333 popkultowe rzeczy... PRL

2007-11-26
2007-11-26
Polska PRL popkultura historia

Okładka książki Jerzy Urban Marta Stremecka, Jerzy Urban
Jerzy Urban Marta Stremecka, Je...
Okładka książki Niestety wszyscy się znamy Anna Karolina Kłys, Bohdan Smoleń
Niestety wszys... Anna Karolina Kłys,...
Okładka książki PRL dla początkujących Jacek Kuroń, Jacek Żakowski
PRL dla począt... Jacek Kuroń, Jacek ...

Szkoda, że zdjęcia nie są kolorowe. No i minus za brak kapsli (była wzmianka w haśle o Wyścigu Pokoju).

1955

Cudowny powrót do dzieciństwa. Książka przypomniała mi dawne czasy, programy i filmy, które oglądałam, przedmioty, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. Jedyny minus to mały druczek.

Niektóre hasła czyta się z lekkością, przez inne przebrnąć jest nieco trudniej, ale ogólny wydźwięk jest pozytywny, z humorem, a jednocześnie ze sporą ilością informacji. Nie podobała mi się jedynie część zdjęć, moim zdaniem kiepsko dobranych, i brak koloru.

Sentymentalne i zapewne taki był zamysł książki ;) Poza tym, całkiem niezłe kompendium wiedzy napisanej niezłym językiem ze sporą dawką humoru. Oczywiście, można było więcej ale ogólnie autorowi się udało wybalansować. Jedyny minus, czarnobiałe ilustracje.

A więc, PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa). Lata 1945-1989, które pewnie przez naszych rodziców lub nas samych nazywane są dzieciństwem. Wszystkiego było mniej, jedzenie było na kartki, nasz kraj był oddzielony murem od większości rzeczy, które działy się w większym świecie.
W tej książce autorstwa Bartka Koziczyńskiego są przedstawione jak sam tytuł mówi-333 popkultowe rzeczy PRL-u. Można zdziwić się ich liczbą, że w tamtym czasie było ich tak wiele.
Są tutaj przedstawione różne seriale, filmy, komiksy, zespoły, osoby bardziej znane, nowości (przynajmniej w dawnych czasach za takie uchodziły) technologiczne, części garderoby, motoryzacja, programy telewizyjne, bajki, rzeczy, które są teraz ogólnodostępne, a kiedyś były niczym cenny skarb dla nabywcy, przysmaki,książki oraz jakieś działania np. autostop, czyli akcja społeczna lub festiwale np. w Opolu.
Jest to bardzo obszerna, jeśli chodzi o informacje, książka z ilustracjami. Nie chcę jej oceniać pod wpływem treści, ponieważ autor zgromadził w niej fakty, więc nie ma tu żadnej wymyślonej przez niego treści.
Sam opis książki:
"Nikt nie mówi, że w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było lepiej. Ale ponieważ wszystkiego było mniej - to, co wpadło w ręce, wydawało się ważniejsze. I bardziej zapadało w pamięć. Filmy, seriale, komiksy, muzyka, przedmioty, wydarzenia... Książka "333 popkultowe rzeczy... PRL" zbiera je w jednym miejscu. To pierwszy na naszym rynku tak niezwykły leksykon. 333 pozycje dotyczące szeroko rozumianej kultury popularnej lat 1945-1989. Od Africa Simone'a przez gumę Donald, komiksy ze Żbikiem, "Klątwę Doliny Węży", Pana Samochodzika, buty Relaks, Tik-Taka, po Załogę G... Hasła pełne faktów - z jednej strony i anegdot - z drugiej. Podane z humorem. Bogato ilustrowane."
Jeśli ktoś chciałby zapoznać się lub przypomnieć sobie niektóre rzeczy, które możliwe, że zapomniał, to zachęcam do przeczytania./ Klaudia :)

Po prostu cudeńko! Napisana z jajem, błyskotliwym i żartobliwym językiem książka, której autor opisał najważniejsze dla obywateli PRL zjawiska i przedmioty. Czyli gumę Donald, meblościankę, radziecki telewizor Rubin, Seksmisję i Sondę, by wymienić chociaż kilka. Wszystkie zawarte w książce hasła są szczegółowo opisane, nie ma tu miejsca na powierzchowność i opisy po łebkach. Autor traktuje wszystkie opisane przez siebie rzeczy z jednakową uwagą, chociaż oczywiście pozwala sobie na kpiny z tych ewidentnie kiczowatych, jak Papa Dance. Nie można tu jednak znaleźć nieuzasadnionego niczym szyderstwa. Koziczyński tłumaczy, dlaczego opisywana rzecz czy zjawisko ma taką, a nie inną wartość, i to jest super.
W książce jest niemalże wszystko to, co powinno było się w niej znaleźć, i jest to naprawdę znakomita pozycja dla wszystkich, którzy lubią sentymentalne podróże w czasie albo chcą poznać najciekawsze smaczki PRL, i nie mają przy tym ochoty na czytanie o nudnych posiedzeniach partyjnych :)

Czasy PRL-u wydają się przeszłością, z którą z pozoru niewiele mamy już wspólnego. Puste półki sklepowe, kartki na mięso czy niekończące się kolejki… Życie wtedy z pewnością nie było łatwe, a o wielu niewygodach mało kto już pamięta, no bo lepiej zapomnieć. Teraz rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jest barwniejsza, bardziej urozmaicona, ale też i mniej zachwycająca, bo ludzie oczekują tak wiele, że nie w sposób ich zadowolić. Kiedyś wszystkiego było mało i właśnie to był klucz do prawdziwego szczęścia, bo kiedy coś się pojawiało, każdy potrafił to docenić. Toteż nic dziwnego, że na wspomnienie o typowych dla PRL-u rzeczach, na twarzach wielu ludzi gości uśmiech, bo barwne obrazy wyłaniające się spośród szaroburej wtedy rzeczywistości, są tak intensywne, iż cieszą do dziś.
Bartek Koziczyński wychodzi więc naprzeciw z książką „333 popkultowe rzeczy… PRL”, która z pewnością odświeży pamięć wielu Polakom.

