Nadzieja w beznadziei

Okładka książki Nadzieja w beznadziei
Nadieżda Mandelsztam Wydawnictwo: Wiedza i Życie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Andrzej Drawicz
poeci zesłania ZSRR polityka pamiętnik

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Do przeczytanie tej książki zachęciła mnie piosenka Jacka Kaczmarskiego "Zmartwychwstanie Mandelsztama". Historia poety przedstawiona w tej pieśni zainspirowała mnie.
Nadieżda Mandelsztam, żona Osipa Mandelsztama, przedstawia w swej książce historię zesłania i śmierci poety za wiersz, który napisał, a który nie był dobrze odebrany przez Stalina.
Nie znam twórczości uznanego za najwybitniejszego poety rosyjskiego - Osipa, jednak jego historia pokazuje w jak niepewnych i nieprzychylnych czasach on żył.
Prócz samej historii Mandelsztamów niemalże zobaczyć możemy jak żyli ludzie w Rosji lat dwudziestych i trzydziestych. Jak bardzo uważać musieli na to co mówią, z kim się spotykają i z kim rozmawiają.
Mnie to przeraziło. Bardzo daleko było im do tego co mamy teraz - do wolności.

Celowo posługuję się ogólnikami, gdyż nie jestem w stanie przekazać tego, co napisała Nadieżda, a też nie chcę tego robić. Przeczytajcie sami.

Polecam.

Nie znam twórczości...

Najbardziej optymistyczna książka jaką czytałem. Pokazuje piękno zwykłego szarego życia.-Mimo tragicznych okoliczności.

Ciągłe prześladowania sprawiają, że perspektywa zamilknięcia Mandelsztama jako poety i człowieka staje się coraz bardziej realna a jedynym sposobem przechowania i zachowania jego twórczości, co staje się misją życia Nadieżdy, jest nauczenie się jej na pamięć.

Bojanowska prowadziła warsztaty w legendarnych „Ósemkach” w Poznaniu. Na pierwszy jej monodram Dziedzictwo, reżyserowany przez Grzegorza Linkowskiego, złożyły się wspomnienia Nadieżdy Mandelsztam Nadzieja w beznadziei – tekst, który Ruth Wisse i Monika Adamczyk-Garbowska zaliczają do kanonu literatury żydowskiej.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspomnienia bardzo dobrze prezentują rosyjskie realia w latach trzydziestych. Głęboka miłość, poezja, twardy chleb powszedni, przeszukania, aresztowania, tortury, turma. No i śmierć za życia będąca wynikiem napisania nieopatrznego listu do ...

Nadieżda Mandelsztam Nadzieja w beznadziei Zobacz więcej
Nadieżda Mandelsztam Nadzieja w beznadziei Zobacz więcej