Opowiastki jurne

1989-01-01
978-83-85063-01-8
Celina Hańska
opowiadania

Niech nie zwiedzie Was niska ocena tej książki!
Balzac pisze pięknym językiem, tak bogatym i ironicznym, że czytanie jednego (zajmującego pół strony) zdania czasami zabiera więcej czasu, niż ustawa przewiduje.
Niemniej jednak książeczka stara się mieć poniekąd moralistyczny wydźwięk, a balzacowa zabawa słowem i złośliwe kąsanie władzy czy Kościoła uprzyjemniają każdą z jego opowiastek.

Niech nie zwiedzie Was niska ocena tej książki!

Przeczytałam i są fajne fragmenty ale to tylko malutkie fragmenty całości ogólnie nie moje klimaty.

Nie zestarzała się dobrze ta książka, oj nie. Ani szokować, ani uczyć, ani bawić specjalnie w dzisiejszych czasach nie może

1920

Beznadzieja...
Gdzie ta tytułowa jurność?

Mieli się gwałcić i mordować!.. A nie sorry, to nie "Gra o tron".

Beznadzieja...
Gdzie ta tytułowa jurność?

Mieli się gwałcić i mordować!.. A nie sorry, to nie "Gra o tron".

Czytając "Opowiastki Jurne" czułem się jakbym miał w ręku kolejne nowele z "Dekameronu". Balzac stworzył kilka lekkich historyjek, która mają na celu uprzyjemnić czas. Domyślam się, że jest to z okresu jego twórczości, kiedy został zmuszony do pisania książek, który mu nie do końca odpowiadały, w celach zarobkowych. Niestety trochę się zawiodłem, gdyż kiedy sięgam po Balzaca to oczekuję historii opisanej pięknym językiem, która w wybitny sposób analizuje postępowanie ludzkie, przedstawia przekrój społeczny we Francji i krytykuje pewne postawy. Stąd też mój lekki zawód tą książką. Faktycznie opowiastki są lekkie, przyjemne i napisane tym wspaniałym językiem typowym dla francuskiego autora, ale od kogoś jego pokroju wymagam trochę więcej.

Dosyć trudne w odbiorze, przynajmniej w niektórych opowiastkach stylizacje językowe nie pozwalają w pełni pozyskać dowcipu owych.Klimat jak u Boccaccia, to znaczy, że ofiarami cudzych, niecnych chuci bywają najczęściej młodzi klerycy albo naiwni prostaczkowie.Niestety, nie są to historie równie śmieszne.Jurności w nich też nie sposób odnaleźć...

• Literatura francuska
  • Gnioty
  • Klasyka
  • Sprzedam/wymienię
  • Chcę przeczytać - z półki
  • Na wymianę/sprzedaż

Dodaj cytat z książki Opowiastki jurne