Moje drzewko pomarańczowe

José Mauro de Vasconcelos Wydawnictwo: Muza Cykl: Zézé (tom 1) literatura piękna
O Meu pe de Laranja Lima
literatura piękna
2008-02-06
Teresa Tomczyńska
Brazylia pomarańcze chłopiec bieda

Jedna z piękniejszych książek, jaką miałam zaszczyt przeczytać. Wieki temu zresztą. Do dziś mam ją w sercu. Zeze'go również. Nie można jej zapomnieć. Przynajmniej ja nie potrafię. I wcale nie chcę.

Zeze to fantastyczny chłopak. Błyskotliwy i inteligentny malec, który wszędzie wciśnie swoje 3 grosze. Jego spostrzeżenia są trafne. Jego słowa są szczera jak słowa dziecka i przemyślane jak słowa dorosłego.
Zeza uderza w prosto w serce swoją szczerością.
Zaprzyjaźnia się z Portugalem, którego z czasem zaczyna kochać i traktuje jak ojca. Ten z kolei jest jedynym...

Miałam w ogóle nie czytać, oddać ją gdzieś do biblioteki może, bo przypadkiem wpadła mi w ręce. Jednak w czasie korona-przesiadywań w domu powoli zaczęły mi się kończyć książki i postanowiłam po nią sięgnąć.

I była to bardzo mądra decyzja.

Dzieciństwo przeżyte w brazylijskiej biedzie - coś odległego nam kulturowo, jednak ta książka sprawia, że wszystko staje się bliskie....

Książka opowiada o życiu 5-letniego Brazylijczyka w biednej, wielodzietnej rodzinie. Jest wzruszająca, pisana prostym językiem z punktu widzenia bystrego dziecka. W książce są prawie same dialogi więc spodoba się wielu osobom taki styl krótkiej powieści.

Choć zdecydowanie warta przeczytania - książka nie jest bez wad. Jest liniowa (zero bocznych wątków które by się ładnie...

Na półkach: , , , , , ,

Historia dramatyczna,prawdziwa opowiadająca o pięcioletnim chłopcu bardzo mądrym,wrażliwym i uroczym.
Piękna książka poruszyła mnie.

"Zabijać to nie znaczy wyjąć rewolwer jak Buck Jones i zrobić pif-paf! To wcale nie tak. Można zabijać w sercu. Po prostu przestać kogoś kochać. I wtedy ten ktoś umiera."

Biblioteka, biurko, a na nim morze książek, kolorowych, pełnych kształtów, linii, kątów, liter. Rozglądam się i widzę maleńką, dawno wydaną książeczkę o magicznym tytule „Moje drzewko pomarańczowe”. Kim jest właściciel drzewka i dlaczego chce o nim napisać? Otwieram książkę a z niej wyskakuje Jose Mauro de Vasconcelos, syn Indianki i Portugalczyka, człowiek renesansu,...

Balansująca na krawędzi kiczu i gór emocji opowieść o małym, samotnym chłopcu poruszyła mnie ogromnie. Poleciała nawet łza. Wspaniała książka.

W tego typu książkach istnieje ryzyko, że autor chce nas "naciągnąć" na wylanie hektolitrów łez serwując tanie wzruszenia. A przecież o tanich wzruszeniach zapomina się od razu... Minęło kilka dni, książka odłożona, a ja najchętniej czytałabym od nowa, szukając w sobie dziecka.

Ciągle zadaję sobie pytanie kiedy dla mnie "Maluch" stał się zwykłym drzewkiem pomarańczowym,...

Otula serce! Rozwala emocjonalnie!
Dawno nie czytałam książki, przy której tak często miałam ściśnięte gardło, ściśnięte serce i oczy pełne łez.
Może zbyt łatwo się wzruszam? Ale zapewne każdego chwyci za serce historia małego, wrażliwego chłopca, bitego, poniżanego - spragnionego miłości. Chłopca o niezwykłej wyobraźni, która pomagała mu złagodzić życie w biedzie.
„Chude...

Dyskusje