Piękna Berenika i inne opowiadania

Okładka książki Piękna Berenika i inne opowiadania Walter de la Mare
Okładka książki Piękna Berenika i inne opowiadania
Walter de la Mare Wydawnictwo: ALFA Seria: Fantazja, Przygoda literatura dziecięca
literatura dziecięca
Fantazja, Przygoda
wybór z: Collected Stories for Children (1947)
ALFA
1988-01-01
1988-01-01
Łukasz Nicpan
opowiadania angielskie--I poł. 20 w. literatura dla dzieci i młodzieży fantasy

Okładka książki Opowieści niesamowite z języka angielskiego Edward Frederick Benson, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Robert W. Chambers, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne, W.W. Jacobs, Henry James, Montague Rhodes James, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Arthur Machen, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, John William Polidori, Walter de la Mare
Opowieści nies... Edward Frederick Be...
Okładka książki Great Ghost Stories Robert Aickman, Cynthia Asquith, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Ray Bradbury, Alfred McLelland Burrage, A.S. Byatt, Robertson Davies, Charles Dickens, Lord Dunsany, Frederick Forsyth, Elizabeth Foucart-Walter, Elizabeth Gaskell, Graham Greene, L.P. Hartley, William Hope Hodgson, Elizabeth Jane Howard, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Joseph Sheridan Le Fanu, Penelope Lively, Alison Lurie, Edith Nesbit, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Rhys, William Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Elizabeth Taylor, Fay Weldon, Oscar Wilde, Emil Zola, Guy de Maupassant, Walter de la Mare
Great Ghost St... Robert Aickman, Cyn...
Okładka książki The Dark Descent Robert Aickman, Clive Barker, Ambrose Bierce, Michael Bishop, Algernon Blackwood, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Robert W. Chambers, Lucy Clifford, John Collier, Philip K. Dick, Charles Dickens, Thomas M. Disch, Harlan Ellison, Dennis Etchison, William Faulkner, Charles L. Grant, Nathaniel Hawthorne, Shirley Jackson, Henry James, Montague Rhodes James, Stephen King, Russell Kirk, Joseph Sheridan Le Fanu, Tanith Lee, Fritz Leiber, H.P. Lovecraft, Richard Matheson, Edith Nesbit, Fitz-James O'Brien, Flannery O'Connor, Joyce Carol Oates, George Oliver Onions, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Joanna Russ, Michael Shea, Robert Smythe Hichens, Theodore Sturgeon, Iwan Turgieniew, Karl Edward Wagner, Manly Wade Wellman, Edith Wharton, Gene Wolfe, Walter de la Mare
The Dark Descent Robert Aickman, Cli...
Okładka książki A Century of Childrens Ghost Stories: Tales Of Dread And Delight Joan Aiken, Vivien Alcock, Robert Arthur, Arthur Christopher Benson, Ruskin Bond, L. M. Boston, Robert Bright, George Mackay Brown, Aidan Chambers, Ronald Chetwynd-Hayes, Farrukh Dhondy, Dorothy Edwards, Eleanor Farjeon, Leon Garfield, John Gordon, Barbara Griffiths, Grace Hallworth, Montague Rhodes James, Michael Kenyon, J. S. Leatherbarrow, Sorche Nic Leodhas, Penelope Lively, Arthur Machen, Margaret Mahy, Jan Mark, Ruth Park, Philippa Pearce, Susan Price, Pamela Ropner, David Severn, Isaac Bashevis Singer, H. F. W. Tatham, Alison Uttley, Robert Westall, William James Wintle, Christopher Woodforde, Tim Wynne-Jones, Paul Yee, Walter de la Mare, William Pène du Bois
A Century of C... Joan Aiken, Vivien ...

Ocena: 7,5/10

Jeśli podoba Ci się poniższa recenzja, wpadnij na bloga Milczenie Liter.

KRÓTKO

Wiele możliwych interpretacji, żywy język, świetne pióro i nieskrępowana wyobraźnia umiejscawiają baśniowe dykteryjki Waltera de la Mare gdzieś pośrodku literatury dziecięcej i „dorosłej” sprawiając, iż każdy czytelnik, niezależnie od swej metryki, zazna takiej samej radości z lektury - choć niekoniecznie z tych samych powodów.

DŁUŻEJ

Chociaż Walter de la Mare pozostawił po sobie wielką spuściznę, w tym kilkadziesiąt opowieści grozy, polski czytelnik dostaje do rąk bardzo skromny wycinek jego twórczości. Składa się na niego kilka rozproszonych po różnych zbiorkach opowiadań oraz "Piękna Berenika" – kolekcja ośmiu baśniowych historii. De la Mare świetnie czuł się w prozie dziecięcej, w 1947 roku otrzymał nawet nagrodę Carnegie Medal za zbiór "Collected Stories for Children". Nagrodę tę otrzymali w późniejszych latach m.in. C.S. Lewis (1956 r. za "Ostatnią bitwę"),Terry Pratchett (2001 r. za "Zadziwiającego Maurycego i jego edukowanych gryzoni"),czy Neil Gaiman (2010 r. za "Księgę cmentarną").

"Collected Stories for Children" zawiera 17 opowieści, z czego osiem wybrał polski wydawca. Skąd taka decyzja i dlaczego wybrano akurat te opowiadania – nie mam pojęcia, ale wyczuwam w powietrzu wątek finansowy. Wielka szkoda.

