Dwie głowy anioła

Okładka książki Dwie głowy anioła Hanna Cygler
Okładka książki Dwie głowy anioła
Hanna Cygler Wydawnictwo: Kurpisz Cykl: Głowa anioła (tom 2) Seria: Nie tylko o miłości literatura piękna
Głowa anioła (tom 2)
Nie tylko o miłości
Kurpisz
2004-01-01
2004-01-01
literatura współczesna małżeństwo rodzina

Siłą rozpędu przeczytałam tom 2. Opinia niezmieniona. Przeciętna literatura nawet jak na rozrywkowe jej zastosowanie.

Warto wcześniej przeczytać "Czas zamknięty" tej samej autorki - wtedy lepiej rozumie się korelacje miedzy bohaterami i tło pewnych zdarzeń. Przy pierwszym tomie brak tych informacji nie przeszkadza, ale teraz przy drugim już dużo daje

Powieść na jedno podejście...

Gdyż tak naprawdę nie potrzebowałem wiele czasu, aby rozpocząć i zakończyć lekturę, "Dwóch głów anioła". Mija kilka lat od historii, którą opowiedziała "Głowa anioła", od chwili w której przecięły się drogi pewnej siebie pani architekt, Julii Sarnowskiej i majstra budowlanego, który nie tylko odpowiadał za przemeblowanie w jej mieszkaniu, ale też w jej życiu. I to z bardzo korzystnym skutkiem w postaci dwójki maluchów - Alek oraz maluchy Adam i Alicji, prawie cała Akademia Pana Kleksa.

Hanna Cygler ze swobodą prowadzi czytelnika przez pozornie proste, czasem jednak zawiłe losy swoich bohaterów, męża Alka i byłego amanta, Michała. Porządkuje rodzinne losy Julii i jej przyszywanego brata, jednocześnie w środku lata wplątując ich w zawiłą zagadkę kryminalną.
I tak, jak było w przypadku "Głowy anioła" wszystko nabiera sensu w określonym miejscu i czasie, choć nie bez znaczenia są zawiłości ludzkich losów, a także fakt, że już na początku zaginął Charles!

Można poznać "Dwie głowy anioła" bez odniesienia do "Głowy anioła", jednak znacznie przyjemnie wypadną w odbiorze, gdy zaczniemy na jednej, a skończymy na obu. I choć jest to powieść z 2002 roku, to jednak upływ czasu nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Dziesięć lat po pierwszym wydaniu to drugie jest w pełni zasłużone i całkowicie uzasadnione. Proza Hanny Cygler, lekka, przyjemna w odbiorze może i powinna się podobać. Nie jest to literatura na wysokim, światowym poziomie, ale tak naprawdę wszystko jest kwestią gustu i tego, jakiej lektury w danym momencie poszukujemy.

Można i warto w wolnej chwili po nią sięgnąć.. po "jedną", a później po "obie".

Powieść na jedno podejście...

Nic wartego uwagi,słaba i nudna.

Nic wartego uwagi,słaba i nudna.

Nie była zła, ale bardzo rozwlekła. Już nie mogłam doczekać się końca. Gdyby była jeszcze jedna część, to już bym po nią nie sięgnęła.

Miałam nadzieję, że może druga część mnie zadowoli, ale...nic z tego :/

Miałam nadzieję, że może druga część mnie zadowoli, ale...nic z tego :/

Uwielbiam kontynuacje książek, w których dowiaduję się, że pomimo iż sa one fikcją literacką, ludziom się udaje, są ze sobą, rozumieją się, są szczęśliwi. Ich życie toczy sie dalej a z biegiem lat przybywa im dzieci, obowiązków, kłopotów i... siwych włosów.
Starzy znajomi okazują sie kimś innym niż się spodziewaliśmy albo zmieniaja się na tyle, że trudno nadal utzrymywać z nimi pozytywne stosunki. Jednak takie rozczarowania dodają naszemu życiu tempa i smaku. Dalsze losy Julii i Alka bardzo mnie ucieszyły i miałąbym ochotę na jeszcze ;)

1985

O ile pierwsza część bardzo mi się podobała, to "Dwie głowy anioła" niestety nie spełniła moich oczekiwań. Słaba i mało ciekawa, jakby autorce zabrakło pomysłu co dalej i wymyślała różne warianty i sytuacje dla swoich bohaterów.
I tak Julia miota się między Londynem i Warszawa w poszukiwaniu wspólnika.
Alek zajmuje się dziećmi i domem i stara się znaleźć dobrą pracę w pobliżu ich domku na wsi.
Michał z kolei usilnie stara się dowiedzieć kim był jego ojciec i jakie więzy pokrewieństwa łączą go z Julią.
Najbardziej denerwowały mnie relacje między Alkiem i Julią...ciągłe kłótnie, ciche dni i brak zrozumienia.
I tak przez większa część książki, dopiero gdy autorka wprowadza wątek sensacyjny, zaczyna być trochę ciekawiej.
Taka sobie powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym w tle i odrobiną humoru. Natomiast zakończenie mnie zaskoczyło.I to na plus.

I tak Julia miota się między Londynem i Warszawa w poszukiwaniu wspólnika.
Alek zajmuje się dziećmi i domem i stara się znaleźć dobrą pracę w...

Nie zachwyciły mnie te ksiąźki- mam na myśli obie części. W tej drażniła mnie i to bardzo Julia w roli matki. Niby kochająca, stęskniona itd. ale to tylko pustosłowie bo jej zachowanie mówiło o wiele więcej. W ogóle główna bohaterka nie przypadła mi do gust, wiele wątków było naciąganych, ale na szczęście były też inne całkiem dobre i dlatego aż 4*

Miałam nadzieję, że drugi tom będzie lepszy, ale niestety - było gorzej... Przemęczyłam ten tom, o ile Alek był znośny, to Julia była nie do zniesienia... egoistyczna i głupia... Akcja słaba, intryga kryminalna bezpłciowa...
Nie polecam - rzadko krytykuję, zawsze staram się znaleźć coś dobrego w każdej książce, ale tutaj nie mam niczego na obronę tej powieści.

• Hanna Cygler
  • Audiobooki