rozwińzwiń

Święty Artaud

Okładka książki Święty Artaud Leszek Kolankiewicz
Okładka książki Święty Artaud
Leszek Kolankiewicz Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Artyści sztuka
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Artyści
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8388560425
Tagi:
Artaud teatr
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
178
65

Na półkach:

Hmmm. Sam nie wiem, mam pewien niedosyt, aczkolwiek nie jest to zła monografia. Zacząłem ją czytać wiedząc niewiele o Artaudzie. Pod koniec wiedziałem o nim już nieco więcej. I w sumie faktycznie, książka omawia wyprawę Artauda do Meksyku, jej skutki, artaudowską diagnozę kultury europejskiej i Europejczyka w ogóle, jego wizję teatru, metafizykę, człowieka, szaleństwo i biografię w ogóle. Zawiera też wiele świetnych ilustracji, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Są też cytaty, głos oddany jest samemu Artaudowi jak i innym artystom czy badaczom.

Chyba najciekawszy był dla mnie rozdział dotyczący jego szaleństwa i początków antypsychiatrii. Jeśli dobrze zrozumiałem Kolankiewicz stawia tezę, że nie można oddzielić szaleństwa tego artysty od jego koncepcji i że należy brać Artauda jako całość. Szaleństwo może nawet wynikać ze sposobu myślenia. Sam sposób widzenia też był bardzo zajmujący, razem z jego działalnością wraz z surrealistami. Jednocześnie bardzo ciekawy był jego stosunek do marksizmu, komunizmu i rewolucji (które promowali też surrealiści) - zasadniczo odrzucał je, uważając je za utylitarne, zamiast tego skupiał się na jednostce - sobie. (choć też nie do końca - jego teorie dotyczyły przecież człowieka w ogóle). Ciekawa jest teza Kolankiewicza że wyjazdy i teorie Artaud czynił by zrozumieć i pomóc sobie. Część antropologiczna też była ciekawa i rozbudowana. Interesujące są wizje człowieka w Kosmosie i zanurzonego w metafizyce - gdy jednocześnie skupia się w teatrze na ruchu, a odrzuca pisanie. Choć szczerze mówiąc nie wiem czy za wszystkim nadążałem, miejscami metafizyczne wizje wydawały mi się nieprzekonujące, choć to oczywiście wyłącznie subiektywne odczucie. Paradoksalnie, ciekawe było to, jak Kolankiewicz w pewnym sensie kreował Artauda na męczennika idei, na świętego właśnie.

Jestem przyzwyczajony do większych monografii więc trochę brakowało mi dokładniejszej analizy dzieł (I ich większej ilości),koncepcji, rzucenie tego wszystkiego na tło idei jego czasów i tak dalej. Czyli po prostu więcej wszystkiego. Z drugiej strony to nie jest tak jakby tego w ogóle nie było. Poza tym wydanie książki które czytałem pochodziło z 1988 roku (a czytałem że nowe wydanie nie zmieniło w zasadniczy sposób tekstu). Z pewnością była to też książka łatwiejsza do przetrawienia niż niektóre większe monografie. Nie żałuję więc jej lektury, a czytając jej pierwszą część nie mogłem się od niej oderwać.

Generalnie czytając cytaty z Artauda doszedłem do wniosku że jego czar polegał na jego języku, sposobie w jaki pisał, jego metaforyce. Więc pod tym względem po przeczytaniu tej monografii dobrze mi zrobi przeczytania głównego tekstu jej bohatera czyli "Teatru i jego sobowtóra". Czego Wam i sobie życzę. Muszę też rzucić okiem na "Historię szaleństwa w dobie klasycyzmu" Foucaulta.

PS Mówiąc o szaleństwie, bardzo ciekawa była dla mnie teza że korzenie zarówno antypsychiatrii, jak i surrealizmu leżą w romantyzmie (gdzie widziano szaleńców jako jasnowidzących).

Hmmm. Sam nie wiem, mam pewien niedosyt, aczkolwiek nie jest to zła monografia. Zacząłem ją czytać wiedząc niewiele o Artaudzie. Pod koniec wiedziałem o nim już nieco więcej. I w sumie faktycznie, książka omawia wyprawę Artauda do Meksyku, jej skutki, artaudowską diagnozę kultury europejskiej i Europejczyka w ogóle, jego wizję teatru, metafizykę, człowieka, szaleństwo i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    8
  • TEMAT: Filmoznawstwo i teatrologia
    1
  • Do zdobycia
    1
  • TEMAT: Historyczne
    1
  • Literatura polska
    1
  • Ulubione
    1
  • Studia
    1
  • Literaturoznawstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Święty Artaud


Podobne książki

Przeczytaj także