Hiszpański smyczek

Nasza Księgarnia
2010-10-06
2010-10-06
Andrzej Wajs

Zostawiłam po 40 stronach... Język może bardziej gazetowy niż literacki. Tylko ktoś ekstremalnie negatywnie nastawiony do religii mógł opisać scenę, w której szwagierka rodzącej kobiety zostawia ją bez pomocy, bo... idzie się pomodlić do kościoła... Żenujące.

Książki nie doczytałam (poprzestałam na 176 stronie). Historia sama w sobie ma potencjał, ale czuję, że na obecnym etapie nie mam ochoty jej czytać i teraz potrzebuję innego typu lektury. Być może kiedyś do niej wrócę.

70/52/2022

70/52/2022

Opowieść o życiu hiszpańskiego wiolonczelisty na tle przemian politycznych w Hiszpanii od końca XIX wieku do śmierci generała Franco. Opowieść o niezwykłe utalentowanym człowieku, jego trudnej przyjaźni z innym muzykiem i nieszczęśliwej miłości. Losy bohatera inspirowane były życiem Pabla Casalsa. Polecam

Nie jest to wybitne dzieło, ale mam do tej książki sentyment. Dobra pozycja i nic ponad to.

Bardzo dobra powiesc o muzyce, marzeniach, emocjach, szarym zyciu i trudach by osiagnac cel. Jesli tresc "Hiszpanskiego Smyczka" moznaby zapisac w nutach- bylaby to Suite I Bacha - oczywiscie na Violaczele.
Rzadko ktora powiesc pozostawila we mnie po przeczytaniu tyle emocji co ta. Polecam wrazliwcom.

Nie znam książki „Cień wiatru”, bo do niej wydawca porównuje „Hiszpański smyczek”, stąd trudno mi powiedzieć na ile trafne jest to porównanie. Wiem jedno, miałem wielką przyjemność czytać wyjątkową pod każdym względem historię inspirowaną losami żyjących przed laty muzyków. Historię, którą czyta się z wypiekami na twarzy, historię pełną emocji i wzruszeń, wreszcie historię, którą autorka stworzyła w sposób przemyślany, mądry, ciekawy i niebanalny. Marzenia małego chłopca potrzebują wielu lat, aby się ziścić, ale nie potrzebujemy wielu (stron),aby zanurzyć się w niej głęboko i nie myśleć o niczym innym.

Nie znam się na smyczkach 🎻,to nie moja muzyka.Lubie za to Hiszpanię,bo krzywdy mi nie robi.
Akcja od XIX ,to lat 70.Mamy,tu dużo postaci.Nawet Picasso🎨 jest i wojna domowa.Wiadomo jak się ona skończ.oNo i ten klimat,czuć tu urok Iberia.Cieszykem się,że czytam głównie takie arcydzieła

Ta porównywana z "Cieniem wiatru", napisana z niezwykłym rozmachem powieść jest poruszającym koncertem na wiolonczelę, w którym splatają się losy człowieka i pogrążonego w chaosie świata.

Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór królewski w Madrycie, pełen intryg i zepsucia, chyli się powoli ku upadkowi. Chmury gromadzą się również nad resztą Europy, zwiastując nadejście nowej, okrutnej epoki. Po dojściu do władzy faszystów życie genialnego muzyka staje się nieustającym wyborem pomiędzy osobistym szczęściem a nienawiścią do reżimu. Jego miłość do pięknej żydowskiej skrzypaczki jest zagrożona, podobnie jak stary ład na kontynencie, a ratowanie najbliższych wiąże się ze zhańbieniem własnego nazwiska...

Książkę oceniam na 3

Początek książki mnie zaintrygował, środek solidnie znudził, a dopiero koniec tej historii zdołał mnie wciągnąć i zaciekawić. Dobrnęłam więc do końca, ale szkoda, że z takimi oporami. W książce drzemie potencjał na świetną pozycję, ale
jest mocno przegadany i przesłonięty niepotrzebnymi, zbyt długimi fragmentami. Dla zdeterminowanych, albo takich, którzy szukają spokoju i wyciszenia dla skołowanego umysłu w czasie czytania.

• 2011