Embrion

Okładka książki Embrion David Shobin
Okładka książki Embrion
David Shobin Wydawnictwo: Amber Seria: Sensacja [Amber] kryminał, sensacja, thriller
Sensacja [Amber]
The Unborn
Amber
1999-09-26
1999-09-26
Marek Mastalerz
embrion thriller sensacja kryminał

Bardzo średnia powieść do tego jakość Polskiego wydana woła pomstę do nieba. Malutka upchnięta na kupie czcionka sprawia że podczas czytania idzie dostać oczopląsu.

Niezły thriller medyczny, dobrze ktoś napisał niżej, że trochę jak dziecko Rosemery tylko, że z wątkiem medycznym i do tego pokazane zagrożenia wynikające z postępu technologicznego. Nie ma zbędnych opisów, dialogi są dosyć dobre, postacie nawet ciekawe. Są terminy medyczne jak u Cooka, ale tak samo podane w przystępny sposób. Styl książki też dobry do czytania. Akcja jest wartka, sporo się dzieje, czułam też pewien dreszczyk emocji. Zakończenie za to pozostawia po sobie dreszcz niepokoju. Całkiem ciekawy thriller medyczny, po prostu niezły bym powiedziała. Moja ocena 6/10. A taka ocena dlatego, bo jest niezy, ale są też lepsze thrillery medcyczne. No, ale poziom nadal całkiem dobry. Polecam.

Żyjemy w świecie zaawansowanego postępu technologicznego. Niemalże w każdym domu znajduje się urządzenie zwane komputerem. Tak samo w szkole, banku, bibliotece itp. Człowiek stworzył maszynę, która powinna ułatwiać mu życie, wykonywać w zamian za niego część pracy. On nią kieruje, jest jej panem, a komunikacja odbywa się poprzez myszkę i klawiaturę. Taki układ jest dla nas zupełnie normalny i akceptowany.
Jubilee General to gigantyczny szpital. Jednym z jego ogniw jest prowadzone przez doktora Brysona laboratorium snu. Pewnego dnia zgłasza się tam ciężarna pacjentka Samantha. Ukrywając prawdę o swoim stanie poddaje się kolejnym sesjom snu. Wkrótce okazuje się że wyniki EEG posiadają interesującą właściwość. Od tej pory lekarz oraz jego sekretarka pani Ruthledge próbują wspólnymi siłami rozwiązać zagadkę, a szpitalny komputer ma tutaj kluczowe znaczenie.
"Embrion" to thriller medyczny. Co sprawia, że jest tak dobry? Między innymi fakt, że jego autorem jest lekarz. Dzięki temu opisy zabiegów są szczegółowe. Dość często przewijają się fachowe medyczne sformułowania, jednak nie zanudza to czytelnika niezainteresowanego biologią. Dużym plusem jest wartka akcja, ciągle coś się dzieje. Brak sztywnych dialogów, niepotrzebnych scen, nic nie wnoszących do utworu. Shobin oszczędził nam też brutalności, chociaż w niektórych momentach leje się krew.
Ogólnie mówiąc - książka ma "to coś", co sprawia, że szybko się ją czyta. Ja potraktowałam ją jako przerywnik w czytaniu bardziej ambitnych pozycji i wcale tego nie żałuję. Nie jest gruba, nie wymaga koncentracji umysłu na każdym przeczytanym zdaniu, co jest z kolei zasługą przystępnego słownictwa i lekkiego stylu. Idealna dla osób lubiących czuć dreszczyk emocji.
Ja na pewno sięgnę jeszcze kiedyś to inne tytuły tego autora. "Embrion" to moje pierwsze spotkanie z literaturą tego typu, ale nie zawiodłam się. Przyznam szczerze, że będąc w bibliotece miałam mieszane odczucia, zniechęcała mnie okładka (tak wiem, że nie ocenia sie książki po wyglądzie).Czasem jednak warto nastawić się negatywnie, by potem przeżyć przyjemne rozczarowanie.

Hmm...zastanawiałam się ile dać gwiazdek. 2?3? 2,5 byłoby chyba najlepsze. Otóż księżka jest raczej średnio odkrywcza. Kobieta nosi w sobie potwora (tu jest to potwór kompatybilny z komputerem;) ). Pod tym względem to taka uwspółcześniona wersja Dziecka Rosemary. I cała akcja się kręci wokół tego jak dziecko przejmuje kontrolę nad matką, jak ktoś próbuje temu zapobiec i tak dalej. Wszystko to jest ubrane w medyczny żargon z informatycznymi wstawkami. Niby więc nic szczególnego. Czemu więc zaczęłam czytać książkę o osiemnastej a skończyłam o piątej nad ranem?Ano właśnie...nie wiem czemu:) Jednak coś w niej musi być. Czyta się ją dobrze,intryguje i naprawdę wciąga.

• Thriller medyczny
  • 2010