Życie codzienne w miastach śląskich XIV i XV wieku

1998-01-01
1991-01-01
83-910403-0-5
historia Śląsk średniowiecze życie zwyczaje

Jest bardzo ciekawa, napisana całkiem przystępnie. Czasem trzeba pominąć akapit, gdzie autor wymienia jakieś cyfry, ale poza tym czyta się super i wiele można się dowiedzieć. Pozytywnie mnie zaskoczyła

Książka do "ciągłego zaglądania".

Książka do "ciągłego zaglądania".

Na początku pragnę zaznaczyć,iż tak słaba ocena tej książki została podyktowana nie jej zawartością merytoryczną,ale raczej brakiem polotu i dość nudnym potraktowaniem tematu.W moim odczuciu brak powyższych cech jest niezwykle istotny jeśli chodzi o zainteresowanie czytelnika tematyką,by tym łatwiej nie tylko przyswoił sobie istotne informacje,ale też czerpał przyjemność z lektury.
Przy ogromie pracy,jakiej podjął się autor być może wyda się Wam,że potraktowałam go niesprawiedliwie,ale wybaczcie : nawet tak z założenia nudną tematykę jak życie codzienne ludności miast śląskich można było przedstawić w bardziej przystępny,interesujący sposób i nie chodzi mi absolutnie o spłycenie czy też dostosowanie stylu pisarskiego do mało wymagającego odbiorcy.
Były fragmenty,które przeczytałam z niekłamaną przyjemnością,napisane zgrabnie,rzeczowo,niemal fascynująco.Jednak w przeważającej większości książka niniejsza jest po prostu nudną statystyką traktującą na przykład o tym,jak na przestrzeni lat kształtował się skład rady miejskiej lub jak zmieniały się ceny produktów żywnościowych w konkretnym roku.Zajmują one mnóstwo miejsca,nierzadko ciągną się przez pół strony,a właściwie nic nie wnoszą do mojej wiedzy.Uważam,że bardziej zasadne byłoby po prostu podsumowanie wszystkich tych statystyk przez autora oraz wyciągnięcie konkretnych wniosków.
Z rzeczy interesujących wymienić trzeba sposoby,w jaki mieszczanie spędzali czas - czym zajmowali się w domach,warsztatach pracy,jak wyglądał średniowieczny handel i szkolnictwo,jak funkcjonowały szpitale i przytułki.Niezwykle ciekawe były także opisy ceremonii towarzyszących takim wydarzeniom,jak narodziny,zawarcie małżeństwa czy śmierć.
Sporo miejsca zajmuje również charakterystyka świąt obchodzonych w XIV i XV wieku na Śląsku - tu już jednak pojawiają się dłużyzny,od których wieje nudą.
Ogólnie rzecz biorąc lektura byłaby o wiele ciekawsza,gdyby zamiast tych wszystkich nudnych statystyk umieścić znacznie więcej ciekawostek,nagie fakty podać w bardziej przystępnej,interesującej formie.Jestem zdania,że tym sposobem czytelnik mógłby zapamiętać znacznie więcej,no i samą książkę czytałoby się z większą przyjemnością.

• Średniowiecze
  • historia