Sprawa lodowatych dłoni

Okładka książki Sprawa lodowatych dłoni Erle Stanley Gardner
Okładka książki Sprawa lodowatych dłoni
Erle Stanley Gardner Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Perry Mason (tom 72) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Perry Mason (tom 72)
Seria z Gawronem
The Case of the Ice-Cold Hands
Wydawnictwo Dolnośląskie
1962-01-01
1962-01-01
Robert P. Lipski
Perry Mason lodowate dłonie kryminał

Od początku lektury w głowie pobrzmiewa mi muzyka rodem z kina noir. Przydymiona jest także cała książkowa otoczka, od sposobu narracji, po prezentację charakterów i intrygę.
W zasadzie na nich polega cały smak pisarstwa Gardnera.
Detektyw i prawnik Perry Mason, powodowany ciekawością, a także urodą potencjalnej klientki, postanawia wysłuchać młodej kobiety, Nancy Banks, która ma do niego nietypową prośbę. Zależy jej bowiem na tym, by Mason odebrał nagrodę pieniężną z toru wyścigów konnych. Klientka postawiła na konia, który nie był faworytem, a wygrał. Zaintrygowany detektyw podejmuje się zadania, nie wiedząc nawet jak wielkie kłopoty na siebie ściąga.
Decydując się na pomoc atrakcyjnej dziewczynie, Mason otwiera przysłowiową puszkę Pandory. Kolejne przykre niespodzianki zaczynają się już przy kasie gotówkowej, z której odbiera wielotysięczną nagrodę. A to dopiero początek. Klientka i jej perypetie napędzają sławnemu Masonowi kolejnych zgryzot.
Pewny siebie, przebiegły, a także lubiący ryzyko i igranie z ogniem detektyw z niemałą przyjemnością poddaje się kolejnym sytuacjom, które stawiają przed nim wyzwania i wymagają wiele zimnej krwi.
Gardner stworzył bohatera na miarę swoich czasów, dziś trącącego myszką, kiedyś będącego realizacją marzeń o butnym, lotnym i koncertowym detektywie, który ze swadą i lekkością poprowadzi każdą sprawę - tu pokokietuje piękne kobiety, tam zdobędzie łatwe nadprogramowe pieniądze, z innej jeszcze strony, posługując się ułańską fantazją rozwiąże każdą sprawę, niemal bez mrugnięcia okiem.
Kapelusz na bakier, ręce w kieszeniach garniturowych spodni, papierośnica, szklaneczka whisky i hajda! - do dzieła.
Sztandarowy przykład z klasyki gatunku.
Wart poznania, acz z dzisiejszej perspektywy wygląda dość naciąganie i może nawet śmiesznie.
Doczekaliśmy czasów pełnych tępej głupoty, gdzie trudno o finezję w każdej dziedzinie życia, nawet tej dotyczącej prawa i porządku.

W zasadzie na nich polega cały smak pisarstwa Gardnera.

Do Perry'ego Masona przychodzi klientka, która zleca mu odebranie za nią wygranej z wyścigów. Od tej chwili wszystko zaczyna wskazywać, że jest ona co najmniej zamieszana w morderstwo, a sama pogrąża się z każdą próbą odsunięcia od siebie podejrzeń. Lekka lektura zwłaszcza w podróży.

Książka z gatunku łatwych, lekkich i przyjemnych. Bez szczególnych rewelacji - czytałam inne tego Autora i były lepsze.
Dość przewidywalna, niezbyt skomplikowana intryga, choć jak zwykle adwokat Perry Mason próbuje różnych skomplikowanych sztuczek, aby wygrać sprawę - w jego przypadku "naginanie faktów" jest na porządku dziennym. Z jednej strony ciekawi mnie jak wyciągnie swoich klientów z tarapatów, z drugiej zaś trochę drażni mnie jego sposób działania.

Ogólna ocena: może być - do podróży w sam raz.

Bardzo fajna historia. Jak zwykle Perry Mason wpakuje się w dziwną sprawę i będzie musiał bronić pewnej damy. Polecam

Klasyczny kryminał sądowy, piękna ale nie do końca szczera klientka oznacza spore kłopoty dla jej adwokata, a mimo to Perry Mason nie dość że wychodzi z nich obronną ręką, to jeszcze rozwiązuje sprawę.

• Kryminały
  • Erle Stanley Gardner
  • Kiedyś ją dorwę...
  • Thriller, sensacja, kryminał
  • Kryminał
  • * * * 2014 rok i wcześniej * * *

Dodaj cytat z książki Sprawa lodowatych dłoni