, że nie lubi zabijać i woli łapać żywe zwierzęta. W Poprzednich jednak w książkach mordowali około 5 sztuk zwierzyny na jedno złapane żywcem. A Tomek aż tupał nogami, gdy zdarzyła się okazja do zabicia jakiegoś zwierzęcia, na przykład orłów. Ta książka możliwie, że jest trochę ciekawsza niż poprzednie. Jednak dziwna jest nagła dokuczliwość Bosmana do Tomka i odwrotnie. Być może ci kłusownicy mają jakieś zatargi w tle :-). Fabuła młodzieżowa jak u Karola Maya.

Tomek ma sporą wiedzę, ale nie zachowuje się inteligentnie. Raczej postępuje bardzo bezmyślnie. Dla zabawy także i w tej części zabili sobie fruwającego orła.

Genialna książka Szklarskiego z serii o Tomku. Wartka akcja, ciekawe postacie i bardzo duży zasób wiedzy na temat geografii, historii, podróży i fauny. Takie książki powinny być lekturą obowiązkową w szkole, zaś postać Tomka to wzór dla dzisiejszej młodzieży. Polecam

8/10

8/10

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TOMEK NA TROPACH YETI” (tom. 4) to wspaniała kontynuacja poprzednich części o przygodach Tomka Wilmowskiego. Przepięknie napisana książka, pomimo upływu lat od jej pierwszego wydania, wciąż jest atrakcyjna i bardzo ciekawa, choć Azja nieco ewaluowała i jest nieco odmieniona niż opisywał ją Alfred Szklarski. Znajdziemy w tej książce garść informacji o Indiach, Tybecie, oraz o najwyższych górach świata Himalajach.

Za sprawą tej lektury pomarzymy również o Yeti mitycznym przedstawicielu niezidentyfikowanego gatunku zwierzęcia lub człowieka występującego jak głosi legenda w odludnych wysokogórskich rejonach Himalajów (Indie, Tybet, Nepal, Bhutan). Tybetańczycy tą budzącą strach istotę nazywali Kanguli, Nepalczycy zaś Yeti.

Jak pamiętam z innych lektur jak choćby z książki Daniela Taylora pod tytułem „YETI. JAK POSZUKIWANIA LEGENDARNEGO CZŁOWIEKA ŚNIEGU URATOWAŁY HIMALAJE” tubylcy na podstawie analizy odkrytych śladów licznych relacji w tym również przez zachodnich podróżników - himalaistów, scharakteryzowali Yeti jako dużą, dwunożną istotę, pokrytą ciemnym futrem zbliżonej wyglądem do niedźwiedzia, małpy człekokształtnej czy wręcz istoty ludzkiej. Jednym słowem polecam rozrywka gwarantowana. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Kiedy bylam dzieckiem i młodzieżą, ksiażkę czytalam jednym tchem. Teraz męczy mnie ogromna ilość statycznych, encyklopedycznych informacji. Juz na pierwszej stronie książki tekst zajmuje polowę strony, a druga połowa to przypis.
Książka powinna mieć tytuł Historia i geografia Indii przetykana przygodami Tomka. W tym tomie razi mnie też miejscami nieporadny język. Proste zdania z ogromną ilośćią przymiotników i niepolską składnią. Ja mam wrażenie, że pisane innym piórem... Nie wiem, czy autor ma spadkobierców, na pewno książkę można by odświezyć i unowocześnić.

Ten był jednym z moich ulubionych!

Czytałem troszkę Tomków, niektóre fajne, niektóre mniej fajne. Niewiele z nich pamiętam, ale po okładkach kojarzę które czytałem i co tam mniej więcej było...

Ten był jednym z moich ulubionych!

Tu autor pod przykrywką przygód Tomka przemyca wiedzę o Indiach i Himalajach, a że książka ma troszkę lat i wszystkie te informacje ma się w sekundę na wyciągnięcie ręki, to książka straciła na swej atrakcyjności.

• Przygodowe
  • Dzieciństwo