Księga Mormona - Jeszcze Jedno Świadectwo o Jezusie Chrystusie

Okładka książki Księga Mormona - Jeszcze Jedno Świadectwo o Jezusie Chrystusie Joseph Smith
Okładka książki Księga Mormona - Jeszcze Jedno Świadectwo o Jezusie Chrystusie
1981-01-01
1981-01-01
978-1-59297-522-4
religia Chrystus wiara

Ogólnie rzecz biorą to taka słaba fantastyka napisana przez 14 latka w Nowym Yorku w XIX wieku. Książka niesamowicie nudna i źle napisana pod względem fabularnym jest niesamowicie przeciętna.

Pochwalić można tego 14 latka za wyobraźnie ale nie za styl pisarski. Widać że próbował podrobić Biblię, co jest trudnym zadaniem i nie jeden już próbował. Widać jednak jak dobrze broni się Księga ksiąg przed podróbkami. Niesamowite jest jak ahistoryczna i ignorancka potrafi być świadomość Amerykanów którzy podpisują się pod tą religią (znam osobiście kilku) zresztą nie dziwi to zbytnio, wszak jest to naród pełen ignorancji dziejowej i kulturowej. Niektórych (podkreślam niektórych!) Amerykanów trudno posądzić horyzonty szersze niż stan w którym mieszka.

Amerykańska książka, o Amerykańskim proroku, o Amerykańskich nieznanych plemionach i objawieniu się Jezusa w Ameryce.

Jeśli nie powstrzymuje Cie to przed przeczytaniem tej książki to prawdopodobnie jesteś wyznawcą albo adeptem tej Religi.

Nie, nie czyta się lekko. Jako chrzescijanin odrzucam zupelnie te dodatkowe ksiegi.

Najlepszy środek nasenny na świecie, i do tego darmowy :)

Najlepszy środek nasenny na świecie, i do tego darmowy :)

Generalnie powiem tak: Joseph Smith miał pomysł. Bardzo dobry pomysł. Młodzieniec wychowany w rodzinie protestanckiej, doskonale znający Biblię - jej chronologie i postacie. Miał mnóstwo lat, aby przygotować "świat przedstawiony" i odpowiednie zdolności by zastosować język wystylizowany na Biblijny. Księga Mormona od samego początku budziła kontrowersje. Gdy żona jednego z popleczników Smitha zabrała jedyny egzemplarz Księgi ze słowami "jeżeli przetłumaczyłeś ją wcześniej to nie będziesz miał problemu by zrobić to kolejny raz" Smith momentalnie stwierdził, że szatan zmanipulował przetrzymywaną przez Lucy Harris Księgą i musi zabrać się za nowe "tłumaczenie" (już bez "diabelskich wstawek").
A dla tych, którzy sami chcą sprawdzić jej wiarygodność:
Początek Księgi Mormona najlepiej czytać w zestawieniu z odpowiadającymi księgami Starego Testamentu (min. Księgami prorockimi Izajasza, Jeremiasza, czy 2. Księgą Królewską). Wtedy zauważymy bez trudu Boga, który wobec zagrożenia nawołuje do jedności, a nie podziału. Warto zwrócić uwagę na podejście Nefitów do Ducha Świętego - mieli już w pełni wykształcony obraz Ducha Bożego jako osoby (w przeciwieństwie do teologii Biblijnej tamtego okresu). Księga zawiera również niebiblijne nauki takie jak sukcesja urzędu apostołów, podział kapłaństwa (nie jest też ono powszechne) i manipuluje samym pojęciem zbawienia (każdy zostanie zbawiony jednak samo niebo podzielone jest na trzy sfery - porównajcie z przypowieścią Jezusa o robotnikach w winnicy). Jest to ważne, ponieważ słowa Boga są spójne, nigdy sprzeczne (ps 119). Ważnym elementem są również imiona bohaterów. W Biblii imię każdego męża Bożego czy anioła miało znaczenie i wiązało się z jego służbą (np Gabriel - wojownik Boży, Jezus - JHWH jest zbawieniem) tutaj imiona w większości nie mają żadnego znaczenia (nie są w ogóle pochodzenia hebrajskiego),chyba, że zostały zaczerpnięte z już występujących w Biblii.

• Religioznawstwo
  • Mitologie, religie świata
  • Święte Zwoje
  • Chcę kupić
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Joseph Smith Księga Mormona - Jeszcze Jedno Świadectwo o Jezusie Chrystusie Zobacz więcej