Narodziny Pokolenia JP2

2007-01-01
2007-01-01
978-83-7469-527-5
pokolenie JP2 Karol Wojtyła Jan Paweł II

Po śmierci Jana Pawła II wielu młodych ludzi zaczęło określać się „Pokoleniem JP2”. Byli to ludzie, których dzieciństwo i młodość przypadało na pontyfikat papieża-Polaka, którzy słuchali jego nauk i niejednokrotnie uczestniczyli w jego pielgrzymkach po całym świecie. Moja młodość również przypadła na ten okres czasu. Mimo tego długo zastanawiałam się na czym polega fenomen „pokolenia JP2” i kto tak naprawdę może określać siebie tym mianem. Dlatego jak tylko zobaczyłam książkę rewelacyjnego pisarza i dziennikarza, Pawła Zuchniewicza, która porusza tą tematykę, postanowiłam jak najszybciej ją przeczytać.
Lektura 264 stronicowej książki zajęła mi zaledwie dwa dni, z czego większość tekstu przeczytałam w autobusach, podczas drogi na uczelnie. Twórczość Pawła Zuchniewicza znam nie od dzisiaj, toteż wiedziałam, że tekst będzie napisany w zrozumiały sposób, fabuła poszczególnych opowieści będzie wciągać, a ilustracje z opisywanych wydarzeń dodadzą książce wiarygodności.
Pozycja została podzielona na dwie części. Pierwszą zatytułowano „Spotkania”. Rzeczywiście opowiada o spotkaniach zwyczajnych ludzi z niezwykłym Polakiem. Przeczytamy w niej o Duszpasterstwie Akademickim, które prowadził i o jego spotkaniach z rodakami podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Poznamy historię mieszkającego w Warszawie wyznawcy judaizmu, który po zobaczeniu Ojca Świętego nie tylko przeszedł na katolicyzm, ale i niejako uratował swoje małżeństwo. Przeczytamy o ludziach, którzy pod wpływem zobaczenia Głowy Kościoła Katolickiego nie tylko wstąpiły na duchową ścieżkę życia, ale i poznały swoją drugą połówkę. Wzruszająca jest też historia wychowanki prowadzonej przez zakonnice Szkoły Życia w Manili, siedemnastoletniej Rhei, która po spotkaniu z papieżem zmieniła całkowicie swoje podejście do życia – z krnąbrnej dziewczyny ulicy stała się całkiem sympatyczną panienką.
Druga część książki poświęcona jest Światowym Dniom Młodzieży, zaczynając od tych zorganizowanych w Częstochowie w 1991 roku, a kończąc na ostatnich, którym przewodniczył papież Polak w Toronto w 2002 roku. Dowiadujemy się z nich jak wyglądały przygotowania do poszczególnych spotkań młodych z całego świata, ale nie tylko. W rozdziale przypomniano o tragicznym wypadku księżnej Diany i śmierci Matki Teresy z Kalkuty(które zbiegły się w czasie z Światowymi Dniami Młodzieży w Paryżu w 1997 roku),poruszono temat ataku terrorystycznego z 11 września(w którym zginął ojciec chłopca, który wygłaszał potem przed papieżem przemówienie),a także pokazano radosną atmosferę, która towarzyszyła spotkaniom papieża z młodzieżą pod oknem kurii w Krakowie. Książka kończy się śmiercią Jana Pawła II.
Uważny czytelnik książek napisanych przez Pawła Zuchniewicza zauważy, że wiele historii w nich zawartych powtarza się. Może to budzić pewien niedosyt, a także znużenie materiałem. Co prawda niektóre zdania są zmieniane, inaczej napisane, ale i tak występuje za duża zbieżność. Tak naprawdę to jedyna rzecz, której mogę się uczepić. Sama akcja książki wręcz wciąga czytelnika. Dodatkowo w fabułę zostały wplecione dialogi, które jeszcze bardziej ją uwierzytelniają. Kilkakrotnie po moich policzkach pociekły łzy, kiedy czytałam o uczuciach bohaterów książki, gdy dowiedzieli się o śmierci Jana Pawła II. Ja czułam to samo – żal, rozczarowanie, a zarazem radość, że Ojciec Święty już cieszy się chwałą niebios. Być może dlatego książki tego autora są mi tak bliskie.

• Książki - różne
  • 2014 rok
  • Religijne
  • Jan Paweł II
  • Bardzo dobre
  • Paweł Zuchniewicz (zn)
  • Pachnący groszek (warto sprawdzić czym pachnie...)

Dodaj cytat z książki Narodziny Pokolenia JP2