Guma „Donald” z pewnością o wiele bardziej cieszyła dzieci, aniżeli jakakolwiek inna w dniach teraźniejszych. „Czterej pancerni i pies” z pewnością mocniej wyryli się w pamięci, niż współczesne seriale, których mamy na pęczki. Na „Jacka i Agatki” czekało z niecierpliwością o wiele więcej dzieci, aniżeli teraz na którąkolwiek z kolorowych bajek, a zdjęcia biustu Danuty Lato pobudzały fantazję mężczyzn mocniej, niż nowoczesne filmy porno. Wymienione przykłady to tylko garstka spośród ogromnego grona pozostałości po czasach PRL-u. Bo chociaż z pozoru nie było wtedy nic, to jednak coś być musiało. Jak się okazuje, chociaż ludzie nie mieli zbyt wielkiego wyboru, stawiano na jakość, a ta była na całkiem wysokim poziomie. W książce Bartka Koziczyńskiego natkniemy się na „Fasolki”, Kingsajza”, „Fantasolo” czy „Buty na słoninie”, a przekrój tematyki jest tutaj naprawdę szeroki. Wiele z tych przedmiotów czy zjawisk, na wspomnienie o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, od razu przychodzi do głowy. Niektóre zaś zaskakują, oczywiście bardzo pozytywnie, niosąc ze sobą ogromną ilość wspomnień. Bo chociaż czasy, o których mowa, były dla wielu ludzi ciężkim okresem, to jednak właśnie wtedy człowiek potrafił szczerze okazywać radość i prawdziwie się z czegoś cieszyć.

Książka „333 popkultowe rzeczy… PRL” to doskonale ułożony, ogromny i rzetelnie opracowany zbiór różnorodnych produktów, osób oraz innych wspomnień, a wszystko to wiąże się z ubiegłymi latami niedemokratycznej Polski. Znajdziemy tutaj bajki, którymi cieszyły się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Pojawiają się gwiazdy muzyki czy też i filmu, czasopisma, produkty spożywcze, ubrania, materiały, książki, zjawiska społeczne i wiele innych, a wszystko to okraszone jest magią tamtych lat – ubogich, ale zarazem jakże i bogatych we wspomnienia. Każda z rzeczy ma tutaj swoje miejsce i krótką notatkę, która przybliża cały temat tym świadomym o czym mowa, ale i takim, którzy ze względu na wiek czasów PRL-u nie mieli okazji doświadczyć. Pojawiają się także fotografie, na widok których niejednej osobie serce przyspieszy swój rytm, bo przeżycia związane z minionym czasem, chociaż głęboko zaszufladkowane w umyśle, nigdy nie znikną, a wręcz potrafią powrócić ze zdwojoną siłą.

Czytelnik sięgający po tę książkę znajdzie w niej alfabetyczny spis treści, w którym od A do Z poukładane zostały wszystkie wyrazy, w mniejszym lub też i większym stopniu powiązane z czasami PRL-u. Autor poświęcił uwagę nawet tym rzeczom najmniejszym, ale tym samym stworzył zbiór wspomnień, w którym każdy znajdzie to, czego oczekuje. Opisywane osoby, przedmioty czy też zjawiska nie posiadają rozległej charakterystyki, a przypominają raczej krótką notatkę. Tym samym nie zanudzają nawet tych, którzy za czytaniem nie przepadają. Zapewniają zaś wszystkim rozrywkę w postaci powrotu do przeszłości.

Książkę z pewnością polecę wszystkim tym, którzy w PRL-u pozostawili cząstkę siebie. Aczkolwiek to doskonała lektura także i dla tych, którzy o zamierzchłych latach tylko słyszeli. Sądzę, że udekorowana wieloma fotografiami może stać się ciekawym, oryginalnym i udanym prezentem na różne okazje. Przekonajcie się i Wy, jak wiele wiecie o 333 popkultowych rzeczach PRL-u.

Na moim blogu także kilka fotografii z książki:

Ta książka spełnia dwie funkcje. Może budzić wspomnienia z młodości albo dawać wyobrażenie Polski za czasów PRL-u.
"333 popkultowe rzeczy PRL" jest zbiorem haseł najbardziej kojarzących się z tym okresem w historii Polski. Każde z nich posiada krótszą lub dłuższą notatkę zawierającą np. historie powstania, jak to trafiło do naszego kraju, archiwalne wypowiedzi osób z tym powiązanych czy anegdotki.
Książka jest ozdobiona dużą ilością zdjęć.
Może pozycja nie jest czymś wyjątkowym, ale polecam ją, bo na prawdę miło się ją czyta.
P.S- Moja ocena jest lekko zawyżona. Dodatkową gwiazdkę dałam za przypomnienie mi tytułu pewnej kreskówki, którą bardzo lubiłam, a zapomniałam jej nazwy (za co autorowi dziękuję) oraz za świetną historię o "całowaniu misia z okienka"

• PRL
  • Lit. polska