Pieszczoch

Okładka książki Pieszczoch Romain Gary
Okładka książki Pieszczoch
Romain Gary Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Akapit Seria: Złota Seria [Akapit] literatura piękna
Złota Seria [Akapit]
Gros calin
Oficyna Wydawnicza Akapit
1993-01-01
1993-01-01
Janina Karczmarewicz-Fedorowska
miłość akceptacja nadzieja samotność

Przedostatnie stadium samotności oraz sposoby na jej godne znoszenie w aglomeracji paryskiej okraszone przemyśleniami autora i zaprezentowane gustowną grą językową. Książka prowadzona nierówno, ale "selektywna afektacja" pomogła przesądzić mi o jej wartości.

Poznawanie świata tego człowieka jest jak podróż do innego świata. Zupełnie odrębny. Intensywne, ostre, pulsujące pastelowe barwy, które fascynują. Dodatkowo język, który też żyje własnym życiem. Wije się niczym wąż.
ps. Dziękuję Marku za polecenie tej pozycji.

ps. Dziękuję Marku za polecenie tej pozycji.

"Pieszczocha", a właściwie "Gros-Câlin" przeczytałam jak na razie w oryginale. Jest to książka, której niekoniecznie treść jest najważniejsza, a język. Cousin pisze, że będzie używać języka pełnego przekręceń, gier słownych, kalamburów, za co przeprasza już na pierwszej stronie, ale tłumaczy to koniecznością dostosowania się do sposobu komunikacji swojego pytona. Mój profesor, Francuz, stwierdził, że książka jest nieprzetłumaczalna. A jednak, widzimy, dowód tej karkołomnej pracy tłumaczki przed nami. "Pieszczoch" jest tematem mojej pracy o tłumaczeniu, więc po przeczytaniu wersji polskiej chętnie podzielę się głębszą reflekcją, bogatszą, na temat języka węży w dużej aglomeracji miejskiej.

Głównym bohaterem książki jest Michel Cousin. Mieszka on w Paryżu i pracuje w firmie IBM. Podczas zbiorowej wycieczki z pracy do Maroka, Michel kupił dla siebie pytona, którego nazwał „Pieszczochem”. Gady te karmią się małymi sakami, dlatego po powrocie kupił małą myszkę, którą nazwał „Blondyneczką”. Niestety nasz bohater to postać przepełniona emocjami, nigdy nikomu nie zrobił krzywdy i bardzo szybko przywiązuje się do zwierząt i ludzi. Dlatego Michel nie potrafi dać Blondyneczki na pożarcie Pieszczochowi.
Do tej powieści autor wprowadził bardzo dużo spraw natury głębszej oraz ogólniejszej. Pisarz pokazuje i analizuje wrogie zjawisko stosunku człowieka do tego co inne, nieznane, obce. W utworze pojawia się wiele dywagacji przepełnionych sarkazmem, ironią nawiązującymi do współczesnego świata.
Zakończenie powieści jest dość szokujące.
Książka jest dość ciekawa, w kilku momentach naprawdę uśmiałem się ale trzeba czytać ją w skupieniu aby zrozumieć dobrze treść.

Nieczęsto można natrafić na książkę, która o elementarnych sprawach życia mówi w sposób tak indywidualny, inteligentny i zabawny zarazem, z francuskim esprit.

Na półkach: , , , , , ,

Książka o samotności, akceptacji...
Bohater szuka swojego miejsca, chce być komuś potrzebny, chce bliskości?
Wyjątkowa pozycja, nie jest to lekki romans czy pełen akcji kryminał. Jest to... Literatura piękna...

Książka o samotności, akceptacji...
Bohater szuka swojego miejsca, chce być komuś potrzebny, chce bliskości?

• Do wymiany/sprzedaży
  • Literatura piękna