I od razu przyznam, że de la Mare mnie pozytywnie zaskoczył. "Piękna Berenika" to zbiór baśni. Nie przepadam za bajkami, te są jednak napisane naprawdę świetnie. Wartka akcja, przekonywujący bohaterowie, i jakieś takie wszechobecne przeczucie, że autor tylko puszcza do nas oko. Podczas lektury bawiłem się przednio.

Kolejnym atutem książki jest plastyczny, giętki język. W oryginale zachwyca, aż chce się przeżuwać i miętosić w ustach soczyste słowa i rymowane zwroty jak na przykład: „nothing but a dumb, tumebledown, hugger-mugger antiquated old hodmadod”. To opis stracha na wróble, (akurat te opowiadanie polski wydawca wyciął),zachwycił także członków kapituły Carnegie. Polski przekład staje na wysokości zadania, a tłumacz i poeta Łukasz Nicpan dwoi się i troi by oddać wszystkie językowe frykasy. Zazwyczaj udaje mu się ta sztuka.

"Spod krzaczastych brwi wpatrywał się w takich chwilach chmurnym wzrokiem w połyskliwe, gładkie włosy córki, jakby pragnął na zawsze zakuć ich blask w ciężkim spojrzeniu, niepomny – zda się – na to, że przemijanie, pleśń, rdza i przypadek są nieodłączną częścią życia na ziemi, na której nie cichną nigdy głuche, miarowe, nieubłagane kroki Czasu".

Gawędy Waltera de la Mare są prawdziwie czarodziejskie, w dobrym tego słowa znaczeniu. Pełne niewymuszonego uroku, ukrytych smaczków, doprawione szczyptą tajemnicy i niesamowitości. "Piękna Berenika" to przemyślane, pełne smaku połączenie Alicji z krainy czarów, braci Grimm i Edgara Allana Poe. Nawet jeśli odrzucają Was czarodziejskie marynarki, złośliwe wróżki, dziwne karły, czy Król Ryb, warto dać szansę brytyjskiemu pisarzowi. Mimo pewnej dozy przewidywalności, jaką narzuca z góry bajka i legenda, autor potrafi zaskoczyć. Konia z rzędem temu, kto domyśli się zakończenia "Mucho-Marii".

Miłośników grozy zainteresować mogą szczególnie dwie historie, zahaczające wyraźnie o rejony niesamowitości. "Chrzestna Alicji" opowiada historię 17-letniej Alicji, która pewnego dnia otrzymuje zaproszenie od swej matki chrzestnej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że matka chrzestna ma 350 lat, a Alicja nigdy wcześniej się z nią nie widziała. Pełna niepokoju, udaje się z matką do małej mieściny, gdzie w zarośniętym parku znajdował się pałac, w którym mieszkała staruszka. Zapraszając młodziutką chrześnicę, realizuje ona pewien plan, chce jej bowiem ofiarować coś niezwykłego…

"Alicja zgromadziła z czasem bogatszą niż większość dziewczynek kolekcję lalek (…). Twarz żadnej z nich nie była wszelako tak zimna i beznamiętna jak ta, na którą teraz patrzyła – przechylona na bok, w mantylce i czepku ze srebra i koronek, pozbawiona wyrazu, bez cienia smutku, bez śladu uśmiechu. Drobniutkie zmarszczki, które nie oszczędziły nawet powiek, upodobniały ją do sporządzonej z niezwykłą dokładnością mapy.

Niczym poszukiwacz skarbów, wbijający wzrok w plan tajemniczej wyspy, pochylała się Alicja nad tą twarzą – gdy wtem małe oczka otworzyły się i przeszyły ją czujnym, badawczym spojrzeniem".

Z kolei "Tajemnicze ślady" to rzecz obowiązkowa dla każdego miłośnika grozy i kotów. Poznajemy starą pannę Chauncey, mieszkającą w domu ukrytym pośród wrzosowisk. Od zagrody najbliższego sąsiada dzieliły ją prawie 2 kilometry. Oprócz niej, jedynym lokatorem Domu na Rozstajach – bo tak się zwał – był kot Mruks. De la Mare nie bawi się w żadne hocki-klocki i sztuczne pompowanie narracji zbędnymi opisami przyrody. Już pierwsze zdanie opowieści zaostrza apetyt na jego dalszy ciąg:

"Dopiero po wielu wspólnie przeżytych latach panna Chauncey zauważyła, że w zachowaniu jej kota jest coś niezwykłego, wręcz niepokojącego".

Warto wspomnieć o zakończeniu, dość nietypowym, bo otwartym. W historiach z dreszczykiem z tamtych lat nie była to zbyt częsta praktyka.

Dwa wspomniane wyżej opowiadania należą do najlepszych. Reszta to baśniowe przypowieści, zbliżone poziomem. Ale uwaga uwaga: w "Pięknej Berenice" nie ma ani jednego słabego punktu. Wszystkie opowiadania są co najmniej niezłe.

Dobre wrażenie potęgują ciekawe ilustracje Anny Bauer. Z pozoru mało ekspresyjne (przypatrzcie się twarzom – są pozbawione jakiejkolwiek mimiki, zmarszczek – w żaden sposób nie odzwierciedlają wieku postaci),kryją jednak w sobie jakiś wykoślawiony urok. Pod tym względem przypominają opowiadania Waltera de la Mare.

Ocena: 7,5/10

Jeśli podoba Ci się poniższa recenzja, wpadnij na bloga Milczenie Liter.

KRÓTKO

• Dostałam w prezencie
  • Do kupienia
  • Baśnie, legendy, mity, opowiastki, itd.
  • Legendy, baśnie
  • Koniecznie