Poprawka z natury. Biologia, kultura, seks

Okładka książki Poprawka z natury. Biologia, kultura, seks
Krzysztof Szymborski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
Prószyński i S-ka
1999-11-15
1999-11-15
biologia człowiek nauka seks mózg

Zbiór świetnie napisanych popularnonaukowych artykułów, przybliżających czytelnikowi różne aspekty ewolucjonizmu, socjobiologii, kryminologii, neuropsychologii, badania nad ludzkimi zmysłami etc. Teksty napisane są żywym stylem, poprzetykane anegdotami i wywodami na temat debat publicznych i intelektualnych w USA gdzie na stałe mieszka autor. Książka ukazała się w 1998 roku ale wciąż zachowuje walor poznawczy jako wprowadzenie w problematykę psychologii ewolucyjnej, choć zagadnienia w niej poruszane zostały już od czasu jej ukazania przybliżone polskim czytelnikom na łamach wielu innych publikacji. Pomimo tego ,warto sięgnąć, by powtórzyć sobie materiał.

Pasjonująca lektura dla wszystkich zainteresowanych tematem: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? Wiele z prezentowanych szkiców to krótkie omówienia głośnych książek, m.in. ,,Jak działa umysł'' Pinkera czy ,,Mózg i płeć'' Blum, które później zostały wydane w Polsce (,,Poprawka z natury'' ukazała się w 1998 r.). Mam nadzieję, że zachęci to czytelników Szymborskiego do lektury tychże (i wielu innych) pozycji.

Niezłe artykuły...dla zainteresowanych klonowaniem, nagrodami Darwina (jeśli nie pomyliłem nazwy) za najgłupszą śmierć i zaciekawionych ludzką naturą - polecam :)

Krzysztof Szymborski Poprawka z natury. Biologia, kultura, seks Zobacz więcej