306 na start

Okładka książki 306 na start Wacław Król
Okładka książki 306 na start
Wacław Król Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys historia
historia
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1986-01-01
1986-01-01
831107318X
XX wiek II wojna światowa

Tygrysek skrótowo opisuje działalność 306. Dywizjonu Myśliwskiego na froncie zachodnim. Autorem książki jest Wacław Król – pilot i późniejszy dowódca I Skrzydła Myśliwskiego. Książeczka jest podobna do „Kosynierów z Trzysta Trzeciego”, ale jest napisana znacznie lepiej. Chodzi głównie o to, że obok suchych dat, stanów osobowych i kronikarskich wzmianek o misjach znajdziemy również relacje lotników, które jak zwykle wnoszą sporo życia. Niektóre historie spisane w raportach pilotów są bardzo ciekawe np. opisy walk z bombami latającymi V-1 czy starcia z odrzutowymi Messerschmittami Me-262 pod koniec wojny.

306. Dywizjon Myśliwski Toruński był świetną jednostką. Duża w tym zasługa Tadeusza Rolskiego - charyzmatycznego i niezwykle zżytego z dywizjonem dowódcy. Nie jest to jedyne słynne nazwisko związane z 306. DM. Był jeszcze Skalski, Wczelik, Żulikowski, Jeka…

Warto dodać, że wielu pilotów dywizjonu już przed wojną latała pod komendą Rolskiego, który w 4. Pułku Lotniczym w Toruniu wychował grupę doskonałych pilotów myśliwskich. Szkoła, jaką dał swoim pilotom owocowała w czasie wojny obronnej w 1939 roku, a później procentowała także pod niebem Europy.

• Lotnictwo
  • Tygrysy