Król zamczyska

2002-01-01
Klasyka Mniej Znana
fantastyka powieść obyczajowa zamek Polska

Na półkach: , , , , ,

Zawsze byłam zdania, że romantyzm to jedna z najprzyjaźniejszych uczniom epok – w zasadzie wszystkie utwory (zwłaszcza w polskiej odsłonie romantyzmu) są o tym samym, zmienia się tylko scenografia. „Król zamczyska” Seweryna Goszczyńskiego potwierdza moją tezę – obłąkany tytułowy bohater, który dzięki pomieszaniu zmysłów widzi i rozumie więcej, sugestywne opisy przyrody...

Książka pełna życia i zdarzeń, ale podszyta melancholią. Wielki stary zamek każdej historii dodaje niesamowitości http://sobieamuzom.pl/kazdy-dom-ma-swoja-dusze-kazda-dusza-swoja-tajemnice/

Seweryn Goszczyński do mnie przemówił. Przemówił romantycznie, po polsku. Z całym tym patosem, który porusza naszą dusze, z nostalgia, z tęsknotą za straceńczym bohaterem, bohaterem który na takie miano nie zasługuje. Bo cóż wyjątkowego, co wzniosłego w "wariacie", który w szaleńczym widzie mianował się Królem Zamczyska i odtąd roztacza swa władzę nad całym światem.

W...

Były urzędnik pała miłością do zrujnowanego zamku.

UWAGA!!! "Wolne lektury" zamieszczają tekst Goszczyńskiego, a dopiero po nim wspaniały wstęp profesora UJ Józefa Tretiaka (1841-1923) i dlatego miałem problemy w pełnym zrozumieniu tekstu. Radzę Państwu zacząć od "Wstępu"
Dla leniuszków, którzy po "Wstęp" nie sięgną przytaczam istotny fragment:
"Jak dla Króla Zamczyska zamek...

Moja recenzja:

Nietypowa to powieść gotycka: z ograniczoną intrygą i akcją, bez pary kochanków, za to skąpana w polskim kolorycie i podporządkowana romantycznym wymaganiom patriotyzmu.

Ciekawa, aczkolwiek krótka historia. Mamy tutaj typowego bohatera romantycznego (Machnicki), motyw ruin, natury i alegorię upadku Polski w ruinach zamku.

• Literatura polska
  • Lektury
  • Klasyka
  • Literatura polska
  • 52 książki (2016)
  • Groza
  • Romantyzm

Dodaj cytat z książki Król zamczyska