Okrutne morze

Nicholas Monsarrat Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
The cruel sea
Maria Boduszyńska-Borowikowa
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
literatura współczesna literatura angielska XX wiek II wojna światowa wojna na morzu
The cruel sea
powieść historyczna
Maria Boduszyńska-Borowikowa

Czytałem tę książkę co najmniej cztery razy, ostatni raz pięć minut temu.
Okrutne Morze nieodmiennie wywiera na mnie głębokie wrażenie. Ciekawa książką, która doskonale opisuje ciekawy aspekt IIWŚ.
Autor kapitalnie, a wręcz admiralnie (bo w Marynarce Wojennej są admirałowie ;) ) stworzył fabułę i bohaterów, doskonale połączył wątki powieści, a wszystko w taki sposób, że...

MEGA książka, dla wszystkich którzy lubią tematy morza i II Wojny Światowej

Uwielbiam pisać opinie o takich książkach. Książkach kupionych za niewielkie pieniądze na wyprzedaży, po których nie za wiele się spodziewam, a które finalnie okazują się bardzo dobre.
I własnie " Okrutne morze" mogę do tej grupy zaliczyć.
To przepięknie opisana historia marynarzy służących na okrętach Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.
Autor w bardzo przystępny...

Rewelacyjna opowieść o okrutnym życiu na morzu podczas wojny. Książka wpadła w moje ręce przez przypadek i wywarła na mnie ogromne wrażanie.

Świetnie napisana, czasami ciarki przechodziły mi po plecach.

Polecam dla każdego

Na półkach: , , , , , , , , ,

Jedna z najwspanialszych książek, jaki czytałem. Marynistyka najwyższego lotu.

Lektura, od której nie mogłam się oderwać. Bez pardonu przybliża czytelnikowi realia brudnej, zimnej i - jak w tytule - okrutnej wojny na wodach Atlantyku, nie popadając przy tym w patos i wizje łopoczących na wietrze flag. Bardzo dobra kreacja bohaterów, wobec których czytelnikowi trudno pozostać obojętnym - jedni budzą podziw, inni sympatię, niektórzy współczucie, a są i...

Zdumiewają mnie świetne oceny tej książki.

Tematyka niezwykle ciekawa, tyle że pozostał niedosyt szczegółów dotyczących rejsów, pracy na morzu, przebiegu poszczególnych akcji. Bohaterowie są zbyt idealni, brakuje głębszego rysu psychologicznego. Romans stanowiący, co prawda ułamek książki, jednak opisany dość nieudolnie i przyprawia o zgrzytanie zębami.

Mam porównanie z...

Jedna z najbardziej mrocznych powieści, jakie w swoim dość długim życiu czytałem.
Wstrząsająca...
Ludzie od zarania dziejów toczyli wojny. Taki truizm. Jak się nauczyli pływać, czyli budować tratwy, łodzie czy okręty, to z lądu przenieśli się na rzeki, jeziora, morza i oceany. Przez niemal trzy tysiące lat, choć postęp w technologi, czyli jak skutecznie uśmiercić...

Bitwa o Atlantyk w oczach świadka.

Ze zdziwieniem przyznaję, że była to świetna, trzymająca w napięciu lektura. Czytam książki na temat drugiej wojny światowej, ale raczej z punktu widzenia cywilów (a wiec ofiar) niż żołnierzy. A powieści marynistyczne to już sam ogon mojej kolejki do czytania.

Autor nie dość, że zna się na rzeczy, to jeszcze potrafi wciągająco...

Znakomita!. Mamy drugą wojnę, mamy obraz lat 40, nie zauważyłem patosu i powiewającej flagi - jest za to ciężka praca na morzu, trafnie dobrane weselsze fragmenty, ironiczne wstawki w dialogach - książka po prostu zabiera nas w tamte czasy, na pokład "Compass Rose". Dla marynistów wydaje się, że to pozycja obowiązkowa.

Dyskusje

• II wojna światowa
  • Historia
  • 2018
  • Marynistyka
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Okrutne morze